Denizli Kırmızısu Karahayıt Şifa Dağıtıyor/Denizli Kırmızısu Karahayıt Şifa Dağıtıyor

Konusu 'Ege Bölgesi' forumundadır ve Duru tarafından 23 Ocak 2010 başlatılmıştır.

 1. Duru

  Duru Administrator

  1. Bu kaplıcanın 60 derecede çıkan suyunun çevresinde kırmızı yeşil ve beyaz renkli travertenler oluşmuştur bu yüzden kaplıcanın adı kırmızısu diye de anılır. Bu renkli travertenleroluşturdukları renk cümbüşüyle görülmeye değer bir doğa harikası sergilemektedirler. Bu kaplıca şifanın yanında sizlere birçok tatil olanağı da sunmaktadır. Örneğin sadece 5 km uzaklıktaki Pamukkale travertenlerini ve Hierapolis antik kenti harabelerini ziyaret edebilir Pamukkale kasabasında gece yürüyüşü yapabilir ve akşam yemeğinizi yiyebilirsiniz.

   Ayrıca hem doğal güzellikleri görmek hem şifa bulmak hem de eğlenmek istiyorsanız: Karahayıt Belediye Başkanlığı tarafından her yıl 6-7-8 Temmuz tarihleri arasında Uluslararası Karahayıt Termal Kırmızı Su Kültür Ve Turizm Festivali yapılmaktadır.

   Traverten çok yönlü çeşitli nedenlere ve ortamlara bağlı kimyasal reaksiyon sonucu çökelme ile oluşan bir kayadır. Pamukkale termal kaynağını meydana getiren jeolojik olaylar geniş bir bölgeyi etkilemiştir. Bu bölgede sıcaklıkları 35-100 C arasında değişen 17 sıcak su alanı bulunmaktadır. Pamukkale termal kaynağı bölgesel potansiyel içindeki bir ünitedir. Kaynak antik dönemlerden beri kullanılmaktadır. Termal su kaynaktan çıktıktan son ra 320m uzunluğunda bir kanal ile traverten başına gelmekte ve buradan 60-70m.lik kısmi çökelmenin olduğu traverten katkatlarına dökülmekte ve ortalama 240-300m. yol kat etmektedir.
   KIRMIZISU; merkez ilçe Karahayıt Kasabası içindedir. Pamukkale’nin yaklaşık 5 km. kuzeyindedir.Kırmızısu Travertenleri 60 0C sıcaklıkta çıkan termal su çevresinde oluşmuştur. Termal suyun içindeki maden oksitleri nedeniyle kırmızı yeşil ve beyaz renkli traverten tabakaları oluşmuştur.

   Yakın zamana kadar daha çok iç turizme hizmet veren Karahayıt Kaplıcaları artan konaklama tesisleri ile önem kazanmış ve Pamukkale’den sonra turizmdeki yerini almıştır. Karahayıt kırmızı su travertenleri yaklaşık 900 m2’lik bir alandadır. Doğal güzelliği bakımından ilin görülmeye değer önemli turizm beldelerinden birisidir.
   Karahayıt 5000 yıldır şifa dağıtıyor

   Tarihte Mısır Kraliçesi Cleopatra yıkandığı ve çamur banyosu yaptığı kaplıcaları olarak bilinen ve 5000 yıldır insanlık için şifa kaynağı olan Karahayıt Termal Tesisleri ve çamur banyoları bünyesindeki fizik tedavi ve rehabilitasyon merkeziyle yılda 15 bin yabancı 180 bin yerli olmak üzere yaklaşık 200 bin kişiye şifa veriyor.
   SUYU VE ÇAMURU NELERE İYİ GELİYOR   Termal suyun sıcaklığı 67-25 derece arasında. Pamukkale ile kıyaslandığında serbest karbondioksit oranı daha az radyoaktivitesi yüksek. Kalp damar sertliği yüksek tansiyon romatizma siyatik deri ve sinir hastalıklarından bazılarına limbo uyuz akne kaşıntı gibi hastalıklara iyi geliyor. Banyo yapılırsa genişleyen damarlar kan basıncını düşürerek kalbi rahatlatıyor. Astım hastaları da faydalanabilir. Çamur banyosu yapıldığında vücudun dayanıklılığı ve direnci artıyor.
   Suyun Özellikleri

   Karahayıt Kaplıcası Pamukkale Kaplıcasının bir kolu sayılmaktadır. Bundan dolayı suyun birleşimi bakımından da Pamukkale Kaplıcası’na benzemektedir. Ancak sıcaklığı daha fazla olup serbest karbondioksiti daha azdır. Radyoaktivitesi yüksek olan kaplıca suları üç kaynaktan çıkar.


