Haseki Hamamı-Haseki Hürrem Sultan Hamamı -Haseki Hürrem Hamamı Tarihcesi

Konusu 'Marmara Bölgesi' forumundadır ve Almira tarafından 11 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

 1. Almira

  Almira Administrator  Haseki Hamamı (Ayasofya Hamamı, Haseki Hürrem Sultan Hamamı Haseki Hürrem Sultan Hamamı
  [​IMG]
  İstanbul'da Ayasofya Müzesi ile Sultanahmet Camii arasında yer alan Türk hamamı. Kanuni Sultan Süleyman'ın eşi Hürrem Sultan tarafından, Mimar Sinan'a 16. yüzyılda İstanbul'da inşa ettirilmiştir. Aya Sofya'nın yanına, tarihi Zeuksippos Banyoları 'nın bulunduğu yere inşa edilmiştir. Bugün, kamuya ait halı satış mağazası olarak kullanılmakla beraber içerisi büyük ölçüde değişmemiştir.
  [​IMG]
  • <LI class="toclevel-1 tocsection-1">1 Özellikleri
   • 1.1 Kadınlar kısmı
   <LI class="toclevel-1 tocsection-3">2 Kaynaklar
  • 3 Dış bağlantılar
  Hamamın yapılma sebebi Hürremin Cihangir sultana hamile olduğu vakitte hamamda bir süikasta maruz kalmasıdır.Gülbahar haseki ve Makbul İbrahim 'in komplosuna maruz kalan Hürrem sultan hamamında yılanla başbaşa kalmış ve bu tehlikenin ardından Sultan Süleyman ile bir hamam yaptırma kararı alınmıştır.Klasik devir Osmanlı hamamları uslubundaki yapı, çifte hamam şeklinde ve 75 m uzunluğundadır. Bu hamamda, Türk hamam mimarisinde bir yenilik olmak üzere ilk defa kadınlar ve erkekler kısmı aynı eksen üzerinde yapılmıştır. İki bölümün sıcaklık kısımları bitişiktir, soyunmalıklar eksenin iki ucunda yer alır.

  [​IMG]
  Erkeklerin soyunmalık, soğukluk vesıcaklığını kadınlar kısmı
  soyunmalığı tekip eder. Binanın duvarları bir sıra kesme taş, iki sıra tuğla olarak örülmüştür. Erkekler kısmının soyunmalığında cephede üstte dörder, kadınlar kısmı soyunmalığında ise üçer sivri kemerli pencere vardır. Kapının bütün kubbeleri kurşun ile kaplıdır.

  [​IMG]
  kızlar Erkeler kısmı cephesinde diğer hamamlardan farklı olarak ortasında bir kubbe olan sütunlu bir revak yer alır. Kubbe ve revak tavanı tuğla dekor ile süslüdür. Hamamın abidevi giriş kapısının kemerinde bir kırmızı, bir beyaz palmet dekoru ve üzerinde yeşil zemine altınla yazılmış kitabe bulunmaktadır. Soyunmalık kare şeklindedir ve üzeri kubbeyle örtülüdür. Kubbeye geçiş trompla sağlanmıştır. Kubbenin etrafını zikzak şeklinde bir yaprak frizi çevirir. Ayrıca dört duvarda sivri kemerli nişler yer alır. Dikdörtgen bir plan gösteren bu kısımdan, üzerinde 3 kubbe bulunan soğukluğa, oradan da bir kapıyla sıcaklığa geçilir. Soğukluğun sağ tarafında helalar, solda ise usturalık yer alır. Planı haç şeklinde olan sıcaklığın 4 eyvanı ve 4 halveti vardır. Halvetler, müstakil odalar halindedir ve üzerleri küçük kubbelerle örtülüdür. Ortada sekizgen bir göbek taşı bulunur. Bu kısmın önceleri renkli mozaikle kaplı olduğu bilinmektedir. Kubbe, sekizgen mekanın duvarlarına oturtulmuştur.
  Kadınlar kısmı

