Güzel sanatlar nedir, dalları ve özellikleri nelerdir?

Konusu 'Kültürel Konular' forumundadır ve Viole tarafından 2 Ocak 2012 başlatılmıştır.

 1. Viole

  Viole Administrator

  Güzel sanatlar nedir, dalları ve özellikleri nelerdir?

  1.Güzel sanatlar tanımı içerisinde yer alan sanat dallarının adları nelerdir?
  2.Güzel sant dallarının özellikleri nelerdir?
  3.Güzel sanat dallarının her birinde kullanılan malzemelerinin özellikleri nelerdir?


  [​IMG]
  Sanat genel olarak önce iki gruba ayrılır:

  a) Pratik sanatlar / endüstriyel sanatlar (zanaat)
  b) Güzel sanatlar

  Güzel sanatlar deyince aklımıza, insan yaratıcılığı, insanın ilk çağlardan bu yana kendini ifade ettiği, tam yetkinleşemediği dönemlerde, çizgi, boya, kil yoluyla içini döktüğü biçimler, desenler, çeşitli oluşumlar gelir. Yetkinleştiği dönemlerde ise, örnekler çok çeşitli. Sözgelimi, ünlü rönesans sanatçıları, yapılar, anıtlar, köprüler, müzeleri dolduran resimler, sonra şiirler ya da Mimar Sinan'ın camileri, çeşmeleri, köprüleri, vb. derken günümüzün sanat eserleri, insan aklıyla duygularının estetik beğenisiyle yaratıcı gücünün ortaya koyduğu, bilim ve teknolojinin de en üst seviyelerindeki çağımız sanatçılarının sanat ürünleri ortaya çıkmıştır: Çağdaş resim, heykel, roman, tiyatro, sinema, çelik ve cam yapılar, incecik kullanım eşyaları, sesin, ışığın, rengin, oyun gücünün birleştiği büyük sahne olayları, türlü tasarımlar.
  Güzel sanatlar, güzellik ve zevkle ilgilenen sanatlar için kullanılır. Bu terim ilk defa Fransızcada beaux arts olarak, resim, heykel, baskı gibi görsel sanatları tanımlamak için bulunmuştur. Günümüzde daha çok, klasik veya akademik sanatla bağlantılı olan geleneksel görsel sanatlar anlamına gelir.
  [​IMG]


  Güzel sanatlar teriminin ortaya çıkışındaki motivasyon, resim, heykel gibi görsel sanat dallarını; tekstil, seramik gibi zanaat ve uygulamalı sanatlardan ayırmaktı. Buradaki "güzel", sanat eserinin niteliğini değil, disiplinin estetikle bağlantısını vurgulamak için kullanılmıştır. Günümüzde icra edilen ve sadece resim, heykel ve baskıyla kısıtlı olmayan modern ve çağdaş sanat eserleri için açıklayıcı ve kapsayıcı olmadığından, buna alternatif olarak görsel sanatlar tabiri kullanılmaktadır.
  Güzel sanatlar içine, Ortaçağ bilginleri tarafından on sanat sokulmuştur. Bunlar:

  1. Sarf (dilbilgisi)
  2. Nahiv (sözdizimi)
  3. İlmi beyan (güzel konuşma bilimi)
  4. Belagat (güzel konuşma bilimi)
  5. İstatistik
  6. Felsefe,
  7. Musiki,
  8. Matematk
  9. Geometri
  10. İlmi heyet (astronomi)
  idi. Fakat bunlardan çoğu, bilimler arasına girmiş ve güzel sanat olmaktan çıkmıştır

Sayfayı Paylaş