GünüBirlik Tatil Yerkeri(GünüBirlik Gezeceğimiz Tatil Yerleri)

Konusu 'Turizm Gezi Tatil Türkiye' forumundadır ve Almira tarafından 27 Eylül 2011 başlatılmıştır.

 1. Almira

  Almira Administrator

  GünüBirlik Tatil Yeri Cunda Adası GünüBirlik Gezeceğimiz Tatil Yerleri

  Bu kez Kuzey Ege'nin gözde yerlerinden Cunda Adası'na geldik. Artık karayolu bağlantısı olduğu için ada özelliğini yitirmiş olsa da, bu rüzgarlar sizi şehirden tamamen uzaklaştırıyor.

  [​IMG]


  Cunda Adası, Balıkesir'e bağlı Ayvalık'ın yanıbaşında, son derece şirin bir Ege Kasabası. İstanbul'dan Cunda'ya gidecekler için en rahat yol, Yenikapı'dan Bandırma'ya giden feribotlara binmek. Ancak özellikle yaz ayları ve haftasonları için bileti mutlaka bir süre önceden almak gerekiyor. Bandırma'dan Cunda'ya yol yaklaşık 3,5 saat sürüyor. Susurluk ve Balıkesir üzerinden gidiliyor. Yolda , özellikle kaz dağlarına yaklaştıkça sıcaklığın düştüğünü hissediyorsunuz. Bunaltıcı yaz günlerinde tertemiz bir rüzgar yüzünüze çarpıyor. Yol çoğunlukla rahat geçiyor.

  [​IMG]

  İzmir'den Cunda Adası'na gelenler de az değil. İzmir Cunda arası 135 km.
  Cunda Adası aslında tam bir ada değil. Çünkü buraya Türkiye'nin ilk Boğaz Köprüsü'nden geçip varılıyor. Lale Adası Cunda'yı karaya bağlayan yer. Bu gayet geniş ve asfalt yolun başına ise büyük bir tabela ile "Gönül Yolu" yazılmış.

  [​IMG]


  Cunda'ya karadan olduğu gibi denizden de gidilebiliyor. Ayvalık'tan hergün kalkan tekne turları da Cunda'nın farklı noktalarına uğruyor.
  Tekne turları Cunda Ayvalık bölgesinin vazgeçilmezi. 20 tane farklı büyüklükte gezi teknesi, her gün 11 gibi kalkıyor. Akşam 18:30 gibi geri dönüyor. Gün içinde esen rüzgara göre denize girilecek koylar seçiliyor. Yemek de dahil tekne gezilerinin fiyatı 12-15 YTL arasında değişiyor.
  Hemen karşısındaki Midilli Adası'ndan Cunda ve civarına geçtiğimiz yıl 45 bin turist gelmiş. Perşembe günleri kurulan pazar özellikle Yunan turistlerin ilgisini çekiyor. Her geçen yıl gelen yabancı turist sayısı artıyor. Ancak Cunda yine de çoğunlukla yerli turiste hitap ediyor.

  [​IMG]

  Cunda'ya ya da diğer adıyla Alibey Adası'na ilk girdiğinizde sizi bambaşka bir mavi tonu karşılıyor.

  Eski Rum evleri, taş binalar, Arnavut kaldırımlarıyla güzel bir manzara oluşturuyor.

  [​IMG]

  Cunda Adası'nda sahilyolu boyunca birçok balık lokantası sıralanıyor. Hepsinde fiyatlar aşağı yukarı aynı. Bu yüzden hangisine gireceğinize karar vermek zaman zaman güç oluyor.

  Papalina, buranın en meşhur balığı. Sardalya, iskorpit, levrek gibi balıklar da rağbet görüyor.

  [​IMG]

  Önden mutlaka deniz börülcesi ve kabak çiçeği dolması yeniyor. Sonra da fener kavurma ve balık kokoreçi geliyor. Kabuklu deniz ürünleri ise buranın en özel yemekleri.

  [​IMG]

  Sadece bu leziz yemekleri yemek için bile birçok kişi uzun yollardan gelmeyi göze alabiliyor.

  Cunda'nın dar sokaklarında yürürken zamanın biraz yavaşladığını hissediyorsunuz. Herşey sanki biraz daha ağır işliyor...

  [​IMG]

  Sokaklarda dolaşırken insana, kısa bir süre için bile olsa oradaki yaşamın bir parçası olmak adına, kapılardan birinin önüne oturup gelen geçeni seyretme hissi geliyor.

  Cunda sahilindeki güneş saatinde kendi gölgenizle aşağı yukarı saatin kaç olduğunu görebiliyorsunuz.

  [​IMG]

  Cunda ayrıca son derece güvenli bir yer. Tüm adada sadece iki polis görev yapıyor.

  [​IMG]

  Cunda sokaklarında dolaşırken bir de dibek kahvesi içelim diyoruz. Bu kahve artık çok nadir bulunan dibek taşlarında özel olarak öğütülüyor.
  Cundanın bir diğer meşhur yiyeceği de ada lokması.

  [​IMG]

  Cunda Adası, Taksiyarhis Kilisesi gibi bazı tarihi binaları da barındırıyor. Yine tarihi eserlerin üzerine renkli boyalarla yazı yazılmasa ne iyi olur diye düşünüp, yolumuza devam ediyoruz.

  [​IMG]

  Turistlerin çoğu eski binaların daha iyi korunması ve bakılması gerektiği görüşünde. Zaten tarihi dokunun daha ön plana çıkması için yapılan çalışmalar sürüyor.

