Extacy ve Uyuşturucu Nedir ? Extacy ve Uyuşturucu Tanımı, Extacy ve Uyuşturucu Anlamı

Konusu 'Nedir-Sözlük' forumundadır ve Kimdir tarafından 2 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. Kimdir

  Kimdir New Member

  Extacy ve Uyuşturucu Nedir ? Extacy ve Uyuşturucu Tanımı, Extacy ve Uyuşturucu Anlamı
  Belki artık günlük hayıtımızda bile duyar hale geldik. Kullanım yaşı artık 12 - 13' lü yaşlara kadar düşen "Extacy" haplarından bahsediyoruz. Günümüzde bu tür uyuşturucu maddelerin kullanımı inanın sandığımızdan daha fazla artmış durumda, ilk önce üniversite ve liselerde yaygınlaşan bu furyanın yakın bir zamanda ilköğretim okullarına bile girdiği söyleniyor... Peki! artık çocukların bile bildiğini sandığı bu "Êxtacy" nedir? Ne işe yarar? Zararları nelerdir? Bilinmesi gerekenler nelerdir? İşte arayıpta bulamadığınır bir çok sorunun cevabını
  vermeye calısacağım..


  Extacy nedir?

  Dr Selime Çelik, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi

  Metilen Dioxi Metamfetamin (MDMA) türevi olan sentetik, kimyevi bir uyuşturucu. MDMA, hem amfetaminlere (uyarıcılar) hem de halüsonejik (halüsinasyon görme) maddelere benziyor. Sentetik uyuşturucular, kimyasal tekniklerle yapılan, tedavi amaçla üretilen ilaçların, kötüye kullanımı anlamını taşıyor, fakat MDMA keşfedildiğinden beri amacı dışında kullanılıyor. Diğer türevleri arasında amfetamin maddesi fazla olan MDEA ve halüsonejik etkisi fazla olan MDA yer alıyor.

  Extacy'nin piyasada tablet ya da kapsül olarak bulunması bu ad altında başka maddelerin de satılmasına neden oluyor. Karışımın içinde ne olduğu bilinmemesi beklenenden daha farklı etkiler ortaya çıkarıyor. Tabletler beyaz, sarı, kırmızı, pembe, mavi gibi çeşitli renklerde olup üzerlerinde değişik semboller bulunuyor (Superman, Motorola, Dolar, Mitsubishi, İndian, Ninja vb). Genellikle 25 yaşın altındaki gençler extacy'i eğlence yerlerinde kullanıyorlar.

  Etkileri 20 - 60 dakika içerisinde etki gösteriyor. Etkisi ortalama 4 - 6 saat sürer. Kullanan kişide canlılık, hareketlilik, enerji artışı, karşı cinse yakınlık, güven duygusu, algı değişiklikleri görülüyor.

  Yan etkileri Beden ısısında, kan basıncında, nabız hızında artma, Extacy kullanmadan hiçbir şeyden zevk almama ve koordinasyon bozukluğu saptanıyor. Karaciğer yetmezliğine neden olabiliyor. Astım, hipertansiyon ve epilepsi (sara) hastaları için çok tehlikeli. Ölüme yol açabiliyor. Extacy kullananlarda dehidratasyon (vücuttan sıvı kaybı), beden ısısında artış ve içerisindeki katkı maddesine bağlı ani ölümler meydana gelebiliyor.

  Olumsuz etkileri Yokluğunda boşluk duygusu, yorgunluk, baş ağrısı, baş dönmesi, uyku bozuklukları görülebiliyor. Kişinin zamanla aynı miktardaki madde kullanımıyla aynı etkiyi sağlayamaması, aynı etkiyi sağlayabilmek için kullandığı madde miktarını arttırmasına tolerans deniyor. Extacy' nin toleransı orta derecede olarak değerlendiriliyor. Bu da kişinin uzun bir süre sonra başlarsa bağımlılığın da kolayca tekrar edeceğini gösteriyor. Extacy zamanla beyinde ve kalpte kalıcı hasarlara neden olabiliyor.

  Öneriler Bırakmak için tek şart kişinin kendisinin farkında olması ve bırakmayı gerçekten istemesidir. Anne ve babalar çocuklarını yargılamadan, suçlamadan hareket etmelidir. Ona destek olduklarını hissettirip tedavi için cesaretlendirmeli, onun yerine sorumluluk üstlenmeyip bu durumun sonuçlarına sadece kendisinin katlanacağını hatırlatmalıdırlar.


  Zararları :

  Merkezi sinir sistemini uyaran Ecstasy, halusinasyonlara da sebep olabilen amfetamin türevi bir sentetik uyuşturucudur. Tablet, kapsül, toz veya sıvı şeklindedir.

  İlk olarak "çeçe sineği" gibi böcekler soktuğunda insanları uyku halinden kurtarmak için 1912 yılında üretildiği bilinen ecstasy; uyuşturucu olarak ilk defa 1985 yılında Hollanda'da rapor edilmiştir. Sağlık uzmanları, bu maddelerin merkezi sinir sistemine ve vücuda olan zararlarını sürekli olarak bildirmektedirler.

  Moda uyuşturucular olarak bilinen bu tip sentetik maddeler, genelde var olan etkin maddenin özel muameleler ve kimyasal yöntemlerle moleküler anlamda değişikliğe uğratılması neticesinde birtakım ara maddelerin de katılmasıyla üretilmektedir.

  Ecstasy; "3.4 Metilendioksimetamfetamin"in (MDMA) yaygın ismidir. Ecstasy, feniletilaminler ve halüsinojenik meskalin maddesinin yapısı ile benzerlik gösteren bir kimyasaldır. MDMA tableti alındıktan sonra uyarıcı etkiler hissedilir. Uyuşturucu üreticileri, var olan uyuşturucuların moleküler yapılarını değiştirerek yeni uyuşturucular üretmek ve pazara yeni maddeler sürmek amacını güderler.