  [​IMG]

  Kadınlar tarafı da erkekler tarafıyla aynı plandadır. Fakat bu kısımda soyunmalık erkekler tarafındakinden daha küçüktür. Kare mekanı yine kubbe örter.
  İstanbul'un abidevi eserlerinden biri olan bu hamam, uzun yıllar kapalı kalmış, depo olarak kullanılmış ve 1957-1958'de onarılmıştır.
  2008 yılında başlanan renovasyon ile 2011 Nisan ayında tekrar kullanıma açılacaktır.

  yazılar Vikipedi, özgür ansiklopedi
  DÜZENLEYEN ALMİRA
 2. Almira

  Almira Administrator

  Ce: Haseki Hamamı-Haseki Hürrem Sultan Hamamı -Haseki Hürrem Hamamı Tarihcesi


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG] 3. Digital

  Digital New Member

  Hürrem Sultan Hamamı, Hürrem Sultan Hamamı Nerede, Hürrem Sultan Hamamı Fiyatı

  Hürrem Sultan Hamamı, Hürrem Sultan Hamamı Nerede, Hürrem Sultan Hamamı Fiyat, Hürrem Sultan Hamamı Telefon


  “Umut ederim ki, zamanın sonuna ve kıyamete dek yaptıklarıma göz gezdirecek temiz yürekli dostlar, çabamdaki ciddiyet ve gayreti öğrendiklerinde; insaflı bir gözle bakıp, beni hayır dualarıyla yad ederler, inşallah.” Mimar Sinan
  [​IMG]

  İstanbul'da Ayasofya Müzesi ile Sultanahmet Camii arasında yer alan Türk hamamı; Kanuni Sultan Süleyman'ın eşi Hürrem Sultan tarafından, Mimar Sinan'a 16. yüzyılda (1556 – 1557) Aya Sofya'nın yanına, 532 yılında tamamen yıkılan tarihi Zeuksippos Banyoları'nın bulunduğu yere inşa ettirilmiştir.


  1910 yılına kadar aktif olarak kullanılan hamam, uzun yıllar kapalı kalmıştır. Sultan Ahmet cezaevinin dolu olduğu zamanlarda mahkumların da tutulduğu hamam, dönem dönem kağıt deposu ve benzin deposu olarak da kullanılmıştır. İstanbul’un abidevi eserlerinden olan Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı 1957 – 1958 yıllarında onarılmış ve 2008 yılına kadar kamuya ait halı satış mağazası olarak kullanılmıştır.

  Klasik devir Osmanlı hamamları üslubundaki yapı, çifte hamam şeklinde ve 75 m uzunluğundadır. Bu hamamda, Türk hamam mimarisinde bir yenilik olmak üzere ilk defa kadınlar ve erkekler kısmı aynı eksen üzerinde yapılmıştır.

  Hamam Bölümleri
  Dünyanın incisi tarih yarımadada, Sultanahmet Cami ve Ayasofya Müzesinin tam ortasında yer alan Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı; hamam , restoran ve cafe bölümleri ile üç dönümlük alana yayılmaktadır.
  Açılış – Kapanış Saatleri:
  Yaz Sezonu : 07:00 – 00:00
  Kış Sezonu : 08:00 – 22:00
  [​IMG]

  Soğukluk

  Soğukluk bölümünde; VIP oda , özel oda ve 48 soyunma dolabı ile kuaför , resepsiyon, masaj odaları , teras katında dinlenme alanı , vitamin bar ve Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı için özel üretilmiş ürünlerin satıldığı butik bulunmaktadır.
  Soyunmalık olarak da adlandırılan bu mekanda, hamam sonrası keyifli sohbetler yapılabileceği gibi 26 metrelik devasa kubbesinin altında huzur dolu zamanlar geçirilebilir.