  Cunda'da 30'a yakın konaklama tesisi bulunuyor. Bunların içinde 4 yıldızlı otellerden pansiyonlara ya da butik otellere kadar her bütçeye uygun yerler var.

  [​IMG]

  Cunda'da taş evleri restore edip, pansiyon gibi işletenler var. Butik oteller de son derece konforlu ancak bazı tesislerde konaklamanın maliyeti oldukça yüksek.

  Pansiyonlar her ne kadar küçük işletmeler de olsa, bazılarında klima, kablosuz internet bağlanıtısı ve DVD player gibi imkanlar da bulunuyor.
  Cunda Adası'nın hemen her yerinden denize girilebiliyor. Ama plajların ve turistik tesislerin bulunduğu yere gitmek için biraz yol katetmek gerekiyor. Ancak denizin tadı da en çok bu plajlarda çıkıyor. Plaj kısımları elbette daha hareketli. Fakat adanın hiçbir yerinde gürültü yok.

  [​IMG]

  Ortunç Plajı Cunda'nın en güzel yerlerinden. Burası bölgenin tek mavi bayraklı plajı ve oksijen dolu bir haftasonu için ideal.

  Ortunç Plajı'nın arkasında bir de küçük otel var. Buranın kurucusu Orhan Tunç bölgeye turizm amaçlı ilk gelenlerden.

  Ortunç Koyu'na günübirlik gelip denize girmek de mümkün, konaklamak da.
  Ada Kamping, Cunda'nın arka kısmındaki kumsalda. Hem otel bölümü var, hem de kamping alanı.

  "Cunda Su Kaydırakları Cenneti" de aynı sırada. Burası da bir butik otel havasında. Tahta 'bungalow'larda konaklanabiliyor. Otel sahipleri özellikle Girit mutfağında iddialı olduklarını söylüyor.

  Ayvalık bölgesinin zeytini meşhur ama zeytinyağı daha da meşhur, çünkü buranın zeytini yağ yapımı için son derece elverişli.

  Zeytinyağı satan dükkanları da dolaştıktan sonra, sahil boyunca bir turluyoruz. Akşam saatleri yaklaştıkça balık lokantaları da tıklım tıklım doluyor.

  Ama Cunda'da akşamlar sakin geçiyor. Eğlenceye devam etmek isteyenler ise çoğunlukla Rum tavernalarını tercih ediyor.

  YEMEK
  BAY NİHAT 0266 327 10 63
  GÜNAY REST. 0266 327 10 48
  NESOS REST. 0266 327 17 48
  ARTUR REST. 0266 327 10 14


  KONAKLAMA
  CUNDA ADASI
  AYVALIK BEACH OTEL 0266 324 53 00
  ORTUNÇ OTEL 0266 327 11 20
  OTEL DENİZ 0266 327 10 12
  BASEL OTEL 0266 327 17 31
  ADA KAMPİNG 0 266 327 12 11
  CUNDA OTEL 0266 327 15 98
  EROL HOTEL 0266 327 13 18
  LALE OTEL 0266 327 11 71
  ALTAY PANSİYON 0 266 327 10 24
  AYVALIK
  AYVALIK BEACH OTEL 0266 324 53 00
  ADA KAMPİNG 0266 327 12 11
  GRAND TEMİZEL OTEL 0266 324 20 00
  HALİÇ PARK OTEL 0266 331 52 21
  CLUB BERK OTEL 0266 324 10 45
  BASEL OTEL 0266 327 17 31
  EROL HOTEL 0266 327 13 18
  LALE OTEL 0266 327 11 71
  ALTAY PANSİYON 0 266 327 10 24


  NE YAPILIR?
  AYVALIK TURİZM DANIŞMA
  0266 312 21 22


 2. Almira

  Almira Administrator

  Ce: GünüBirlik Tatil Yerkeri(GünüBirlik Gezeceğimiz Tatil Yerleri)

  İstanbul Arkeoloji Müzesi ve Eserleri-İstanbul Arkeoloji Müzesi Resimleri
  Arkeoloji Müzesi 13 Haziran 1891'deki açılışından itibaren hızlı bir şekilde koleksiyonunu genişletmiştir. Şu anda Arkeoloji Müzesi giriş kat salonlarında; sağ tarafta Arkaik Dönem'den Roma Dönemi'ne Antik Çağ heykellerini, sol tarafta ise Sidon Kral Nekropolü'nden gelen İskender Lahdi, Ağlayan Kadınlar Lahdi, Tabnit Lahdi gibi dünyaca ünlü eşsiz eserleri görmek mümkündür. İki katlı binanın üst katında ise Hazine Bölümü, Gayri İslami ve İslami Sikke Kabineleri ile Kütüphane bulunur.
  [​IMG] geldik

  Ek binada bodrum katta 1998 yılında açılmış olan "İstanbul Çevre Kültürleri" bölümü, değişik çağlara ait civar buluntu ve tümülüs kazılarında ortaya çıkarılmış eserlerin sergilendiği salondur. "Thrakia-Bithynia ve Bizans" bölümlerine sahiptir. Ek binanın giriş katında ise "Çocuk Müzesi" sergilemesi yer alır.

  [​IMG]
  [​IMG]
  Ek binanın 1. katında "Çağlar Boyu İstanbul""Çağlar Boyu Anadolu ve Troia", en üst katta ise "Anadolu'nun Çevre Kültürleri: Suriye, Filistin ve Kıbrıs Eserleri" bölümü, 2. katta kronolojik sıralama ile teşhir edilmektedir.