  Amfetamin kelimesi çok kalabalık uyarıcılar grubu için kullanılan bir kelimedir. Speed (hız) olarak bilinirler. Değişik amfetaminlerin çok benzeşen kimyevi yapıları ve etkileri vardır. Tecrübeli kullanıcılar dahi hangisini kullanmış olduklarını anlamayabilirler. Dextroamfetaminler ve Methamfetaminler en çok karşılaşılan iki çeşididir.

  Bunlara örnek olarak şu maddeler gösterilebilir:

  MDEA: MDMA'dan daha hızlı (2-3 saat) fakat daha kısa süreli bir maddedir.

  MDA: Etkisi MDMA'dan daha uzun süren (8-12 saat) ve daha güçlü etkileri olan bir maddedir.

  DOB: Güçlü ve (18-30 saat) çok uzun süreli hayal gösterici etkileri olan bir maddedir.

  MDOH: MDA ile benzer etkilere sahip bir maddedir. Fakat etki süresi daha kısadır (3-6 saat). Etkiler geçtiğinde şiddetli bitkinlik ve uyuşukluk hali görülür.  İşte bu hapları buradan tanıyabilirsiniz


  [​IMG]
  [​IMG][​IMG][​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

 2. Kimdir

  Kimdir New Member

  Ce: Extacy ve Uyuşturucu Nedir ? Extacy ve Uyuşturucu Tanımı, Extacy ve Uyuşturucu An

  UYUŞTURUCUYA HAYIR !
  ßu sayfayı hazırlamamın tek amacı " Uyuşturucu Maddelere, bunları satan ve pazarlayan alçak vijdansızlara " karşı gençlerimizi, anne - babaları ve tüm yurttaşlarımızı uyarmaktır.

  Çünkü :

  Uyuşturucu kullanma yaşının 12-15 yaşa kadar düştüğü ülkemizde, ilköğretim okullarında, kolejlerde, üniversitelerde, çarşıda - pazarda - sokakta satılan bu uyuşturu maddeler, artık " Ülkenin kanayan yarası " duruma gelmiştir.
  Anneler - Babalar çocuklarını okula gönderirken tedirgin olmaktadır. Çocuklarımız güvende değildir. Uyuşturucu tacirleri okul önlerini mesken tutmaktadır. Bunun yanı sıra interneti kullanmakta ve bu lanet zehirleri gencecik körpe bedenlere enjekte etmektedirler.
  Uyuşturucu Madde bağımlısı yapılarak genç kızlar fuhuş batağına sürüklenmektedir.
  Özellikle Liselerde " salgın" halini alan uyuşturucu madde kullanımının önüne geçilememektedir.

  GENÇLER - ANNELER - BABALAR - VATANDAŞLAR..LÜTFEN AŞAĞIDAKİ AÇIKLAMALARI ADIM ADIM OKUYUNUZ !  Nasıl Uyuşturucuya Alıştırılır? Uyuşturucu Tuzağı Nasıl Kurulur? Lütfen Hepsini Okuyunuz..
  Unutmayın , eroin bağımlılığının ilk adımı arkadaş kıyağı ile atılır. Eğer arkadaşınız , gerçektende arkadaş değil de bir "ayakçı" ise, birkaç hafta sonu devam eden bu kıyakçılığı " bombalama" denilen ikinci aşama izler. Bu aşamada bir gün ziyaretinize gelen ayakçı, kıyağını yaptıktan sonra giderken, nasılsa yanındaki yüklüce miktarda eroini almayı unutuverir. Bir eroinmanın malını asla unutmayacağını bilmediğiniz için kuşkulanmazsınız. Birkaç gün gelip almasını beklersiniz. Gelmez. Bir gün, "yahu şundan bir kere çeksek ne olur sanki?" dersiniz. Sonra bunun gerisi gelir. Mal bittiğinde bombalanmışınız demektir. Artık bir eroin bağımlısı olarak, her yerde kıyakçınızı, daha doğrusu ayakçınızı arar ve kolaylıkla bulursunuz. Özellikle genç yaştaki insanlar arasında, guruptan bir yada birkaç kişinin uyuşturucu kullanması , diğerlerinin de en azından bir kez denemesi için yeterli bir neden.
  Gençler , birbirlerine sigara ikram eder gibi yada hastalığını iyileştirmek amacıyla ilaç verir gibi uyuşturucu sağlayabiliyorlar. Gençler, arasındaki sohbetin dışında kalmasını istemedikleri arkadaşlarını da kendileri gibi uyuşturucu kullanmaya zorlayabilirler. Kullanmaya itiraz eden arkadaşlarını dışlıyor yada "arabesk" türü tanımlamalarla , kendilerince aşağılama yolu seçiyorlar. Okul önleri de artık satıcılar için vazgeçilmez mekanlardan. İstanbul'da bulunan pek çok okulun kapısında , özellikle çıkış saatlerinde uyuşturucu satıcılarına rastlanıyor.
  Neden Uyuşturucu Kullanılır? " Uyuşturucu Kültürü " Nedir?

  Toplumu ayakta tutan , ona yücelme ve yasama gücünü kazandıran , manevi , ahlaki ve hamasi değerlerini çürüterek , sömürgeci devletlerin uydusu halin getiren bir soğuk harp uygulamasıdır. Dış güçlerin ve içerdeki ajanlarının ve bunlarla işbirliği yapan mafya üçlüsünün organize çalışmaları. Her zaman mafyanın ağına takılmaya hazır "sokaktaki başı boş insanlar ve çocuklar" Unutulmaması gereken bir önemli husus da : Beyaz zehir alışkanlığının gelişmesinde , içinde türlü uyuşturucular taşıyan ve son yıllarda karaborsaya da tekel çizgisinde hükmeden ithal sigaraların ve kolalı mamullerin keza , çikletlerinde payı zannedildiğinden çok fazla

  Bilgisizlik :

  Tehlikeden habersiz ve bu sebeple konuyu hafife almak.

  Özenti:

  Özenti sergilemede en önemli payın medyaya ait olduğu rahatlıkla söylenebilir.

