Hatice Sultan Kimdir(I. Selim'in kızı)Kanuninin Kardeşi Hatice sultan Pargalı İbrahim

Konusu 'Osmanlı İmparatorluğu' forumundadır ve Almira tarafından 3 Nisan 2011 başlatılmıştır.

 1. Almira

  Almira Administrator


  Pargalı İbrahim ve Hatice Sultan Kanuninin Kardeşi Hatice sultan kimdir
  [​IMG]
  Hatice Sultan (d. 1496- ö.1582 (1538?)) I. Selim'in kızıdır. İskender Paşa'nın eşidir.
  Ailesinin isteği ile İskender Paşa ile evlenen Hatice Sultan, bir süre sonra İskender Paşa'nın ölümü ile genç yaşta dul kalmıştır. Uzunca bir süre evlenmeyen Hatice Sultan, Pargalı İbrahim Paşa ile evlenmiştir. 2. eşinin Pargalı İbrahim Paşa olduğu bazı kaynaklarda iddia edilse de bu bilgi tartışmalıdır.[kaynak belirtilmeli] Pargalı İbrahim Paşa'dan 1 erkek ve 2 kız çocuğu olmuştur. İsimleri Mehmet Şah,Hanım Sultan ve adı bilinmeyen bir kızdır.
  Ancak boğdurularak öldürülen Pargalının ölümüyle Hatice Sultan bir kez daha dul kalmış ancak bir daha evlenmemiştir.


  Vikipedi, özgür ansiklopedi

 2. Almira

  Almira Administrator

  Ce: Hatice Sultan Kimdir(I. Selim'in kızı)Kanuninin Kardeşi Hatice sultan Pargalı İbr

  Pargalı İbrahim ve Hatice sultan düğünü

  [​IMG]
  Pargalı İbrahim ve Hatice sultanın düğünleri
  Hatice sultan ve pargalı ibrahim paşa düğünü
  Pargalı ibrahimin hatice sultanla olan evliliği
  [​IMG]
  22 Mayıs 1524’te Kanuni Sultan Süleyman, kız kardeşini Sadrazam İbrahim Paşa’yla evlendirirken, 8 gün süren görkemli bir şenlik düzenlemişti. Şenlik sürerken 28 Mayıs’ta Kanuni’nin adını Selim koyduğu bir oğlu oldu. Bu şenlik için At Meydanı’na çadırlar kurulurken, Sultan için de büyük bir taht konuldu.

  27 Haziran 1530’da ise Kanuni Sultan Süleyman’ın dört oğlunun sünneti için üç hafta süren görkemli şenlik yapıldı.

  Kanuni, damadı Sadrazam İbrahim Paşa’ya sordu:
  “Sence en güzel şenlik hangisiydi? Senin düğünün mü, yoksa oğullarımın sünnet düğünü mü?”
  İbrahim Paşa yanıtladı: “Benimki kadar güzel düğün ne şimdiye dek oldu, ne de olacak.” Süleyman, “Nasıl?” diye, bozularak sordu.
  [​IMG]
  İbrahim Paşa: “Hiçbir şenlikte sizinki gibi bir konuk yoktu, benim düğünümü varlığı ile onurlandıran Mekke ve Medine’nin Padişahı çağımızın Hazret-i Süleyman’ıdır” dedi.

  Bu pohpohlanmadan hoşnut kalan Kanuni dedi ki, “Sana, beni bana anımsattığın için binlerce kez teşekkür ederim.”

  [​IMG] 3. Viole

  Viole Administrator

  Ce: Hatice Sultan Kimdir(I. Selim'in kızı)Kanuninin Kardeşi Hatice sultan Pargalı İbr

  Almişim nerden aklına damladı bunlar kız :D
 4. Viole

  Viole Administrator

 5. Almira

  Almira Administrator

  Ce: Hatice Sultan Kimdir(I. Selim'in kızı)Kanuninin Kardeşi Hatice sultan Pargalı İbr

  Viole güzel fikir linki atmak
 6. Almira

  Almira Administrator

  Ce: Hatice Sultan Kimdir(I. Selim'in kızı)Kanuninin Kardeşi Hatice sultan Pargalı İbr

  Pargalı İbrahim ve Hatice sultan düğünü İbrahim ve Hatice sultan Düğünü İbrahim ve Hatice sultanın düğünleri
 7. Almira

  Almira Administrator

  Ce: Hatice Sultan Kimdir(I. Selim'in kızı)Kanuninin Kardeşi Hatice sultan Pargalı İbr

  Hatice Sultan ile Ressam Melling'in Sıradışı İlişkisi


  Antione İgnacio Melling 1784 yılında İstanbul'a ayak bastığında, 18 yıl boyunca kalacağı bu şehirde Sultan III. Selim'in başmimarı olacağını ve onun kız kardeşi Hatice Sultan ile fırtınalı bir aşk yaşayacağını kestirebiliyor muydu?

  Mimar, Peyzaj Mimarı, ve ressam olan Antione İgnacio Melling tüm bu yeteneklerini, kuşkusuz kendisi gibi sanatçı olan babası ve amcasından almıştır. 1763 doğumlu Melling henüz 21 yaşındayken Rus Büyükelçisi Bulgakov'un himayesinde İstanbul'a gelir. İstanbul'da Pera bölgesindeki Rus elçiliği kışlık sarayı ve Büyükdere'deki yazlık sarayının bahçe ve iç dekorasyonlarını gerçekleştirdi. Çok kısa sürede Fransız ve İsveç delegasyonuyla da tanışarak Pera bölgesinin popüler simalarından biri haline geldi. Elçilerin çocuklarına ve yakınlarına resim dersleri verdi.


