Dut Pekmezinin Faydaları - Dut Pekmezi...

Konusu 'Alternatif Tıp' forumundadır ve zuzuu tarafından 23 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

1. zuzuu

zuzuu New Member

Pekmez, yüksek şeker içeriği nedeniyle iyi bir karbonhidrat ve enerji kaynağıdır. Ayrıca, mineralleri yoğun olarak içermektedir. Pekmez özellikle günlük kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum gereksiniminin büyük bir kısmını karşılamaktadır. Mineral miktarının fazla ve emilim oranlarının yüksek olması nedeniyle hamile ve emziklilerin, tüberkilozlu hastaların, iyileşme dönemindeki kişilerin diyetinde yer alması önerilmektedir.
    Pekmezin çok iyi kaynak olduğu besin öğelerinden biri de kromdur. Dokuların krom içeriği hamilelikte, malnütrisyonda ve yaşla büyük ölçüde azalmaktadır. Krom, glikoz toleransa faktörünün yapısında bulunur. Ve insülün kullanımı ile glikoz metabolizmasını etkiler. Rafinasyon işlemi sonucunda gıdalardaki krom miktarının büyük ölçüde azaldığı göz önüne alınırsa pekmezdeki kromun önemi daha da belirginleşmektedir.

Dut pekmezin 100 gramının sağladığı enerji besin öğeleri yüzde 0.1 yağ, yüzde 70,6 karbonhidrat, yüzde 4 kalsiyum, yüzde 0.1 demir ve vitamin-A, Vitamin-B1, vitamin-B2 içeriyor. 100 gram pekmezin sağladığı kalori ise 293. Pestilin diğer bir bileşeni, mükemmel bir besin maddesi olan süt ise yüzde 87,3 su, yüzde 3,5 yağ, yüzde 3,4 protein, yüzde 4,7 laktoz, yüzde 0,75 mineral maddeler ve vitaminlerden oluşuyor. 100 gramı 64 kalori veriyor.

Dut pekmezinin insan sağlığı için yararları:

1-Kansızlık çeken hastalarda çok büyük yararlar sağlar.

2-Mide hastalıklarına özellikle de ülser şikayetine karşı faydalıdır.

3-Astım ve bronşit hastalıklarına karşı yararlıdır.

4-Soğuğa karşı vücudun direncini artırıcı özelliğe sahiptir.

5-Sporcular için bir enerji deposudur.

6-Bebeklerin büyümesinde ve gelişmesine yardımcıdır.

7-Çocukların zeka gelişimine yardım eder.

8-Gargara şeklinde ağız ve boğaz hastalıklarına karşı etkilidir.

9-Çocuklarda sık sık rastlanan pamukçuk için de yaygın olarak kullanılmaktadır.[​IMG]
  2. Melek

Melek Super Moderator

Ce: Dut Pekmezinin Faydaları - Dut Pekmezi...