  [​IMG]


  Marsyas Heykeli


  [FONT=&quot][​IMG][/FONT]

  [FONT=&quot]Helenistik döneme tarihlenen Marsyas heykeli Tarsus ilçesinde bulunmuştur.[/FONT]

  [FONT=&quot]Kollarından bir ağaca asılmış olarak tasvir edilen Marsyas'ın, gördüğü işkence yüzünden gerilen kasları göze çarpar. Adeta fiziksel açıdan sessiz fakat öfkeli bir ifadesi vardır. Bu özel heykel orijinalinde, solunda oturan Apollon ve sağında derisini yüzmek için bıçak bileyen bir kölenin olduğu heykel grubunun, merkezine yerleştirilmiş olmalıdır.[/FONT]
  [FONT=&quot]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Anadolu'ya özgü bir hikayenin baş karakteri olan Marsyas, Tanrı Apollon ile giriştiği rekabetin sonuçlarına katlanır bir halde tasvir edilmiştir. Hikayeye göre, Marsyas flütünü Tanrı Apollon'un lirinden daha güzel çaldığını iddia eder. Apollon ile müzik yarışmasında berabere kalınca Apollon Marsyas'a enstrümanını ters çevirip aynı anda hem çalıp hem şarkı söylemesini söyler. Fakat Marsyas bu meydan okumayı yerine getiremez ve Apollon yarışmayı kazanır. Bir ölümlünün kendisine meydan okumasına öfkelenen Tanrı Apollon Marsyas'ın canlı canlı derisini yüzüp derisini bir çam ağacına asar. Fakat sonradan kapıldığı öfkeden pişmanlık duyarak lirini kırar ve Marsyas'ı bir ırmağa çevirir.
  [​IMG]

  Sappho Başı
  [​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG]
  Roma Dönemi portre örneklerinden olan Sappho Başı, Lesbos (Midilli) adasında doğmuş olan şair Sappho'ya aittir.


  [​IMG]
  M.Ö.7. yüzyıl ve 5yüzyıl arasında birçok lirik şair yaşamıştır. Bu dönemin en tanınmış şairi olan Sappho'nun bir bütün halinde günümüze kadar ulaşan yalnızca bir şiiri bulunmaktadır ve bu şiir de Aphrodite'ye yazılmış bir ilahidir.


  [​IMG]
  Gençlik yıllarını doğduğu yer olan Lesbos'dan uzakta, Sicilya'da geçiren Sappho, geri döndüğünde Aphrodite'e tapınan bir grup kadının öğretmeni haline gelir. Bir efsaneye göre, sevdiği adam tarafından reddedilince kendisini uçurumdan atarak intihar etmiştir.


  [FONT=&quot]Tykhe Heykeli

  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]
  Orijinali MÖ 4. yüzyıla ait olan bir eserin Roma Dönemi'nde, MS 2. yüzyılda, yapılmış bir kopyasıdır. Üskübü/Bolu'da bulunmuş olan eser zengin bir süslemeye sahiptir. Tanrıça Tykhe'nin başının üzerinde zeytin yapraklarıyla süslü şehir surunu temsil eden bir taç vardır. Sol kolunda çeşitli meyvelerle dolu bir bereket boynuzu ile zenginliğin simgesi olan Plutos ismindeki çocuğu taşımaktadır.
  [​IMG]

  Tykhe, Okeanos'un kızlarından biridir. Kader, şans, başarı tanrıçasıdır. Her kentin bir Tykhe'si vardır. Tykhe'ler kentlerin koruyucu tanrıçaları olup, başlarında şehir suru şeklinde bir taçla gösterilirler.

  SUNUM TANEM
  [/FONT]
  [/FONT]
 3. Almira

  Almira Administrator

  Ce: GünüBirlik Tatil Yerkeri(GünüBirlik Gezeceğimiz Tatil Yerleri)

  Çatalca-Antik Köy Resimleri Çatalca-Antik Köy Manzaraları
  [​IMG]


  Çoğu zaman "Ailecek felekten bir gün çalalım" diye düşünürsünüz.

  Ancak nereye gidebiliriz diyede düşünürsünüz. İstanbul gibi metropol bir şehirde zaman[​IMG] zaman belkide doğum yeriniz olana şehirleri[​IMG] kasabaları ve köyleri özlersiniz.


  İşte İstanbul'un içinde adeta
  [​IMG]

  dokusu bozulmamış tatta bir köy var. O köyün adı ANTİKKÖY.

  Eyer ANTİKKÖY'e sabah gelirseniz açık büfe ve doğal ürünlerin ağırlıkta olduğu nefis bir kahvaltı yapabilirsiniz.
  [​IMG]

  İster masada isterse yer sofrasında oturup yemeğimizi yiyelim derseniz kilo ile etinizi alın ve mangal keyfini yaşayın.

  [​IMG]
  Bu arada av bıldırcını[​IMG] Karakazan ve sac kavurmayı illaki tadın. Hamak ve nargile keyfi bir başka ANTİKKÖY'de.
  [​IMG]

  Birde antik müze var. Burada kağnılar[​IMG] At arabaları[​IMG] Antik küpler[​IMG] bakırlar[​IMG] antik eşyalar ve dekorasyon malzemeleri mevcut. Sizlerde burada sevdikleriniz için alışverişinizi yapabilirsiniz.


  Osmanlı kültürü ile köy yaşamının iç içe olduğu gününüzün huzurlu geçeceği ANTİKKÖY'e sizleri her zaman bekleriz.


  Tabi ki ANTİKKÖY'ün yazı gibi kışıda olağan üstü güzelliklere sahip.