  Bira-bahane:

  Diskotek ve diğer kafabulma-eğlenme yerleri. Bunlar beyaz ölüm değirmeninin çarkları ve tuzaklarıdır. Giren büyük ihtimalle öğütülür. Gurup baskıları: kötü arkadaş.

  Merak:

  Denerim, bırakırım kafası. Fakat bir veya iki deneme genci belki de dönüşü olmayan yola sokmaya yeterli gelmektedir.

  Moda:

  Çevreye uyma havası... Bozuk çevre ve hasta toplum. Bilindiği gibi hastalıklarda insandan insana kolaylıkla geçebilir. Gençlerde tehlike sevgisi , cinsel bozukluklar , kendini aşma , ispatlama içgüdüsü veya gayreti. Genetik yapının maddeye yatkınlığı. Gençlerdeki manevi boşluk , inanç zaafı. Bozuk aile ve hasta toplumdan kaynaklanan güvensizlik duygusu. Gelecek karşısındaki kaygılar strese, sıkıntıya ve yalnızlığa itiyor. Aile yapısındaki bozukluklar , geçimsizlikler. Ahlaki manevi zaaflar. Yine ailelerdeki ekonomik bozukluklar çoklukla normaliteyi bozar. Bilhassa yokluktakini bunalıma ve intihara , varlıktakini şımarıklığa , taşkınlığa , tahribe yöneltir. Eğitimdeki zafiyet , yetersizlik ve yanlışlıklar. Maddeci felsefeye dayalı eğitimler insanları bencilliğe (egoizme) , şahsi çıkarcılığa iten temeldeki sebeplerdir.

  Arkadaş çok önemli :

  Çocuklar ve gençler aileden ve okuldan , zamanla arkadaş çevresinden etkilenirler. Arkadaş çevresinde kabul edilmek için gençler, ekseriya çevresinin baskısına dayanamaz aşağılık duygusu ile uyuşturucu kullanır. Sanıldığının aksine , uyuşturucu ile ilk temas , sokak başında bilinmeyen satıcı vasıtası ile değil , bilakis arkadaş çevresiyle olmaktadır.


  Alıntı:
  AFYON

  Haşhaş kapsüllerinden elde edilir. Henüz olgunlaşmamış haşhaş başlarının bıçakla çizilmesi neticesinde süte benzer beyaz, yapışkan bir öz çıkar. Bu sıvının rengi havanın etkisi ile kısa zamanda koyulaşarak kahverengi bir hal alır ve bu maddeye afyon sakızı adı verilir. Afyonun içeriğinde şeker, protein, kauçuk yağı gibi maddelerle, morfin, narkotin, kodein vb. sayıları 25'e yakın alkaloit denilen zehir mevcuttur. Afyon yutarak, çiğnenerek alınabileceği gibi sigara ile de içilebilir. Hangi şekilde kullanılırsa kullanılsın aynı tesiri gösterir. Başlangıçta varsa ağrıları azalır, üzüntüler kaybolur, sıkıntılar geçer ve geçici bir keyif hali başlar. Afyonkeşler bu keyif haline Balayı derler. Fakat bu keyif hali çok kısa sürer. Ardından mide bulantısı, baş dönmesi, renk solması, kalp ve solunum yavaşlaması ile birlikte zehirlenme hali baş gösterir. Afyon çok miktarda ve birden alınmışsa içen kimseyi komaya sokar ve ölüm tehlikesi belirir.

  EROİN

  Eroin afyonun içinde bulunan alkaloitlerden bir tanesidir. Bazorfinin asetik asit ile birlikte ısıtılması ve diğer kimyasal işlemlerden sonra oluşur. Bileşiminde asetik asit olduğu için eroin normalde sirke gibi kokar. Fakat bunu tespit etmek için, her halükarda, uyuşturucu maddenin koklanması çok zararlı bir davranıştır. Gevher, süprüntü, beyaz cevher, şey, kar, sır, oğlan gibi argo isimleri vardır. Eroin, beyaz, gri, koyu gri, kahverengimsi gri ,fildişi, kahverengi renklerde ve toz şeker gibi küçük kristaller halinde veya un gibi toz halinde olabilir. Saf halde iken beyaz olan eroindeki bu renk farklılıkları içersinde bulunan katkı maddelerinin miktarına göre değişir. Bir doz eroinde(normalde 100 mg.)¸10 eroin ve % 90 şeker, nişasta, süttozu, kinin, vb katkı maddeleri bulunur. Eroin, uyuşturucu maddelerin en kuvvetlisi ve dolayısıyla da en tehlikelisidir. Morfinden 2 ila 10 defa daha kuvvetlidir. Eroin bilinen uyuşturucu maddelerin en fazla ve çabuk alışkanlık meydana getirenidir. Ufak bir iki deneme kişiyi eroin kurbanları arasına almaya kafi gelir. Eroin kullanmaya alışmış bir kimse iki veya üç saatte bir muhakkak bu zehri almak mecburiyetindedir. Aksi taktirde çok ağır kriz halleri baş gösterir.

  Eroin çoğunlukla buruna enfiye gibi çekilerek alınır. Ayrıca, bir sigaranın yanan ucuz toz halindeki eroine daldırılır. Eroinin yere düşmemesi için baş hafif geriye çekilir ve içilir. Bundan başka alüminyumlu kağıt üzerindeki eroinin alttan yakılarak çıkan dumanları da teneffüs edebilir. Eroinin saflığının bozulması eroinmanların damardan enjeksiyonla almalarına, yol açmıştır. Eroinin içine çeşitli maddeler katılarak saflığı bozulmakta, bazen dozaj çok düşmektedir. Saflığı bozulan eroin, müptela tarafından arzu edilen canlılık hissini ancak damardan enjeksiyon yoluyla alındığı zaman sağlar. Ancak eroin müptelalarının sokaktan satın aldıkları eroin, alışa geldikleri yüzdeli eroinden daha fazla eroin ihtiva ettiği zaman ölümler meydana gelmektedir. Eroin kullanan bir kimsedeki zehirlenme belirtileri morfin kullananlardakine benzemektedir. Fakat bu, morfinin tesirinden çok daha şiddet ve kısa zamanda ortaya çıkmaktadır. Çünkü eroin morfine nazaran ortalama 5 misli daha kuvvetli bir zehirdir.

