Çizgi film izlemek istiyorum hakkında bilgi

Konusu 'Çocuk Sağlığı Ve Beslenme' forumundadır ve mCEmRaH tarafından 3 Haziran 2009 başlatılmıştır.

 1. mCEmRaH

  mCEmRaH New Member

  Günümüzde, önemli bir eğlence ve dinlence aracı olan televizyon programları sizin olduğu kadar çocuğunuzun da hayatını büyük ölçüde etkiler. Gün geçtikçe çocukları hedefleyen kanal sayısı ve program çeşidi artmaktadır. Çizgi filmler, çocuğunuzu hedefleyen bu programlar arasında başroldedir.

  Uzman Psikolog Aslı Akkan: “Çizgi filmler, çocuklarınızı eğlendirirken hayal dünyalarını da genişletmekte ve dünyalarında “rahatlatma” rolü kadar “öğretme” rolünü de üstlenmektedirler, ancak tüm bu olumlu etkiler belli hususlar göze alınmadığı takdirde olumsuza çevrilebilir ve çocuğunuzu istenmeyen bir şekilde etkileyebilir.” diyor.

  Yapılan araştırmalar, çocuğunuzun 18. ayından itibaren televizyondan gelen uyarana kısa süreli de olsa ilgi gösterdiğini, ancak “izleyici” olarak adlandırmalarının 2,5 yaşlarından sonra olduğunu göstermektedir. 2,5 yaş itibariyle çocuğunuz gördüğü (İzledikleri) olay ve davranışları taklit etme yetisine de sahip olur. Bu yaş dönemindeki çocuğunuzun ilgisini, hızlı efektlerle değişen sahnelere sahip olan çizgi filmler çeker.

  3–6 yaş arası dönemde olan çocuğunuz için, çizgi filmlerin önemi daha da artar, çünkü araştırmalar bu yaş grubundaki çocuğunuzun televizyon ve dolayısıyla çizgi film izlerken artık, “anlam” arayışı içinde olduğunu ortaya çıkartmaktadır.

  Çocuğunuzun, 6–11 yaş arası döneminde izlediği çizgi programlarının içeriği değişir. Bununla birlikte çizgi filmlerin, çocuğunuzun üzerinde yaptığı etkileri daha da fazlalaşır. Bu yaş döneminde çocuğunuzda dikkat, odaklanma ve süreç takiplerini sağlayan bilişsel fonksiyonlar oluşur. Bu da, izlenen çizgi filmin içeriğini, o içerikle ilgili çocuğunuzun duygulanımlarını ve bu duygulanımların hayatlarına, davranış olarak aktarımının önemini vurgular. Yine bu yaş aralığında çocuğunuzun inanç ve değer sistemleri oturmaya başlar. Çizgi film içeriklerinin, çocuğunuzun üzerinde çok fazla etkili olduğunu ve davranışını yönlendirici bir etken olduğunu unutmamalısınız.

  12–17 yaş aralığında ise, mantık, muhakeme yetileri gelişmeye başlar ve daha önceki izlenimlerine göre, bu program içeriklerinden daha az olumlu ya da olumsuz etkilenir.

  Çizgi filmlerin olumsuz etkileri

  Şiddete yöneltme: Araştırmalara göre, şiddet içerikli çizgi film izleyen çocukların diğer yaşıtlarına göre daha fazla kavga ettikleri, çok gergin ve agresif oldukları gözlemlenmiştir. Yine bu çocukların ebeveyn ve büyükleriyle ilişkilerinde daha gergin, sabırsız ve asi oldukları ortaya çıkmıştır. Şiddet içeren çizgi filmlerin, çocuğunuzun üzerinde 3 ana etkisi olduğu saptanmıştır. Bunlar:

  • Diğer kişilerin acı ve üzüntülerine daha az hassas olurlar.

  • Gerçek hayatında çevresindeki şiddet unsurlarından gerektiği kadar, hatta hiç rahatsız olmazlar.

  • Çevresine karşı agresif ve şiddet dolu davranışlarda bulunmada diğer çocuklara göre daha yatkın olur.

  Bilişsel fonksiyonları köreltme (Azaltma): 2004 yılında yapılan bir araştırma, günde ortalama 3–4 saat televizyon ve dolayısıyla çizgi film izleyen çocukların dikkat eksikliği ve hiperaktivite rahatsızlığı geliştirme olasılıklarının diğerlerine göre %30 ile %40 daha fazla olduğunu ortaya koymaktadır. Bazı çalışmalar ise fazla izlenen televizyon ve özellikle çok aksiyon dolu çizgi filmlerin çocuğunuzda epileptik nöbetlere yol açabileceğini idda etseler de bu kanıtlanmış bir olgu değildir.

  Gerçeklikten kopma: Eğer dikkat etmez ve engel olmaya çalışmazsanız, çocuğunuzun izlediği çizgi film karakterleri, her geçen gün, dünyasına yerleşmeye başlar. Bu da çocuğunuzu gerçeklikten koparıp, ciddi boyutta bir adaptasyon sorunu yaşamasına sebep olur. Öyle ki çok çizgi film izleyen ve o karakterlerle özdeşleşen çocuğunuz sosyal ilişki kurmada zorlanabilir ve yalnız olmayı tercih edebilir.

  Güvenli davranış azalması ve risk artışı: Karar yetisi gelişmeyen çocuğunuzla birlikte gerçekle “hayal ürünü” arasındaki belirlemeyi yapmakta zorlanabilir ve ciddi güvenlik sorunları yaşayabilirsiniz. Bu süreç on iki yaşına kadar sürebilir. Çocuğunuz, çizgi filmlerin içeriğinde olan uçma ya da kaçma davranışlarının gerçek hayatta da olabileceğini varsayıp, bunları deneyebilir ve sağlığını riske atabilir.

  Bu olumsuz etkileri azaltmak için:

  • Çocuğunuzun izlediği televizyon ve çizgi film saatlerini kontrol altında tutmalı ve belli bir program dahilinde izletmelisiniz.

  • Çocuğunuzla çizgi filmleri, belli aralıklarla birlikte izleyebilir ve içerikleri hakkında bir kaç cümlelik de olsa yorumlar yapıp, tartışabilirsiniz.

  • Çok şiddet ve öfke içeren çizgi filmlerin izlemesini engelleyebilirsiniz.

  • Çocuğunuzu farklı hobi ve uğraşlara yönlendirebilir, televizyonun “çizgi filmlerinin” çocuğunuzun hayatının odak noktası olmasını engelleyebilirsiniz.

Sayfayı Paylaş