  [​IMG].
  geldik

  işyerime 400 metre uzaklıkta az sonra gitmeyi düşünüyoruz ekliyeyim dedim

  Antik Köy Girişi

  [​IMG]

  Girişteki Deve bir sürü at eşek köpek felan da var
  [​IMG]

  Çocuk Parkı

  [​IMG]

  oturma alanları
  [​IMG]
 4. Almira

  Almira Administrator

  Ce: GünüBirlik Tatil Yerkeri(GünüBirlik Gezeceğimiz Tatil Yerleri)

  Heybeliada,Heybeliada Cennet Güzellikler -Heybeliada Fotorafları
  [​IMG]
  Heybeliada, İstanbul Prens Adalarının en yeşil adasıdır. Eski adı Yunanca bakır anlamına gelen Halki'dir.
  En yükseği 140 metreye yaklaşan dört tepesi vardır. Heybeli yaz-kış nüfusunun en kalabalık, gidiş-gelişin en yoğun olduğu ikinci adadır.
  İskeleden inilince solda Deniz Lisesi ve ona bağlı binalar uzanır. Bu binaların arasından geçilerek arkada, Çam Limanı tarafında, şu an faliyeti olmayan Sanatoryum’a gidilir.
  Deniz Kuvvetleri’nin elinde bulunan arazide tarihten kalan iki ilginç e;[​IMG]


  Birincisi Türkler’in fethinden önce yapılmış son ve Adalar’daki tek Bizans Kilisesi, Kamariotissa’dır. Kiliseyi son İmparatoriçe [[Maria Komnena]’nın yaptırdığı sanılıyor. İstanbul’da Fener’deki Aya Maria dışında, dört yapraklı yonca modeline göre yapılmış tek kilise budur. Bu kıyıda Aya Yorgi (Ayios Yeorgios) Manastırı, Çam Limanı’nın batı ucunda Tarik-i Dünya Manastırı vardır.
  İkinci ilginç kalıntı İngiltere Kraliçesi I. Elizabeth’in elçisi Edward Barton’ın mezar taşıdır. Üzerinde –imla yanlışları da olan- Latince bir kitabe ve Barton’ın aile arması var.
  Bu tarihi eserler askeri arazide olduğu için özel izin alınmadan görülemiyor.
  [​IMG]

  İskelenin sağında çarşı, meyhane ve kahveler yer alır. Büyük Rum Kilisesi Aya Nikola (Ayios Nikolaos) buradadır. Adalar’da kışın da açık kalan otel Panaroma’nın yanından geçerek yürüyünce, çamlık piknik yerlerine gelinir. Piknik alanlarının hemen ilerisinde Değirmen burnu denilen bölgeye ulaşılır. Bölgeye adını veren değirmen kalıntıları hala ayaktadır.

  [​IMG]
  Fazla yapılaşmamış olan diğer tepede, Bizans'a kadar dayanan geçmişi olan Ayia manastırı (Trias Manastırı) ve Rum Ortodoks Ruhban Okulu vardır. Heybeliada, fetihten bir zaman sonra, Rum nüfusun başlıca dini eğitim merkezi olmuştur (Dünyevi eğitim merkezi Fener’de kaldı). Din adamı adayları Yunanistan’dan ve Rumlar’ın bulunduğu her yerden buraya okumaya gelirdi. 1970’lerde Türk hükümetiyle Rum Ortodoks Patrikhanesi arasındaki bazı anlaşmazlıklardan ötürü buradaki eğitim faaliyetlerine son verilmiştir.


  [​IMG] geldik

  Ortodoks Rum dini kurumlarının
  anında 1940’larda yapılmış Beth Yaakov sinagogu bulunur.
  Kuzey kıyısında da Hidiv ailesinden Sait Halim’in kardeşi Abbas Halim Paşa’nın konağı halen ayaktadır. Bu yapı aynı zamanda Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın yaşadığı yerdir

  [​IMG]

  yazılar wakkipetiden alıntı
  sunum ALMİRA
 5. Almira

  Almira Administrator

  Ce: GünüBirlik Tatil Yerkeri(GünüBirlik Gezeceğimiz Tatil Yerleri)

  TURKUAZOO’YA ULAŞIM -TURKUAZOO FOTOĞRAFLARI TurkuaZoo & Dev akvaryum Turkuazoo, Forum İstanbul AVM’de
  [​IMG]

  Turkuazoo , Türkiye’nin en büyük alışveriş merkezi olma özelliğini taşıyan Forum İstanbul’da 30 ekim 2009′ da açıldı.
  Günde 20 bin ziyaretçisi olan Turkuazoo 8 bin metre karelik bir alan içerisinde 17 milyon euroluk yatırımla tamamlanmış.
  Köpekbalıkları, vatozlar, deniz kaplumbağaları, ahtapotlar rengarenk mercanlarla, deniz atları, yengeçlerin bulunduğu su altını ayağınıza getiren dev akvaryumda 20 bin deniz canlısının yer aldığı ve farklı temalarla süslenmiş 29 ayrı akvaryum bulunuyor. Yemyeşil bir koridorda amazon ve Viyetnam’daki Mekong nehrinden gelen su canlıları yer alıyor.
  [​IMG]

  Turun en çok bahsedilen kısımlarından biri de TÜNEL;
  270 derecelik su altı görüş açısına sahip 80 metrelik cam görünümlü akrilik tünel akvaryumu gözler önüne seriyor. Akdeniz, karadeniz , tropikal türler deniz mağaraları gibi farklı türlerde sıralanan akvaryumlar görülebilir. Buradaki akvaryumlar 5 milyon litre suyla doldurulmuş en büyüğünün içinde 80 metre uzunluğunda sualtı tüneli geçiyor.


