gitar özellikleri / gitarın özellikleri nelerdir

Konusu 'Müzik Aletleri' forumundadır ve Duru tarafından 8 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

 1. Duru

  Duru Administrator  [​IMG]
  Gitar çoğunlukla dört telli olan ve kalın ses veren telli bir çalgıdır. Günümüz müziğinin vazgeçilmez enstrümanlarından biridir.

  Bas gitar yoğun olarak Rock, Metal, Caz, Pop, Blues, Funk ve R&B gibi müzik türlerinde kullanılır. İlk olarak Fender tarafından 1950'li yılların başlarında üretilmiştir.

  Özellikleri
  Bas gitar, elektrik ve akustik olarak ikiye ayrılır. Elektrik basta tellerden gelen titreşimler manyetikler tarafından elektrik sinyaline çevrilip bu sinyali sese çevirecek olan yükselteçe (amplifikatöre) yollanırken, akustik basta akustik gitar gibi geniş ve oyuk olan gövde tellerden gelen sesi güçlendirip duyulabilir bir seviyeye çıkarır. Kimi akustik baslarda sesin yükseltece de iletilebilmesi için piezo adı verilen kuvars kristalli piezoelektrik ses alıcıları bulunur. Bas gitarın sesi, normal gitarlardan daha kalın, kontrbas gitarlardan daha incedir. Normal bir gitardan daha kalın tellere ve daha uzun bir ölçeğe sahip olan bas gitarın gövdesinin elektrik baslarda ön, akustik baslarda yan tarafında ton ve sesi değiştirmeye yarayan bir eşitleyici bulunur. Bas gitarların elektro gitar yükselticilerinden farklı olan, düşük frekanstaki sesleri daha iyi verebilen özel yükselteçleri (Amfileri) bulunur.

  Klasik bas gitar genellikle perdeli ve dört tellidir. Günümüzde tellerinin sayısı on ikiye ulaşan klasik bas gitarlar mevcuttur. Perdesizleri de kullanılmaktadır. Genelde yardımcı çalgı olarak kullanılan bas gitar, elektronik ve bilgisayarların katkısı ile günümüzde yoğun olarak ön çalgı olarak da kullanılmaktadır. Bas gitar partisyonları FA(F) anahtarı ile yazılır. Bas gitar hem ritim hem nota verir. Bu yüzden genellikle zor bir enstrüman olarak bilinir.
 2. edith!

  edith! Banned

  Ce: gitar özellikleri / gitarın özellikleri nelerdir

  tesekkurler
 3. Kayıtsız

  Kayıtsız Guest

  Ce: gitar özellikleri / gitarın özellikleri nelerdir

  Arkadaşım gitarda 6 tel vardır 4 telli gitar bass gitardır
 4. Almira

  Almira Administrator

  Ce: gitar özellikleri / gitarın özellikleri nelerdir

  gitarın özellikleri, gitarin özellikler, gitar özelliklerik, gitar özellikleri, gitarın özellıkleri, gitarın özellikleri nelerdir, gitar özellikleri nelerdir, gitarda bulunan özellikleri, gitarın özellikleri kısa, ğitar ın özelliklreri, gitar tellerinin özellikleri, ğitarın özellikleri, gitar telleri özellikleri, gitar nedir özelliklerler, gitarın ses özelliği, gitarin özellikleri, gitar ın özellikleri, gitarın madde madde özellikleri, gitar ve özellikleri, gitarın özellikleri kısaca, gitar özellıklerı, gitar aleti ve özelliği kısa, klasik

 5. Kayıtsız

  Kayıtsız Guest

  Ce: gitar özellikleri / gitarın özellikleri nelerdir

  güzel olmuş ödevimi yapmama yardımcı oldu teşekkürler
 6. Kayıtsız

  Kayıtsız Guest

  Ce: gitar özellikleri / gitarın özellikleri nelerdir

  cok teşekkur ler ödevimi yapmama yardımcı oldu arkadaşımızın dedigigibi tşk ler
 7. Kayıtsız

  Kayıtsız Guest

  Ce: gitar özellikleri / gitarın özellikleri nelerdir

  arkadaşım gerçektende bunlar dogrumu?bana söyler misin?

Sayfayı Paylaş