  Ilıklık

  Sıcaklık bölümünde terledikten sonra, kese servisinin yapıldığı alandır. Aynı bölümde orijinal Osmanlı taşları ile yapılmış tuvaletler ve Cehennemlik bölümü de bulunmaktadır.
  [​IMG]

  Sıcaklık

  Göbek taşı, eyvanlar ve halvetlerden oluşan bu alan terlemek için idealdir. Günümüzün buhar odası olarak sayılabilecek halvetlerin ortam sıcaklığı 50 dereceye kadar ulaşmaktadır. Kendini Kanuni veya Hürrem gibi hissetmek isteyen misafirler için Sultan Eyvanlarının da bulunduğu sıcaklık bölümünde köpük masajı servisi sunulmaktadır.

  Genel Müdürlük :
  Cankurtaran Mahallesi Bab-ı Hümayun Caddesi
  No:1 34122 Sultanahmet
  İSTANBUL / TÜRKİYE

  T : +90 212 517 35 35
  F : +90 212 517 35 36

  Satış ve Pazarlama Müdürü :
  Aslı KULU

  Gsm : +90 530 978 82 72
  asli@ayasofyahamami.com

  Hamam Operasyon Müdürü :
  Hikmet Güveli BAYINDIR
  hikmet@ayasofyahamami.com

  PİR-İ PAK 35 Dakika
  Hamam Kullanımı, geleneksel kese uygulaması, dinlendirici köpük masajı, baş ve boyun masajı, Osmanlı usulü şerbet ikramı

  ZEVK-İ SEFA 75 Dakika
  Hamam Kullanımı, erguvan özlü arındırıcı peeling uygulaması ve nemlendirici vücut kil maskesi, Hünkar veya Sultan Odasında erguvan özü yağı ile aromaterapi masajı, Osmanlı usulü şerbet ikramı
  KEYF-İ HAMAM 50 Dakika
  Hamam kullanımı, geleneksel kese ve köpük uygulaması, Hünkar veya Sultan Odasında erguvan özü yağı ile aromaterapi masajı, Osmanlı usulü şerbet ikramı

  AB-I HAYAT 90 Dakika
  Hamam kullanımı, Sultan Eyvanında geleneksel kese ve köpük uygulaması, erguvan özlü nemlendirici vücut kil maskesi, dinlendirici baş ve boyun masajı, Sultan eyvanında saray çanağında meyve ikramı. Hünkar veya sultan odasında erguvan özü yağı ile aromaterapi masajı. Türk Lokumu, kayısı, ceviz, şerbet ve çay ikramı
  [​IMG]


  ** Bütün paketlerde, Osmanlı usulü altın kaplama hamam taşı ipek peştamal, tek kullanımlık terlik, ahşap tarak, ten yapınıza göre kese, özel zeytinyağı sabunu, erguvan özlü şampuan, saç kremi ve vücut losyonundan oluşan hamam seti standart olarak sunulmaktadır.

  hürrem sultan hamamı, haseki hürrem sultan hamamı, hürrem sultan hamamı fiyatı, hürrem sultan hamamı nerede, hürrem sultan hamamı iletişim, hürrem sultan hamamı nerde, hürrem sultan hamamı fiyatlar, hürrem sultan hamamı haberleri, hürrem sultan hamamı 2012
 4. Almira

  Almira Administrator

  Ce: Haseki Hamamı-Haseki Hürrem Sultan Hamamı -Haseki Hürrem Hamamı Tarihcesi


  • Haseki Hamamı(Ayasofya Hamamı, Haseki Hürrem Sultan Hamamı Haseki Hürrem Sultan Hamamı
   [​IMG]
   İstanbul'da Ayasofya Müzesi ile Sultanahmet Camii arasında yer alan Türk hamamı. Kanuni Sultan Süleyman'ın eşi Hürrem Sultan tarafından, Mimar Sinan'a 16. yüzyıldaİstanbul'da inşa ettirilmiştir. Aya Sofya'nın yanına, tarihiZeuksippos Banyoları 'nın bulunduğu yere inşa edilmiştir. Bugün, kamuya ait halı satış mağazası olarak kullanılmakla beraber içerisi büyük ölçüde değişmemiştir.
   [​IMG]
   • <LI class="toclevel-1 tocsection-1">1 Özellikleri
    • 1.1 Kadınlar kısmı
    <LI class="toclevel-1 tocsection-3">2 Kaynaklar
   • 3 Dış bağlantılar