  (Dünyanın en uzun su altı tünellerinden biri ) İki duvarı ve tavanı tamamen akvaryum olan tünelde, isterseniz yürüyen bant üzerinde

  sadece balıkları izleyerek dolaşma imkanı da bulunuyor.
  Şu anda akvaryumda 17 köpekbalığı ve 12 vatoz var.

  [​IMG]
  Turkuazzoo ziyaretçilerine üç ayrı katta hizmet veriyor akvaryumun dışında bir sergi alanı , su altı belgesellerinin gösterildiği sinema salonu, hediyelik eşya ve oyuncak mağazası bulunmakta ve dalış etkinlikleri de yapılmakta.
  Üzeri kapalı akvaryumların yanı sıra çeşitli havuzlar da var. Vatoz ve yengeç havuzu bölümünde deniz yıldızı ve çeşitli kabuklulara görevliler eşliğinde dokunmanıza izin verildiği bir havuz var.
  Turkuazoo’nun tam ortasında bulunan ana salon da düğün törenleri, şirketlerin lansman toplantıları gibi özel günlerde misafirlerine ev sahipliği yapmak için tasarlanmış.
  (Sergi salonunda Engin Dalyancı’nın resim sergisi kasım ayının sonuna kadar akvaryumun girişinde yer alıyor)
  Hem siz hem de çocuklarınız eğlenirken yeni şeyler öğrenmenin keyfine varacak ve dünyanın zengin yaşam türleri hakkında bilmediğiniz bir çok şey öğreneceksiniz.

  [​IMG]


  Balık konseptli bir oyun bölümü ve belgesellerin gösterildiği sinema bölümleri, anaokulu ve ilkokul öğrencileri için eğitmenler eşliğinde , müfredata uyumlu sunumlar ve eğlenceli aktivitelerden oluşan eğitim programları yapılması çocukların hoşça vakit geçirilmesi hedefleniyor. Dalgıçların yaptığı küçük gösteriler izletiliyor, çevreci projeler, köpekbalıklarıyla akvaryum dalışı eğitimleri yakında yapılacaklar listesinde yer alıyor.
  ZİYARET SAATLERİ

  Haftanın günü açık ( Resmi tatiller dahil)
  Yürümekte zorlanan ziyaretçiler için tekerlekli sandalye mevcut ayrıca Bebek ve küçük çocuklu ziyaretçiler için akvaryum içinde çocuk arabası ile rahatça dolaşabilir.
  Çalışma Saatleri

  Hafta içi 10:00 18:00
  Hafta sonu : 10:00 19:00 arası
  Grup indirimi

  10 kişi ve üzeri bir grup için indirim imkanı var.
  BİLET TEMİNİ

  Turkuazoo biletlerini nerden satın alabilirsiniz?
  Akvaryumun giriş kapısındaki satış masalarından ya da Aralık 2009′dan itibaren MyBilet üzerinden temin edilebilir. Tüm kredi kartları geçerlidir.
  Müze kart geçerli değildir.
  TURKUAZOO’YA ULAŞIM

  Turkuazoo, Forum İstanbul AVM’de

  Turkuazoo , İstanbul Sualtı Dünya[​IMG]
  sı Turizm Tic. A.Ş. Forum İstanbul, No:3
  Kocatepe Mah. Paşa Cad. 34045 Bayrampaşa, İstanbul
  web: www.turkuazoo.com/
  Turkuazoo Bilgi Hattı: 0 212 640 27 40
  HAFİF METRO İLE ULAŞIM

  Aksaray-Havalimanı hattı metrosu ile Kartaltepe-Kocatepe durağında inilir
  İETT İLE ULAŞIM

  Mecidiyeköy’den 75-0
  Taksim’den 83-0
  Eminönü’den 91-0
  Bakırköy’den 98-0 no’lu otobüslere binilir ve OTOGAR durağından inilir.
  GİRİŞ VE BİLET FİYATLARI

  [​IMG]

  0-3 Yaş : ücretsiz
  4-6 Yaş: 18 TL
  Öğrenci : 18 TL
  Yetişkin : 25 TL geldik

  65 Yaş ve üzeri : 18 TL
  2 Çocuklu aile paketi: 18 TL
  (16 Yaşına kadar çocuklu aileler için geçerlidir. Aile paketinde her ek çocuk için 15 TL alınmaktadır)

  HARİTA GÖRÜNTÜSÜ İÇİN TIKLAYINIZ


  TURKUAZOO FOTOĞRAFLARI

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
 6. Almira

  Almira Administrator

 7. Almira

  Almira Administrator

  Ce: GünüBirlik Tatil Yerkeri(GünüBirlik Gezeceğimiz Tatil Yerleri)

  [​IMG]
  AYDOS
  İstanbul’un en yüksek noktası olan Aydos Tepesi eteklerindeki mesire yeri, günlük dinlenme ve aktiviteler için ideal. Akşam vakti, Adalar üzerinde güneşin batışını seyretmek hiçbir şeye değişilmez.
  [​IMG]  Dört farklı giriş var. Gölet, çevresindeki ekolojik bütünlükle küçük bir Uzungöl manzarası oluşturuyor. Bölgenin piknik sahaları, büfesi ve koşu parkurları da oldukça bakımlı. Ulaşım: E-5

  [​IMG]
  ve TEM bağlantılarıyla Kartal-Yakacık ve Sultanbeyli istikametlerinden. Toplu taşıma araçlarından da geldik

  yararlanılabilir.

