20.hafta bebek gelişimi gebelikte bebekteki değişiklikler hafta hafta anne

Konusu 'Hamilelik' forumundadır ve Gülşah tarafından 21 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

 1. Gülşah

  Gülşah New Member

  20.hafta bebek gelişimi gebelikte bebekteki değişiklikler hafta hafta annedeki değişiklikler yapılan testler hafta hafta anne karnında bebek gelişimi
  Nihayet yolu yarıladınız. Rahim üst siniri göbeğiniz hizasındadır. Tiroid bezininçok çalışması nedeniyle normalden daha fazla terliyor olabilirsiniz. Beliniz artık kalça ve omuzlarınızdan daha kalındır.


  Bebeğin tırnak, saç ve kirpik oluşumu tamamlanmıştır, bu dönemde yapılacak bir ultrasonografik incelemede organları rahatlıkla seçilebilir. Vücudunun büyük bir kısmı lanuga olarak adlandırılan yumuşak ve tüylü bir tabaka ile kaplıdır.  Yandaki resimde 3 boyutlu ultrasonla çekilmiş 20 haftalık bebek görüntüsü yer almaktadır.


  Bu haftada doğumdan sonra 5 yaşına kadar devam edecek olan hızlı beyin olgunlaşması başlar. Bebeğin koku, tat, işitme, görme ve dokunma duyuları iyice aktif olmaya başlar.

  Bebek anne karnında uyku ve uyanıklık dönemlerine girer.Rahim yüksekliği göbek hizasındadır. Anne, bebek hareketlerini hissetmeye başlar. Boy:25 cm, Ağırlık:340 gr.

Sayfayı Paylaş