Geldikleri gibi giderler, geldikleri gibi giderler açıklaması, sözünün açıklaması

Konusu 'Nedir E-H' forumundadır ve Twitter tarafından 30 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

 1. Twitter

  Twitter Member

  Geldikleri gibi giderler, geldikleri gibi giderler açıklaması, sözünün açıklaması, geldikleri gibi giderler sözünün açıklaması, geldikleri gibi giderler sözü neden söylenmiştir, geldikleri gibi giderler hangi savaşta söylenmiştir.

  müttefikler çanakkale'yi 1915 ortalarında geçemeyip dönmek zorunda kaldılarsa da 1918'in kasımı'nda gemileri, 3,5 yıl önce topla tüfekle geçemedikleri çanakkale'yi rahatça geçip haliç'e demir attılar. bunun üzerine de mustafa kemal paşa'nın bu gemilere bakarak kullandığı cümle.

  öngörünün, azmin ve kararlılığın göstergesidir. bugün böyle bir inanç önemini yitirmiştir artık. atatürk bu sözü söylerken sadece fiilen buraya gelmelerini ve gitmelerini anlatmaz aslında. ancak iş budur ki, fiilen kovulan düşman fikren ve zihnen gelmiştir. bu megaloman kültürün kaynağı, doğu kültürününün anlamını bilemeyen batı kültürüdür. aslında efektif olarak ne idüğü belirsiz kitleleştirici amerikan kültürüdür.

  atatürkün çanakkale savaşları sırasında boğaza girmeye hazırlanan anzac gemilerini gördüğünde söylediği cümledir. ileri görüşlülüğünü göstermesi ise tam olarak doğru değildir. çünkü geldikleri gibi değil rezil olarak ve yenilerek dönmüşlerdir
 2. Kayıtsız

  Kayıtsız Guest

  Ce: Geldikleri gibi giderler, geldikleri gibi giderler açıklaması, sözünün açıklaması

  Bu sözde İleri Görüşlülük kullanılmıştır.

Sayfayı Paylaş