  [​IMG]

  SUNUM ALMİRA
 8. Almira

  Almira Administrator

  Ce: GünüBirlik Tatil Yerkeri(GünüBirlik Gezeceğimiz Tatil Yerleri)  [​IMG]
  AYVAT
  Kağıthane Deresi’nin kollarından Ayvat Deresi üzerinde kurulan bölge, adını, 1765 yılında Osmanlı padişahı 3. Mustafa döneminde yapılan tarihi bentten alıyor. Yabani hayvan türlerinin fazlalığı ile ekolojik açıdan da önemli bir

  [​IMG]
  bölge. Doğa ve fotoğraf meraklıları için ideal. Girişteki düzlükler piknik ve dinlenme alanı olarak kullanılabiliyor. Ulaşım: Kemerburgaz’dan Belgrad Ormanları’na giriş kapısı olan Kurtkemeri Giriş Mesiresi’nin içinden geçilerek toprak bir yolla ulaşılıyor
 9. Almira

  Almira Administrator

  Ce: GünüBirlik Tatil Yerkeri(GünüBirlik Gezeceğimiz Tatil Yerleri)

  [​IMG]
  AZİZPAŞA
  Maslak, Gültepe, Levent, Kağıthane, Eyüp gibi yerleşim yerlerine yakınlığı, ilginç bitki örtüsü ve geniş piknik alanlarıyla rağbette. Bölgenin girişinde ziyaretçileri düzlükler karşılıyor. İsterseniz buralarda piknik yapabilir, isterseniz biraz daha ileri giderek tepelere çıkabilirsiniz.


  [​IMG]


  Tepedeki çimenlik saha, özellikle şirket, dernek, okul ve benzeri grupların aktiviteleri için çok uygun. Kafeteryadan piknik için gerekli malzemeleri temin edebileceğiniz gibi, kafeterya mönüsündeki ızgaralardan da tadabilirsiniz. Ulaşım: Maslak’tan aşağı inen Cendere Yolu üzerinde sağ tarafta.

  [​IMG]
 10. Almira

  Almira Administrator

  Ce: GünüBirlik Tatil Yerkeri(GünüBirlik Gezeceğimiz Tatil Yerleri)

  [​IMG]

  ELMAS BURNU
  K
  aradeniz’in kenarında uzun kumsal, çam ormanı, sessizlik ve yunuslar. Tepeden denizin içine kadar inen kayalıklar, özellikle zıpkınla balık avcılığı için ideal. Koyun karşısındaki Martı Adası’nda çok sayıda deniz kuşu var


  [​IMG]

  FATİH ORMANI
  Şehir merkezine çok yakın. 1500 dönüme yayılan gür ağaçları ve rekreasyon alanlarıyla günün her saatinde gezmeye açık. İster giriş bölümündeki kafeteryada bir şeyler atıştırıp yürüyüşe çıkın, isterseniz ana yolu takip ederek ormanın derinliklerine inin. İsterseniz beğendiğiniz bir piknik masasında güzel bir sofra kurun. Bisiklet tutkunları için de ideal. Ayrıca çocuklar için tesisin girişinde geniş çocuk bahçesi var. Ulaşım: Tesise, Maslak Büyükdere Caddesi-Sarıyer Yolu üzerindeki Bahçeköy tabelasından 3 km sonra ulaşılıyor. Alt giriş ise Şişli-Ayazağa  [​IMG]

  GAZİ MAHALLESİ

  İstanbul’un dışına çıkmadan güzel bir gün geçirmek isteyenler için ideal. Alibeyköy Barajı olarak da bilinen mesire yeri, Gazi Mahallesi, Alibeyköy ve Yeşilpınar gibi yerleşimlere sınır, 785 dönüm üzerine kurulu. Yürüyüş ve piknik için uygun. Baraj gölünün kıyısında. Gün batımı manzarasının çok güzel izlendiği baraj gölünde balık avlamak, suya girmek yasak.


  [​IMG]

  İNCEĞİZ
  İstanbul’da tarihin ve tabiatın cömert davrandığı şirin bir vadi arıyorsanız, İnceğiz tam size göre. Çatalca’nın yaklaşık 2500 yıl önce ilk kurulduğu bölgede. Cenevizlilerin 9. yüzyılda yüksek kayalara oyduğu üç büyük mağara ve göğe uzanan ağaçlarla kaplı. Bölgedeki piknik sahasının hemen yanından dere geçiyor. Ulaşım: İnceğiz Mesire Yeri’ne, Çatalca’dan Subaşı’na giden asfalt yolun 3. kilometresinden sola dönerek, yaklaşık
 11. Almira