  Eroine iyice alışan ve kriz devresine giren bir eroinman, artık ilk günlerde tatmakta olduğu yalancı keyif halini de bulamaz olur. Artık onun eroin kullanması yanız fena tesirinden kurtulmak ve bir nebzecik rahat edebilmek içindir. Eroin kullananlar da morfinde olduğu gibi terler, çarpıntı başlar, vücudu kırılır, diz, bel. ve başında şiddetli ağrılar başlar, iştahı kapanır, çalışma gücünü kaybeder, büyük bir üzüntü ve keder duyguları içersinde yatağa düşer. Renkleri uçuk, ağızlar kuru, nefesleri kesiktir. Dalgın bir haldedirler, dünya ile alakaları kalmamıştır, gözlerindeki canlılık alametleri kaybolmuştur. Yaşayan bir ölüden farksızdırlar ve bu halden kurtulabilmek için yeniden eroin kullanmak mecburiyeti duyarlar.

  ESRAR

  Esrarların elde edildiği bitkiye esrar otu; kendir, kenevir, veya kannabis adı verilir. Kenevir bitkisinin botanikteki adı Cannabis Ssativa'dır. Kendir otunun boyu yetindirildiği yere göre değişir. Bazen I-2 metreye kadar uzar. Liftlerinden ip, halat, çuval vb. yapılır. Kenevir bitkisi dişi ve erkek olarak ikiye ayrılır. Esrar dini kenevirden elde edilir.

  Dişi kenevir otunun baş kısmı, dalları ve yapraklarının toplanıp kurutulması ve ufalanıp toz haline getirilmesi bitki (kök) esrar elde edilmiş olur. Dişi kenevir bitkisinin çiçekli tepe kısımlarında reçine denilen koyu bir sıvı vardır ki, keyif verici maddeler özellikle burada bulunur. Bitki esrar yeşil, sarı veya kahverengi halde bulunabilir.

  Dişi Hint kenevirinin yaprakları ve çiçeksi uçlarının toplanıp kurutulması ve çeşitli şekillerde preslenmesiyle oluşturulan reçine esrar, bitki esrardan 8-10 kat dala etkilidir. Esrar olarak Ortadoğu, Fas, Pakistan, Batı Afrika, Meksika ve Karibbean bölgelerinde yetiştirilir. Rengi hardal sarısından koyu kahverengiye kadar olan renkler ve genellikle de siyahtır. Sıvı esrar (esrar yağı) tok konsantredir. % 20-60 arası THC içerir. Esrar reçinesinden 3-4 kat daha güçlüdür. Birçok renkte, çoğunlukla da kehribar, koyu yeşil, kahverengi veya siyah renk ve tonlarında bulunur. Esrar genellikle tütüne karıştırılarak sigara şeklinde sarılır ve sigara gibi içilir, Bu sebeple gençler, bilmedikleri kimseler tarafından ikram edilen elle sarılmış sigarayı kesinlikle kabul etmemelidirler Esrar lokum veya reçel içersine katılarak yenebildiği gibi, alkollü içki veya çok şekerle kahve içine konarak da içilebilmektedir. Ayrıca, büyükçe bir parça esrar mangala atılıp, etrafındakiler yanan esrarın dumanından içlerine çekerek kullanabilirler. Hangi şekilde kullanılırsa kullanılsın etkisi 2-3 dakika içinde görülür. 10 dakika içinde de en etkili hale gelir ve 2-3 saat etkisini sürdürür. Esrar çok şiddetli bir beyin zehirlidir. Bilhassa zekaya etki eder. Bu yüzden de ona zeka zehri adı verilmiştir.

  AMFETAMİN

  Amfedaminler merkezi sinir sistemini etkileyen stimülanlardır. Bunlar, tıbbı olarak uyku hastalığı hallerinde ve hastayı daha az yemeğe ikna etmek üzere aşırı şişmanlık hallerinde kullanılırlar. Amfetaminler farklı şekiller, büyüklükler ve renklerde tablet veya kapsüller haline getirilmiş beyazımsı bir toz halinde tıpta kullanılmak üzere kanuni olarak üretilirler. Ampuller içersinde bir bileşim olarak hazırlanırlar.

  LSD

  Lysergic Acid Diethylamide'nin kısa yazılışıdır. Çavdar küfünde bulunan lysergic asitten üretilen yarı sentetik ve çok kuvvetli bir uyuşturucudur. Kokainden 100 kat daha güçlüdür. Argoda eski küpler,25,zen, nef, nahin,şeker,topalı,cennet mavisi gibi isimlerle bilinir. l943 yılında bir kimyacı migren tedavisi için araştırma yaparken LSD’ yi keşfetmiş kazara bir parça LSD alarak keyif hali denilen etkilerini yaşamaya başlamıştır.

  Tatsız, kokusuz olan LSD toz halinde, toplu iğne başı büyüklüğünde veya kesme şeker, etiket, posta pulu, kağıt, fotoğraf gibi maddeler emdirilmiş solüsyon şeklinde olabilir. 30Gr. LSD 300.000 doz için yeterlidir. Ufacık tabletler şeklinde üretilen LSD' nin çok fazla den fazla çeşidi vardır. Bir toplu iğne -başı kadar LSD hapı şahsı kendisinden geçirmeye yeterlidir. Şayet daha fazla alınacak olursa insanı çıldırtmaktadır. Bunu ise intiharlar ve cinayetleri takip etmektedir.

  Her seferinde en fazla 100-200 mikro gram LSD kullanılır. Yarım saat içinde etkisini gösterir ve bu etki 6-36 saat arasında sürer. LSD çok küçük miktarlarda olduğu için sıvı halde iken bir kesme şeker, bisküvi, tatlı içine konularak,bir içkiye damlatılarak, kurutma kağıdı, kağıt mendil,posta pullarının arkasına vb. emdirilerek,hiç şüphe çekmeden kolay bir şekilde taşınır.