   Hamamın yapılma sebebi Hürremin Cihangir sultana hamile olduğu vakitte hamamda bir süikasta maruz kalmasıdır.Gülbahar haseki ve Makbul İbrahim 'in komplosuna maruz kalan Hürrem sultan hamamında yılanla başbaşa kalmış ve bu tehlikenin ardından Sultan Süleyman ile bir hamam yaptırma kararı alınmıştır.Klasik devirOsmanlı hamamları uslubundaki yapı, çifte hamam şeklinde ve 75 m uzunluğundadır. Bu hamamda, Türk hamam mimarisinde bir yenilik olmak üzere ilk defa kadınlar veerkekler kısmı aynı eksen üzerinde yapılmıştır. İki bölümün sıcaklık kısımları bitişiktir, soyunmalıklar eksenin iki ucunda yer alır.

   [​IMG]
   Erkeklerin soyunmalık, soğukluk vesıcaklığını kadınlar kısmı
   soyunmalığı tekip eder. Binanın duvarları bir sıra kesme taş, iki sıra tuğla olarak örülmüştür. Erkekler kısmının soyunmalığında cephede üstte dörder, kadınlar kısmı soyunmalığında ise üçer sivri kemerli pencere vardır. Kapının bütün kubbeleri kurşunile kaplıdır.

   [​IMG]
   kızlar Erkeler kısmı cephesinde diğer hamamlardan farklı olarak ortasında bir kubbe olan sütunlu bir revak yer alır. Kubbe ve revak tavanı tuğla dekor ile süslüdür. Hamamın abidevi giriş kapısının kemerinde bir kırmızı, bir beyaz palmet dekoru ve üzerinde yeşil zemine altınla yazılmış kitabe bulunmaktadır. Soyunmalık kare şeklindedir ve üzeri kubbeyle örtülüdür. Kubbeye geçiş trompla sağlanmıştır. Kubbenin etrafını zikzak şeklinde bir yaprak frizi çevirir. Ayrıca dört duvarda sivri kemerli nişler yer alır. Dikdörtgen bir plan gösteren bu kısımdan, üzerinde 3 kubbe bulunan soğukluğa, oradan da bir kapıyla sıcaklığa geçilir. Soğukluğun sağ tarafında helalar, solda ise usturalık yer alır. Planı haç şeklinde olan sıcaklığın 4 eyvanı ve 4 halveti vardır. Halvetler, müstakil odalar halindedir ve üzerleri küçük kubbelerle örtülüdür. Ortada sekizgen bir göbek taşı bulunur. Bu kısmın önceleri renkli mozaikle kaplı olduğu bilinmektedir. Kubbe, sekizgen mekanın duvarlarına oturtulmuştur.
   Kadınlar kısmı

   [​IMG]

   Kadınlar tarafı da erkekler tarafıyla aynı plandadır. Fakat bu kısımda soyunmalık erkekler tarafındakinden daha küçüktür. Kare mekanı yine kubbe örter.
   İstanbul'un abidevi eserlerinden biri olan bu hamam, uzun yıllar kapalı kalmış, depo olarak kullanılmış ve 1957-1958'de onarılmıştır.
   2008 yılında başlanan renovasyon ile 2011 Nisan ayında tekrar kullanıma açılacaktır.

   yazılar Vikipedi, özgür ansiklopedi
   DÜZENLEYEN ALMİRA
Sayfayı Paylaş