  Almira Administrator

  Ce: GünüBirlik Tatil Yerkeri(GünüBirlik Gezeceğimiz Tatil Yerleri)  [​IMG]
  KAYMAKDONDURAN
  Beykoz’da, Osmanlı döneminin ünlü Kanije Beylerbeyi Ahmet Paşa tarafından yaptırılan çeşmesinin soğuk suyuyla meşhur. Ahşap masalarla donatılmış çimenliklerde harika bir piknik yapabilir ya da küçük büfenin mönüsünü deneyebilirsiniz. 650 dönümlük mesire yerinde, 200 yaşındaki anıt ağaçlar hayranlık verici. Sonbaharda bol bol kestane toplayabileceğiniz bu alanda sincaplarla karşılaşmak da hoş olabilir. Ulaşım: Bölgeye Beykoz-Akbaba Köyü istikametinden 3 kilometre sonra ulaşılabiliyor.
  [​IMG]
  MARMARACIK
  Y
  unanlı Yorgo Dimopulos, alevler ile tam 17 saat mücadele ettikten sonra kendi yaptığı 300 litre şarabı Karadeniz kıyısında küçük bir koyda sırtını çam ağaçlarına dayamış bir bölge. Balık tutmak, yüzmek, doğa yürüyüşleri, kamp, plaj gibi olanaklarıyla son zamanlarda özellikle gençlerin gözdesi. Bölgede ahşap evler, kır kahvesi, lokanta, mini golf sahası ve yelken tesisleri de var. Bir dönem Volkswagen otomobil tutkunlarının toplanma yeri olarak ünlenen bölge, görsel güzelliğiyle film ve fotoğraf çalışmaları için de uygun. Ulaşım: Marmaracık Koyu’na Sarıyer üzerinden ulaşılan Rumeli Kavağı’nı geçtikten sonra sola dönüp sahili takip ederek ulaşabilirsiniz..
  [​IMG]
  ÇİLİNGOZ
  Karadeniz kıyısında uzun ve geniş beyaz bir kumsal. Dalgaların şekillendirdiği kayalıkların arasından denize karışan bir dere. Ve bu güzel tabloyu tamamlayan yeşil bir örtü... İşte Çilingoz mesire yeri. İster kendinizi sıcak kumsala atın, ister sadece bu yöreye özgü "longos" tabir edilen bitki ve ağaç zenginliğini keşfetmek için yürüyüşe çıkın. Çilingoz, balık tutma meraklılarının da tercihi. Özellikle akşam güneş battığında çadır ve bungalov önündeki sohbetlerin tadına doyamayacaksınız.


 12. Almira

  Almira Administrator

  Ce: GünüBirlik Tatil Yerkeri(GünüBirlik Gezeceğimiz Tatil Yerleri)

  Kız Kulesi

  [​IMG] [​IMG][​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG][​IMG][​IMG]
  hakkında çeşitli rivayetler anlatılan, efsanelere konu olan, İstanbul Boğazı'nın Marmara Denizi'ne yakın kısmında, Salacak açıklarında yer alan küçük adacık üzerinde inşa edilmiş yapıdır.
  Üsküdar'ın sembolü haline gelen kule, Üsküdar’da Bizans devrinden kalan tek eserdir. M.Ö. 24 yıllarına kadar uzanan tarihi bir geçmişe sahip olan kule, Karadeniz’in Marmara ile birleştiği yerde küçük bir ada üzerinde kurulmuştur. Bazı Avrupalı tarihçiler buraya Leander Kulesi derler. Kule hakkında pek çok rivayetler bulunmaktadır. Evliya Çelebi kuleyi şöyle tarif eder:
  [​IMG][​IMG][​IMG]

  [​IMG][​IMG][​IMG]
  Deniz içinde karadan bir ok atımı uzak, dört köşe, sanatkarane yapılmış bir yüksek kuledir. Yüksekliği tam seksen arşundur. Sathı mesehası iki yüz adımdır. İki taraftan yerde kapısı vardır.


  [​IMG]


  Bugün görülen kulenin temelleri ve alt [​IMG][​IMG][​IMG]katın önemli kısımları Fatih devri yapısıdır. Kulenin etrafındaki sahanlık geniş kaplanmıştır. Üstündeki madalyon halindeki bir mermer levhada, kuleye şimdiki şeklini veren Sultan II. Mahmut’un, Hattat Rasim’in kaleminden çıkmış 1832 tarihli bir tuğrası vardır. Kulenin Eminönü tarafı daha genişçe olup burada bir de sarnıç vardır.
  [​IMG][​IMG][​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG][​IMG][​IMG] geldik

  İlk olarak Yunan döneminde bir mezara ev sahipliği yapan bu ada Bizans döneminde inşa edilen ek bina ile gümrük istasyonu olarak kullanılmıştır. Osmanlı döneminde ise gösteri platformundan, savunma kalesine, sürgün istasyonundan, karantina odasına kadar bir çok işlev yüklenmiştir. Asli görevi olan ve yüzyıllardan beri varlığı ile insanlara, geceleri ise geçen gemilere göz kırpan feneri ile yol gösterme işlevini hiç kaybetmemiştir.Geçmişten geleceğe en çok da düşlere yol göstermektedir Kız Kulesi. Kız Kulesi 2000 yılında restore edilerek, artık çatal-bıçak seslerinin duyulduğu bir mekân haline dönüştürülmüştür. Kız kulesine ulaşım Salacak ve Ortaköy'den sandallarla yapılmaktadır.
  Çok eski tarihi geçmişi olan Kız Kulesi, bir zamanlar, Boğazdan geçen
  [​IMG][​IMG][​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG][​IMG][​IMG]
  gemilerden vergi alınmak maksadı ile kullanılmıştır. Kule ile Avrupa Yakası boyunca büyük bir zincir çekilmiş ve gemilerin Anadolu Yakası ile Kız Kulesi arasından geçişine(o zamanlar gemi boyutları küçük olduğu için geçebilmekteydi) izin verilmiştir. Bir süre sonra Kule, zinciri taşıyamamış ve Avrupa Yakasına doğru yıkılmıştır. Kuleden suyun içinde bakıldığında yıkıntıları görülmektedir.
  Antik Çağ'da Arkla(küçük kale) ve Damialis(dana yavrusu) adları ile anılan kule, bir ara da "Tour de Leandros"(Leandros'un kulesi) ismi ile ün yapmıştır. Şimdi ise Kız Kulesi ismi ile bütünleşmiş ve bu ismi ile anılmaktadır.​
 13. Almira

  Almira Administrator

  Ce: GünüBirlik Tatil Yerkeri(GünüBirlik Gezeceğimiz Tatil Yerleri)