  LSD ilk alındığında aldatıcı tesiri göstermekte,beyinin süratle çalınmasını sağlamaktadır. Bu anda insan ' kendisini rüya aleminde zanneder. Fakat ne var ki bu renkli rüya alemini bir umursamazlık ve donukluk hali takip eder ve yaklaşık 13 saat kadar sürer. Ağızdan salyalar akmaya başlar, dil peltekleşir, her şeye razı olma hali görülür. Aldatıcı halin sona ermesiyle artık rahatsızlıkta yavaş yavaş başlar. Baş dönmesi, göz kararması,bitkinlik sindirim organlarında bozukluk,kusma baş ağrısı ve uykusuzluk başlar. Beynin çalınması imkânsızlaşır. Şahıs bu kötü durumdan kurtulmak için tekrar LSD almak isteyecektir ve bu kısır döngü böylece devam edecektir. Şahsın çalınması gerekiyorsa, üzerindeki yorgunluğu atmak ve kafasının yeniden çalınması için bu zehre ihtiyaç duyar. İşte bazı meşhur sanatçıların sahneye çıkmadan önce uyuşturucu madde kullanmasının sebebi de budur.

  MORFİN

  Afyon içersindeki 25' e yakın alkaloit denilen zehirlerden en tanınmışı morfindir. Morfin kelimesi, Grek mitolojisinde uyku tanrısı manasına gelen MORPHEUS isminden gelmektedir. Morfin 19. yüzyılın başlarında bulunmuştur, fakat uyuşturucu olarak kullanımı bu asrın sonlarında başlamıştır. Bilhassa Amerika'da iç savaş esnasında yaygın hale gelmiştir.

  Morfin haşhaş bitkisinin sütünden elde edilen afyondan çeşitli kimyasal yöntemlerle elde edilir ve en etkili ağrı kesicilerden olan bir uyuşturucu maddedir. Parlak, kristalsize toz halinde veya tebeşir tozu, kireç görünümünde, beyazdan koyu kahverengiye kadar değişen renklerde (fildişi, krem, v.s.) kokusuz ve acı, kapsül, blok, tablet veya sıvı şekilde bulunabilir. Hayalperest, cevher, sert cevher, Amerikan kelebeği, Matmazel Emma, maymun gibi argo isimleri vardır.

  Morfin, tıpkı afyonda olduğu gibi başlangıçta ağrı keser, yalancı neşe verir. Bazen bir kimse gerçekten hastadır, kendisine tedavi için morfin yapılır. Bu ilâcın etkisi altında kalır. Hastalığı geçse bile morfin kullanmak ister ve böylece de alışır. Bazen de merak ederek, morfin kullanan arkadaşlarının ikramını kabul eder, ya da kötü niyetli kişilerin tuzağına düşer. Kötü niyetli bu kişiler saf insanları morfine alıştırarak hasta yaparlar. Sonra da ellerindeki morfinleri yüksek fiyatlarla onlara satarak yüksek kazançlar sağlarlar. Yaptırmak istedikleri birtakım kötü işleri onlara yaptırırlar. Morfinmanların çoğunlukla tıp dalında çalışanlar olması ilginçtir. Morfin iğnesinden sonra, ağrı ve sızı var ise bunlar geçer. İçinde bulunan korku, endişe v eya ruh sıkıntıları gider, yalanca bir keyif hali başlar. Fakat bu keyif hali asla uzun sürmez. Ağrılar, sızılar, bedbinlik, ruh sıkıntıları eskisinden daha fazla olarak yeniden ortaya çıkar. Uyuşukluk, sersemlik, halsizlik, uyuklama hali başlar. İnsan bir şey düşünemez, Vücudu kırgın ve sanki dövülmüş gibi yorgundur. Hareket etmeye takati yoktur. Kalp çarpar, soğuk terler başlar, el ayak buz kesilir, ağzı kurur, mafsalları ve belinde şiddetli ağrılar olur. Talatsızlık ve bitkinlik kendisini perişan eder. Ölecekmiş gibi bir heyecan ve korku içinde çarpınmakta, artık morfinsiz hiçbir şey yapamamaktadır. Bütün bunlardan kurtuluş için çareyi yeniden kullanmakta arar. Morfin bulamazsa kriz geçirmeye başlar. Cebinden çıkardığı pis şırıngasını büyük bir maharetle kendisi yapacaktır. İçerisine zehir çektiği iğnesini pantolonunun üstünden veya eteğinin altından bacağının rast gele bir yerine batırır. Bu yüzden de her tarafı, yara, bere içerisindedir. Morfinden 5-10 dakika sonra bu çok sıkıntılı ve kötü hal birazcık olsun geçebilir. Morfin zehri artık zamanla yetmez hale gelir ve miktarı arttırmak mecburiyetinde kalır.


  Gençler ! Eğer bu illete bulaştıysanız ve her hangi bir şekilde ilk veya bir kaç denemenizi yaptıysanız, lütfen hemen şimdi bu alışkanlığınızı " ailenizle paylaşınız ". Aileniz size yardımcı olacaktır. Bundan emin olunuz ! Lütfen...Hemen Şimdi...
 3. Kayıtsız

  Kayıtsız Guest

  Ce: Extacy ve Uyuşturucu Nedir ? Extacy ve Uyuşturucu Tanımı, Extacy ve Uyuşturucu An

