Antep Fıstığı - Antep Fıstığı Resimleri

Konusu 'Ziraat' forumundadır ve Duru tarafından 15 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

 1. Duru

  Duru Administrator


  Antep Fıstığı - Antep Fıstığı Resimleri

  Antep fıstığı (Pistacia vera), sakız ağacıgiller (Anacardiaceae) familyasından yenebilen kabuklu bir meyve ve bunun ağacına verilen ad. Antep fıstığı ağacından yetişir, yağlı, ince kabukludur. Tatlıcılıkta ve eczacılıkta öksürük şurubu yapımında kullanılır. Lezzetli tohumları sevilerek tüketilir.

  Dünyanın en eski sert kabuklu meyvelerden biri olan Antep fıstığı’nın kökeni, Batı-Orta Asya ve Suriye’den Afganistan’a kadar olan bölgelerdir. Ancak, gerek besin değerinin yüksek olması, gerekse lezzeti; bu ürünün tarih boyunca, dünyanın birçok ülkesine yayılmasına ve farklı bölgelerde yetiştirilmesine neden olmuştur.

  Adının geçtiği ilk çağlardan itibaren kral sofralarında dahi kendine yer edinmiş olması, Antep fıstığının çok eskilerden beri kültür çeşitlerinin bulunduğunu ve meyve değerinin bilindiğini göstermektedir. Konu ile ilgili en eski kaynaklar, Antep fıstığının ilk olarak Etiler tarafından Güney Anadolu’da kültüre alındığını belirtmektedirler. I. yüzyılın başlarında ise en önemli doğal yetişme alanlarından biri olan Suriye’den İtalya’ya ***ürülmüş, ardından eşsiz lezzetinin referansıyla diğer Akdeniz ülkelerine de yayılarak yetiştirilmiştir.
  [​IMG]
 2. 63sedat63

  63sedat63 New Member

  Ce: Antep Fıstığı - Antep Fıstığı Resimleri

  spas hewal saol
 3. SonDarbe

  SonDarbe New Member

  Ce: Antep Fıstığı - Antep Fıstığı Resimleri

  thanks for you.

Sayfayı Paylaş