  • Hisar (kale): Bir şehrin veya önemli bir yerin korunması için taştan yapılmış, yüksek duvarlı ve kuleli, çevresinde hendekler bulunan küçük kale, kermen, germen.
  [​IMG]
  • Hisar (hisâr): Klasik Türk müziğinde bir birleşik makam veya re diyez notası.
  • Hisar (dergi): Artık yayımlanmayan aylık edebiyat dergisi.
  [​IMG]

  EYÜP SULTAN CAMİİ
  Kara surları ile Haliç surlarının birleştiği yerin dışında yer alan Eyüp Camii ve Türbesi İslam dünyasının kutsal yerlerinden kabul edilir. Eyüp-el Ensari  [​IMG]  Hz. Muhammet’in bayraktarlığını yapmış bir şahıstı, 7 yy. Arap kuşatması esnasında burada ölmüş, İstanbul’un Türk kuşatması sırasında
  [​IMG]
  mezarı keşfedilmiş, sonradan türbe ve şehrin ilk camii buraya yapılmıştı. İlk camii zelzeleden ötürü yıkılınca 1800 de bu günkü inşa edilmişti. İslam’ın kutsal Cuma günleri inançlı kalabalıklar türbeyi ziyaret ederler.

  MISIR ÇARŞISI
  [​IMG]
  [​IMG]

  Eminönü’nde Yeni Cami’nin arkasında ve Çiçek Pazarı’nın yanındadır.İstanbul’un en eski kapalı çarşılarından olan Mısır Çarşısı 1660 yılında Turhan Sultan tarafından yaptırılmıştır.Mimarı Kazım Ağa’dır.

  HALİÇ
  [​IMG]
  Tarih boyunca İstanbul un gelişmesine coğrafi konumu kadar, doğal ve çok emin bir liman olan Haliç’te etkin olmuştur. Balat semtinde sahildeki dökme demirden yapılma küçük Bulgar kilisesi ve az ötede Fener Rum Ortodoks Patrikliği Baş kilisesi ve tesisleri yer almıştır. Karşı kıyıda; Kasımpaşada’ki büyük sahil binası (19 yy.) Deniz Kuvvetlerine aittir. Gemi çıpa ve demirleri atölyesi olan eski, 8 kubbeli bir yapı Koç ailesi tarafından tamir ettirilip maket, model, makine ve denizcilik alet ve edavatının teşhir edildiği bir müze haline getirilmiştir. Aynı semtteki Aynalı Kavak Kasrı Haliç Saraylarının günümüze gelmiş tek kısmıdır ve müze olarak ziyarete açıktır.

  VALİDE CAMİİ
  [​IMG]  Yeni camii diyede anılır. Klasik uslupta inşa edilen son örnektir. Kalabalık şehir yaşantısının en merkezi yerlerinden birisinde, araç ve deniz trafiğinin yanı başında yer alır. Sultan III Mehmetin annesi Safiye Sultan’ın 1589 da başlattığı inşaat 1603 te ölümü üzerine durmuş, 1661 de Turhan sultan tarafından devam ettirilip 1664 te tamamlanmıştı
  GALATA KULESİ


  [​IMG]  Kule 1349′da Cenovalılarca Galata’yı çevreleyen surların başkulesi olarak inşa edilmiştir. Yapılışı hakkında çeşitli söylentiler vardır. Başlangıçta isa Kulesi olarak adlandırılan kule, Osmanlılar döneminde zindan ve gözlemevi olarak kullanılmıştır. Yangın ve fırtınalardan sonra sık sık restore edilen bina, son olarak 1964′de onarım görmüş ve 1967′de yeniden kullanıma açımıştır.
  Dolmabahçe Sarayı
  [​IMG]

  Dolmabahçe Sarayı, Avrupa sanatı üslûplarının bir karışımı olarak 1843-1856 yılları arasında inşa edilmiştir. Sultan Abdülmecit’in mimarı Karabet Balyan’ın eseridir. Osmanlı Sultanlarının her devirde birçok sarayı bulunurdu. Ancak esas saray Topkapı, Dolmabahçe Sarayının tamamlanmasından sonra terk edilmiştir. Dolmabahçe Sarayı 3 katlı, simetrik planlıdır.​
 14. Almira

  Almira Administrator

  Ce: GünüBirlik Tatil Yerkeri(GünüBirlik Gezeceğimiz Tatil Yerleri)

  cunda adasında yapılacaklar, antikköy, mangal yerleri, altay büfe bayraklı tel, tatil yeri bilgilendirme haritası, dünyanın en güzel tatil beldeleri, nadir bulunan çiçekler, forum istanbul un içi, istanbulda arabayla gezeceğiniz yerler, cunda adası mangal, izmir in neresini gezecegiz vidyo goruntusu, ideal aile pansiyonu heybeli ada, ideal aile pansiyonu heybeliada, ütopya otel açık büfe, bodrum akvaryum balıklar, bir gün konuklanabilecek tatil beldeleri izmir, cunda su kaydırakları cenneti, tatil çeşitleri ingilizce, arkaik dönem ege tekneleri, bursaya yakın tatil yerleri, akvaryum balıkları fiyatları izmir, tarihteki tanrı ve tanrıcaları heykelleri, ilginç tatil mekanları, adalarda günü birlik tatil, tarsus tarihi yerleri,

 15. acquagamze

  acquagamze Banned

  Ce: GünüBirlik Tatil Yerkeri(GünüBirlik Gezeceğimiz Tatil Yerleri)

  Süper bir derleme olmuş, umarım bu yaz bazılarını görebilirim :)

Sayfayı Paylaş