  Evet ben buna bulasan genclerden biriyim 20 yaşındayım ve benim yaşadığım seyleri sizinle paylaşmak istiyorum. İlk kullandığım hap çeşidinin ismi MİTSUBHİSİ double..45 dk icinde patladım iste bu hayat dedim her gün boyle yasarım artık dedim neyse ilk sefer hostu güzeldi o gece 5 paket sigara ictim ve nerdeyse 2 kilo zayıfladım yalan degil ilk attığım hap sadece 1 tane tabi cok guZel bir kafaydi dişlerim karşılıyor dilim dışarı çıkıyordu sonra arkadaslarım ağzımdan kan geldigini söylediler.. Sebebi nedir sizce. Evet yanaklarımı çiğnedim yetmedi dilimi ısırdım şanslıyımki yanımda tecrübesi olan biri vardı gencler arasında kullanılan (tripteyim) kelimesini harfiyen yasadım neyse fazla geçmeden tecrübeli abimiz bana sakız verdi git ağzını yıka dedi sonra çiğne büyük birşeyden kurtardı.bildiginiz kendi inşam etimi yiyordum. Tabi unutmadan söyleyeyim yine şekere(hap) özgü bir kelime daha (düşüşler) ismi verilen kafanın ayılmasıyla birlikte gelen bazen öfke bazen. Sakinlik bazen ise boşluk ve en son kötülüğü ertesi gün uyandiginda (tabi uyuyabildiysen)şekerin pisliği denilen: halsizlik,iştahsızlık ,bas ağrıları ve gözlerde görme sorunu kullanan bilir göz bebekleri etkisi altındayken normal kafaya gore 2-3 kat büyük olur yani sizi gören bir ekip arabasına etiket olma durumunuz cok yüksek dikkat edin merak iyi birsey değildir en kötü yanları ise
  Kullandığını bilen temiz ve saf arkadaşların senden uzaklaşması aile le olan dialoglarında öfke sınır stres belirtileri en kötüsünde bir hic uğruna ölmek kimse sana bu seker seni. Öldürür demez ve kendi bünyenin ne kadar güçlü olduğunu ve neler kaldırabilecegini bilemezsin belki ilkinde bırakırsın en iyisi bu!
  Yada kimyasaldan ölürsün . Unutma neden dünyaya geldigini duşun bunu çünkü etkisindeyken ne gelecegin ne de hayatın umrunda degil çünkü sen patlıyorsun. Yapmayın arkadaslar sizi bu zamana getiren aileye yazık .
 4. Kayıtsız

  Kayıtsız Guest

  Ce: Extacy ve Uyuşturucu Nedir ? Extacy ve Uyuşturucu Tanımı, Extacy ve Uyuşturucu An

  1 kere kullandım bir an patladım kendımden geçtim sonra düşüş denilen bölüme geldm sakinleştim zar zor uyudm en az 20 farklı rüya gördm saçma saçma resmen beynimle oyun oynadım böle şeylere gelmeyin vücüda ve beyine cok zararlı denemeyın denedıysenızde devamını getirmeyin alkol için gidin 2 bira için aynı kafayı yaşayın ama bu maddeyi kullanmayın gerek yok
 5. Kayıtsız

  Kayıtsız Guest

  Ce: Extacy ve Uyuşturucu Nedir ? Extacy ve Uyuşturucu Tanımı, Extacy ve Uyuşturucu An

  evet arkadaşlar.bende bu illete bulaşan 21 yaşında bi gencim..18 yasımda arkadas ortamında ot ile tanıstım..ilk bir hafta güzeldi.3 farklı ot içmiştim ve 3 farklı kafa yaşamıştım..oyle guzeldı kı hıc ayık kalmak istemiyordum.akşam olurdu paralar toplanırdı hemen ot alınır kova veya cigara şeklinde içerdik..çok iyiydi..ama biyere kadar...bu ılletlerın hakkaten batagına düşmüş biri olarak yazıyorum size ki gercekten ibret alın...
  Bir zaman sonra yetmedi bu ot bana..her gun alıyordum hergun param gıdıyordu..artık nasıl sevdıysek kafasını yetıstırelım falan demeye basladık..tabi yalan oldu..
  Aradan 1 ay kadar gectı ve yenı bı madde ıle tanıstım..ot u çöpe attıracak bi madde..Bonzai...verdiğim paraya göre cok az miktarda verılıyordu ama kafası anlatılamaz gercekten havada uctugumu hıssettıgım anlar oldu...bayılırken bı anda uyanıp odada ışığın yanık oldugunu yenı anladıgım anlar oldu..çok fena kafalar yaşadım..ama bu da cok uzun sürmedi..1 hafta snra bu da yetmemeye basladı..basta aldıgım malın 2 katını alıyorum kafam nirvanaya ulasmadan uyumuyorum...
  İnsanın içinde hep aynı soru oluyor acaba bu kafanın daha yükseği nasıl olur ?? bu soru benm 3 yılı mı yedi..artık ot,kubar,bonzai,vegas aklınıza gelebılecek her türlü duman içeren madde cigerlerime girdi...75 kilodan 63 e düştüm...cildim berbat oldu..ortalıkta sinirleri alınmıs bır ınsan gıbı gezıyordum..(tabı elımde mal oldugu surece ) 2 gün elime gecmezse sinirlerim yukselmeye baslıyordu...bi zaman sonra bunlarda yetmedı yenı heyecanlar aradım..ve sonunda tanıstım..hap..zamanla sayısı arttı normal bı ınsan kaliteli bonsai de kova usulü 3 kapakta biter...bana bu yetmedı arkasına cigara bastım..arkasına da tam hatırlamıyorum ama en az 3 hap attım...inanın ölüyorum sandım..başım donuyor,dunyadan kopmusum,hıc bır sey umrumda degıl..sadece anı yaşıyorum...ne dusuncelere ne triplere griyorum anlatamam...ama etkısı gecmeye basladıgında mahvoldum..sıkıldım bunaldım sınırlendım..olmaz dedım ayık kafa olmaz...absinthe denen içkiyi buldum ki bu içkinin alkol oranı %69 dur. absinthe+hap+bonzai+ot içeçek duruma geldım 3 yılda...bittim yani..hap yüzünden azı dişlerm mahvoldu..oyle bır etkısı var kı ıster sakız cıgneyın ıster cıgnemeyın oyle bı basıncla sıkıyorsunuz kı ceneyı anlatamam..ustelık bunu yaptıgınızı cok sonra farkedıyorsunuz...ben gercekten allah ım bu kadar yüksek kafa istemiyorum ben ne yaptım al bunu benden yoksa ölecegim dediğim anları hatırlıyorum..
  Arkadaslar ben bu soyledıklerımın hepsını en az 100 kere yaşadım...ama artık anlıyorum kı gercekten boş...tamam cok guzel bı kafa yasıyorsun ama dnya ıle baglantın yok esrar arkadasların harıc ınsanlarla baglantın yok..paran sureklı gıdıyor sureklı zehırlenıyorsun sureklı ölüyorsun...düşünün ki ben 1 ay oncesıne kadar bırakcam sözü verdım ve en fazla 2 hap atarak gecırmeye basladım gunlerı..yanı 2 hap benm ıcın bırakmak gıbıydı...acınası bi durumdaydum...ki bıraktım sonunda 2 haftayı gecıyor agzıma sürmedim sürmem de bir daha asla...ama alışkanlık işte bunu yazarken bıle hap derken bıle çenem kasılıyor dişlerimi sıkıyorum..uzun bi sürede boyle olacak gıbı...
  ARKADAŞLAR..gercekten yaşamıs ölümlerden dönmüş biri olarak diyorum ki yapmayın illa kafa olacagm dıyorsanız alkol alın ama bunları almayın..o kafayı yaşayan bırı bırakmak ıstemez...ve gıderek ölürsünüz...unutmayın masum bi ot ile başlar sonunu hesaplayamazsınız bile...ben kendımı tutarım demeyın sakın olmuyor cevremdekı herkesten bılıyorum olmuyor..sakın arkadaslar ayık kafayla hersey daha anlamlı..sonradan anlıyor insan..ben düşmüştüm kurtuldum kendı ıcımde buyuk bı karar verdım ve kurtuldum ama cok uzun sürdü bu karar aşaması..etrafımdakı kımse de bırakamadı...
  arkadaşlar düşmeyin..bırakamazsınız..
 6. yanıtt