   Suyun Sıcaklıkları : 42 ºC 50 ºC 56ºC
   Karahayıt Kaplıcasının Faydaları

   Kalp damar sertliği yüksek tansiyon rahatsızlıklarında
   Romatizma-siyatik gibi hastalıklarda
   Deri sinir lumbago gibi hastalıklarda şifa sağlar.
   Uyuz sivilce kaşıntı gibi deri hastalıklarına karşı tamamlayıcı tedavisinde olumlu etkileri görülmektedir.
   Banyosunun Faydaları
   Kalp ve damar hastalıklarında şifa sağlar.
   Dolaşım sistemine ait hastalıklarda
   Beyin ve etraf atar damarlardaki iskemik sendromlarda
   Tansiyon değişiminde
   Bronşiyal astım vakalarında
   Osteoartroz sınıfına giren ve bilhassa alt ekstremitlerde yerleşen romatizmal sendromlarda
   Akut devresini geçirmiş ve stabilize durumdaki artritis sendromlarında etkilidir.

   Ulaşım :

   Denizli il olarak kara demir hava yolu olanaklarının hepsine sahip bir konumdadır. Eğer Pamukkale’ye kara yolu ile gidecekseniz İzmir-Aydın ve İzmir-Manisa karayollarının üzeridedir.Eğer demir yolunu tercih edecekseniz gar kent merkezinde bulunup bir çok ile tren seferleri bulunmaktadır. Eğer hava yolunu tercih edecekseniz havalimanı kent merkezine 65 km uzaktaki Çardak İlçesindedir.Karahayıt’a gitmek için ise Denizli otobüs terminalinden sürekli kalkan Karahayıt dolmuşlarına binebilirsiniz.

   Karahayıt Denizli kent merkezine 25Pamukkale’ye 5 kilometre uzaklıkta. Denizli kent merkezinden akşam 20.00′ye kadar her yarım saatte bir otobüs bulmak mümkün. Karahayıt minibüslerinin yanı sıra Pamukkale minibüsleriyle de Karahayıt’a gidilebiliyor. Denizli-Ankara Karayolu’nun Pamukkale Kavşağı’ndan dönülerek özel otomobille yaklaşık 20 dakikada Karahayıt’a ulaşılabilir.

   [​IMG]

   [​IMG]

   [​IMG]

   [​IMG]
 2. hacksaydo

  hacksaydo New Member

  Ce: Denizli Kırmızısu Karahayıt Şifa Dağıtıyor/Denizli Kırmızısu Karahayıt Şifa Dağıt

  Karahayıt kaplıcaları ile ilgili tüm bilgileri ayrıca görebilirsiniz ayrıca site vasıtasıyla pamukkale, karahayıt, kırmızı su, termal su, Termal SPA, Termal Turizm, karahayıta ulaşım, ve karahayıttaki otel, pansiyon ve diğer konaklama yerleri, dinlenme tesisleri ve karahayıta yakın turistik yerler ile dinleme yerleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz… Sitesinin en önemli ve kendine has bir takım özellikleri ile karahayıt yada pamukkaledeki pansiyon veya otellerin imkanlarını değerlendirip rezervasyon yaptırabilirsiniz… Hatta bununla sınırlı kalmayıp Pansiyon yada otel sahibi ile birebir canlı iletişim kurup bu yol ile de pansiyon/otel yetkilisinden bilgi alıp dilerseniz rezervasyon yaptırabilirsiniz… İlginize ve emeğinize teşekkür eder, Saygılarımızı Sunarız… İyi Günler… :)

Sayfayı Paylaş