Pekmez aslında pek çok faydası olan bir besin. Pek çok türü olan pekmezin türlerine göre faydaları ;
    KUŞBURNU PEKMEZİ
    Kış mevsiminin vazgeçilmez besinleri olan pekmez ve kuşburnunun birçok faydasının bulunduğu bildirildi. Kış aylarında pekmez, kuşburnu marmeladı gibi ürünlerin tercih edildiği, C vitamini bulunan kuşburnunun soğuk algınlığına karşı bağışıklık sistemini güçlendirdiği ifade edildi. Kuşburnunun sağladığı faydalar şöyle:
    "Solunum enfeksiyonlarına iyi geliyor, aynı zamanda vücutta dirilik sağlıyor. 100 gram kuşburnunda 2 kilogram portakala eşdeğer C vitamini var. Aynı zamanda etkin bir kan temizleyicisi. Mide kramplarına ve sindirim sistemi zorluklarına karşı da oldukça faydalı bir besin."
    KIRMIZI PANCAR PEKMEZCİ
    Kansere karşı birebir faydalı olduğu ileri sürülen kırmızı pancar, vücudu tümörlerden koruyan önemli maddeler içeriyor. Folik asit, potasyum, mangan ve magnezyum içeren kırmızı pancarın içeriğindeki demir ve bakır, kan yapımına katkı sağlıyor. Kırmızı pancar besin değerini yitirmemesi için taze olarak tüketilmeli. Kırmızı pancar pekmezi de tıpkı pancar gibi, son derece yararlı ve kansızlık açısından şifalı.
    ÜZÜM PEKMEZİ
    Vücuttaki kanı arttırır
    Enerji verir
    İştah açar
    Hamilelikte ve bebeğin gelişimi açısından çok faydalıdır
    Mideyi, bağırsakları, böbrekleri kuvvetlendirir
    Damar sertliğine iyi gelir
    Kan dolaşımını rahatlatır
    KEÇİBOYNUZU PEKMEZİ
    Dr Ender saraçın bir programında, kansızlık için önermiş olduğu pekmez türü keçiboynuzu pekmezi,bakın nelere iyi geliyormuş.
    Kolestrolü düşürür ve tansiyonu dengeler
    Kalbi takviye eder
    Cinsel gücü ve sperm sayısını artırıcı özelliği kesinlik kazanmıştır.
    Vücudu güçlendirip dinamize eder
    Kansızlığa birebirdir
    Dişleri besler Kemikleri güçlendirir
    Bağırsakları çalıştırır
    Çocuklar ve hamile bayanlar için faydalıdır
    Potasyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum, demir, bakır, çinko içerir
    akciğer rahatsızlıklarında da kullanılır.
    DUT PEKMEZİ
    Dr ender Saraçın da kansızlık için ikinci sırada tavsiye ettiği dut pekmezinin faydaları ;
    Kan eksikliği bulunan hastalarda çok büyük faydalar sağlar.
    Mide hastalıklarında özellikle, ülser hastalığına iyi gelir.
    Astım ve bronşit hastalıklarında faydalıdır.
    Soğuk havalarda vücut direncini artırır.
    Sporcular için bir enerji deposudur.
    Bebeklerin büyümesine ve gelişmesine yardımcı olur.
    Çocukların zeka gelişimi açısından önemli bir besin kaynağıdır.
    Gargara halinde ağız ve boğaz hastalıklarında etkilidir.
    Çocuklarda sıklıkla rastlanan pamukçukta da yaygın olarak kullanılır
    ANDIZ PEKMEZİ
    Andız pekmezi ise bronşit, öksürük, sarılık, kaşıntı, egzama, mide bulantısı,
    akciğer, karaciğere faydalı bir pekmezdir.
    Bütün pekmez cinslerinde olduğu gibi kan yapıcıdır ve enerji verir.
  3. Melek

Melek Super Moderator

DUT PEKMEZİ. Dut pekmezinin faydaları oldukça fazladır. Kan oranı, şeker, damar, kolesterol ve kilo problemi olanlar ile sigara tiryakilerine oldukça yararlıdır.
  4. Almira

Almira Administrator

5. Kayıtsız

Kayıtsız Guest

10 senedir midemde yanma vardı hertürlü mide ilacını kullandım ilac bıtınce mıde yanması devam edıyordu ayrıca ilacın yan etkılerıde cabası doktorlara gıttım care bulamadılar hepsıde endoskopı yapalım fakat endoskopı yaptıranlar endoskopının amalıyattan bıle zor oldugunu soyledıler bazılarıda bırkac kez endoskopı yaptırmasına ragmen mıde yanmasından kurtulamamıstı o yuzden endoskopı yaptırmadım dediler bir akrabam olan mide rahatsızlıgı cekmıs bırısı bana sabah ac karna 2 yemek kasıgı dut pekmezı ye dedi bende tavsıyelerıne uydum mıdemde hıc bır agrı yanma olmuyor kurtuldum
  6. Kayıtsız

Kayıtsız Guest

ben hergün alkol,sigara ve esrar içen biriyim,son 1-2 senedir ufak ufak çatırdamalar oluşuyordu bünyede derkeeeen;
    orjinal pekmezlerle hayata döndüm
    Tartışmasız en kuvvetlisi keçiboynuzu pekmezi,sonra dut yada üzüm.meyva yeme alışkanlığım olmasa bile vitamin ve mineral ihtiyaçlarımı çoğunu karşılıyor ve en güzeli soğuk havada üşümüyorum,ufacık bir ceyranda yada ıslak kafayla 5 dakka çıktım dışarı diye hastalanmıyorum.süper bir şekilde metabolizmaya destek ve bağışıklık sisteminin bence hakiki bal çeşitlerimizden sonra ki en büyük destekçisi.

Sayfayı Paylaş