  yanıtt Guest

  uyusturucu ve yanıt...

  daha 18 yasına yeni girmiş bi gencim benim yasımda belki benden kucuk veya benden yasca buyuk olan ve bu illete alet olan bi cok degerli insan var ben cevre yoluyla basladım 13 yasımda derdim vardı ailevi sorunlar v.b ama asıl derdim bu tripleri cozmekti her kafayı denedim damar haric damarlarımızı tıkadık o ayrı konu tabi... baktım ve gördüm tam 5 yıl sonra 18ime girdim ve yaklasık 20 gün oluyor uzaklastım herseyden gerıde bıraktıklarımı gordum trıpleri insanları beyinleriyle konusmalarını uyusuk halde degıl yasayarak izledim sakince kendimi bilerek cok yıprattı madde bagımlılıgı fakat kazandıgım en buyuk varlık ınsanların bakıslarını cozmek oldu soyleyebılecegım baska bısey varsa o da ailelerin her ne olrsa olsun cocukları uzerındekı koruyucu ozelliğini 18 yasına kadar ustlenmesı ve yaptıgı seyler ne olursa haberdar olması ama anlayarak dinleyerek olcerek su an yasım 18 fakat bi 70lige ben burdayım diyebilirim genc kardeslerım ne olur bundan uzak durun bu kadar sıkayetcı ısek kulak verip okuyarak anlamaya calısın dünyadaki oyunlar cok basıt sadece uyanmak yeter...
 7. balistic

  balistic New Member

  Ce: Extacy ve Uyuşturucu Nedir ? Extacy ve Uyuşturucu Tanımı, Extacy ve Uyuşturucu An

  arkadaşlar ilk defa bu gece 09/09/2012 saat 02:30 civarı extacy aldım saat 6 oldu ve ben hala etkisindeyim. lütfen KULLANMAYIN. yorgun olmama rağmen uyuyamıyorum. allahtan yarın pazar. soğuk soğuk terliyorum. dişlerimi gıcırdatma hissi var. Uyumak istediğinizde duygusal olarka geçmişte sizi etkileyen olaylar hatırlanıyor (iyi veya kötü) . Hiçte hoş bir duygu değil. yaşım 40 ve mali müşavirim. Geçmişle veya hayal ile yaşamayın lütfen. Benden size abi tavsiyesi DENEMEYİN ve KULLANMAYIN. anne babalar çocuklarınızı gözlemleyin. Geleceğimiz onlarda. Uyuşturucu kullanan birini özellikle evladınızı tanıyabilirsiniz. Hayat sadece sabah erken işe gidip para kazanmak değil. LÜTFEN KULLANMAYIN.
 8. Kayıtsız

  Kayıtsız Guest

  Ce: Extacy ve Uyuşturucu Nedir ? Extacy ve Uyuşturucu Tanımı, Extacy ve Uyuşturucu An

  gerçekten kutu bişey arkadaşlar sakin denemeyin.hap seker hepsi boş.gerçekten içmeyi düşünen varsa almasın bünye kaldırmaz ölüm riski çok ama çok yüksek.,sakin denemeyin
 9. Kayıtsız

  Kayıtsız Guest

  Ce: Extacy ve Uyuşturucu Nedir ? Extacy ve Uyuşturucu Tanımı, Extacy ve Uyuşturucu An

  Yaklaşık 1 hafta önce 50 Gram Esrar(Kova) + Bonzai + 1 Damla LDS ve 8 Mavi kristal aldım bunların hepsini 1 saat içinde tek başıma tükettim. Arkadaşlarımın çektiği videoda 15 dakika sonra tamamen uçtuğumu gördüm. Evimin bahçesindeki heykellerle
  ilişkiye girmeye çalıştığım onlarla konuştuğumu söylediler. Düşüş devresinde olur olmadık görüntüler halisler gördüm,cindir peridir vs.
  Kullandıktan 2 saat sonra 1 tecavüz girişiminde bulunduğumu bu sabah yoğun bakımdan çıktıktan sonra öğrendim. Bu maddelerin üstüne 2redbull 1buzzer içtim. Ve başlangıçtan 4-5 saat sonra yanımda 2 arkadaşım ile araba ile dolaşmaya çıkmışım ve bu sırada kafam en üst noktadaymış. Bir Ekip arabasına vurup kaçtıktan sonra Bursa/kurşunlu'da 15 metrelik uçurumdan arabayı denize uçurmuşum. bunları bu sabah ifade için gelen polislerden öğrendim. Hastaneden çıktıktan sonra muhtemelen ya hapis cezası alacağım yada çok büyük bir para cezasına çarptırılacağım. arabada benimle olan 1 arkadaşımın sağ el serçe parmağı sürgülü kapıda sıkışarak kopmuş. Yaşadığım vicdan azabını kimseye anlatamam daha bu sabah yoğun bakımdan çıktım TÜM VELİLERE SESLENİYORUM ALLAH RIZASI İÇİN ÇOCUĞUNUZDA EN UFAK BİR FARKLILIK SEZERSENİZ ONU İZLEYİN 27 yaşımdayım ve hayatımın en güzel zamanlarını kararttım. SİZE YALVARIYORUM YAZDIĞIM MADDELERİN 1 İ BİLE ÇOK TEHLİKELİYKEN BU RİSKE GİRMEYİN ! ! !
 10. Kayıtsız

  Kayıtsız Guest

  Ce: Extacy ve Uyuşturucu Nedir ? Extacy ve Uyuşturucu Tanımı, Extacy ve Uyuşturucu An

  herşeyi çözmek insanların elinde.. kuran'ı kerim...
 11. aydın daş

  aydın daş Guest

  Ce: Extacy ve Uyuşturucu Nedir ? Extacy ve Uyuşturucu Tanımı, Extacy ve Uyuşturucu An

  Ben suan 19 yasindayim ortamlar alemlerden cikmiyorum hata diyoruz yapiyoruz yanlis diyoruz uyguluyoruz yaklasik 3 yildir patliyorum extacy atiyorum ilk merakla basladi bi arkadas ortaminda hani mesur kelimelerimiz vardir ya bir kereden bisey olmaz simdi goz altlarim coktu ve 50 kiloyum arkadaslarim iskelet diye hitap etmeye basladilar bana gecem gunduzum yok o kadar cok adepte etmisiki kendimi onlarsiz bi hayat yok bana sanki ben ve benm gibi dusunen bircok degerli arladasim var unutulmuyacak tek sey saglik suan farkindayiz yada bi cogumuz gibi deiliz biseyleri kaybettikten sonra anlamak yerine hatlari gorup ders cikarmaliyiz kendi payimiza yasayip gormek gerekmiyo kardeslerim boyle seyleri geri donusu olmuyo yani..cok istiyosaniz al bira otur ic evinde geriside bos yani bu hayatin extacy atinca bitse hersey agzin kuruyo durmadan biseyler icme gereksinimine bulunuyosun alkol gibi anliyon mu sonra yukseleyim az daha diyosun bos sigara sarmiyo seni basliyosun ücluyu sarmaya yada kova yapmaya. Anlicaniz bi hap atayimla olmuyo o hap diye hafife aldiginiz diyer ugusturularida yaninda istiyo tek olmuyo diyo bnm kardeslerim nerde diyo ... Bn hata yapiyorum ve pismanim ama birakamiyorum iste kendimi boyle rahatlatiyorum belki ben bunlar yuzunden ailemden uzaklastim sevdigim kadin beni terk etti ve pazartesi gunu amteme yatiyorum gerekirse bir yilimi vermeye raziyim arkadaslarim hayatimin geri kalanini kazanmak icin bnm gibi bircok arkadasim da paylasmis ner yasadigini unutmayin sakin kardeslerim bazi hatalarin ihmallerin asla geri donusu olmuyo yol yakinken donun pismanliklarin fayda etmiyice noktayavarmak yerine hic ugrasmayinboyle seylerle hayat guzel uasamaya deger
 12. Kayıtsız

  Kayıtsız Guest

  Ce: Extacy ve Uyuşturucu Nedir ? Extacy ve Uyuşturucu Tanımı, Extacy ve Uyuşturucu An

  sonu yok..
 13. Kayıtsız

  Kayıtsız Guest

  Ce: Extacy ve Uyuşturucu Nedir ? Extacy ve Uyuşturucu Tanımı, Extacy ve Uyuşturucu An

  Ufak at civciv sen bunları 1 saat içinde tüketip gelip burda mesaj atıcan sen anandan cıktıgın yere ters girersin bunları yaptıysan ne milleti kandırıyon .
 14. Kayıtsız

  Kayıtsız Guest

  Ce: Extacy ve Uyuşturucu Nedir ? Extacy ve Uyuşturucu Tanımı, Extacy ve Uyuşturucu An

  O kadar seyin uzerine 8 tane seker cakcak delikanli varsa eger gelsin 100 tane vericem. Ha diyosanki biz kurabiye cakiyoz sulu boya isi o baska.. 1 saatte en fazla 5. Ve sadece ex. Daha fazlasini alabilen varsa buyursun. Bizde yutuyoz bu lanet seyi. Birakin bos muhabbeti. Hava atilcak seyler degil bunlar. Cok hava atmak istiyosan al arabani al manitani tarz takil ole yap havani ;) gerisi bos..
 15. Kayıtsız

  Kayıtsız Guest

  Ce: Extacy ve Uyuşturucu Nedir ? Extacy ve Uyuşturucu Tanımı, Extacy ve Uyuşturucu An

  Arkadaşlar Buraya İstediğinizi Yazın Yok Kötüymüş Yok Zararlıymış Bunları İçicek bi Adam Ailesini Takmıyosa Sizi Takmaz Kusura Bakmayın Ama Gerçek bu Bende Kullandım Kullanıyorum Ama Kimseye İçme Ve İçte Demiyorum Herkesin Kendi Zevkine Kalmış Bişey Bu Kafası Bana GüzeL Geliyo İçen Adamda Güzel Geliyo Size Kötü Gelebilir Ama Hayat Bu Sadece Kendinize Bakın Yeter.

Sayfayı Paylaş