  [​IMG]
  (Voyage Pittoresque de Constantinople et de Rives du Bosphore: Hatice Sultan Sahilsarayı- Kuruçeşme- Bebek arasındaki devasa yalı bugün yok olmuştur.)

  Melling'in hayatının dönüm noktası kuşkusuz Sultan III. Selim'in kız kardeşi Hatice Sultan'la tanışmasıdır. Hatice Sultan Osmanlı geleneklerine uygun olarak genç yaşta Hotin muhafızı (komutanı) Nakıbzade Seyid Ahmet Paşa ile evlendirilir. Ancak geçmişteki pekçok örnekte olduğu gibi bu evlilik bir politik- formalite evliliğidir. Hatice Sultan kocasını çok az görmüştür. Çünkü kocası Hotin'den İstanbul'a geldiği çok kısa zaman dilimlerinde eşini görebiliyordu. Bu durum dönemin meşhur kadın seyyahlarından Julia Pardoe'nin de dikkatinden kaçmamış, yayınlanan mektuplarında hayretini gizlememiştir.


  [​IMG]
  (Hatice Sultan Sarayının canlandırması)


  Melling 1804 yılında Hatice Sultan'a ait Ortaköy-Kuruçeşme arasındaki Neşetâbâd Sarayı’nın kısmi onarım ve iç dekorasyonunu yaptı. Ayrıca Hatice Sultan için kostümler, şallar ve kemerler de tasarladı. Bu sarayın inşaatı sırasında Melling ile Hatice Sultan arasındaki ilişki o kadar yoğunlaştı ki Neşetabad Sarayı içinde Melling kalfa için bir daire yaptırılır ve Melling saraya yerleşir. Bu arada nikahlı kocasının son derece basit ve gösterişsiz dairesinin sarayın iç kısımlarında gözlerden ırak bir yerde olduğunu Julia Pardoe'nin mektuplarından öğreniyoruz. Melling'in dairesi daha göz kamaştırıcı imiş.  [​IMG]
  (Sultan III. Selim'in Portresi: Eser Konstantin Kapıdağlı)


  Melling ile Hatice Sultan sık sık mektuplaşıyorlardı. Melling Türkçe öğrenmişti ama Osmanlıca alfabesinde zorluk çekiyordu. Hatice Sultan ise Latin alfabesini öğrenerek mektuplaşmayı kolaylaştırdı. Bu mektuplar Fransa'da özel bir koleksiyonda korunmaktadır, Jacques Perot ve Frédéric Hitzel tarafından toparlanarak yayınlanmışlardır. Türkiye'de ise Tarih Vakfı tarafından çevrildi ve yayınlandı.


  Hatice Sultan 1809 yılında Arnavutköy’de bir arazi satın alarak kızkardeşi Beyhan Sultan (1765-1824) ve amcasının kızı Esma Sultan (1778-1848) adını taşıyan sahil saraylarını Melling'e inşa ettirdi. Bu saray İstanbul halkı ve Avrupalılar arasında çok ün kazandı. Bir yandan da eleştirilere neden oldu. III. Selim sık sık kızkardeşinin sarayına uğramaktan büyük zevk alırdı. Hatice Sultan ev sahibesi olarak ağabeyini eğlendirmeyi çok önemsiyordu. Hatta bu nedenle Melling'e yalının bahçesine bir labirent parkı yaptırmıştır.  [​IMG]
  (Beşiktaş Sahilsarayı. 3. Selim'in yazlık sarayı. Şu an yerinde Dolmabahçe Sarayı yer alıyor. Gravür: Melling)


  Melling'in çalışmalarından çok etkilenen Sultan III.Selim Melling'i saray mimarı yaparak Beşiktaş Sahilsarayının genişletilmesi ve yeniden düzenlenmesi işiyle görevlendirildi. Melling'in yaptığı bu sahilsarayları İstanbul'daki ilk neo-klasik üslupta yapılar olduğu tahmin ediliyor.


  Melling İstanbul'da bulunduğu süre içinde kentin yüzlerce suluboya ve guvaş resmini yapmıştır. Sağlam bir gözlemci olan Melling'in ayrıntıcı üslubu resimlerinin belgesel yönünü güçlendirmiştir. Kullandığı doğal renkler, yumuşak ışık içinde eriyen çevre çizgileri, kendisinin usta bir manzara ressamı olduğunu gösterir. Çizimlerinin bir kısmı 1819'da Paris'te gravür olarak "Voyage Pittoresque de Constantinople et des Rives du Bosphore" adlı kitapta topladı. Bu kitap nadir kitap piyasasında bir efsanedir.


  Melling 1831 yılında Paris'te öldü.  [​IMG]
 8. Almira

  Almira Administrator

  Ce: Hatice Sultan Kimdir(I. Selim'in kızı)Kanuninin Kardeşi Hatice sultan Pargalı İbr

  [​IMG]

  MELLING’İN TATLI KAÇAMAĞI

  Hatice Sultan Sahil Sarayı’na gelince... Sultan III. Mustafa’nın kızı, Sultan III. Selim’in kız kardeşi Hatice Sultan evlenince; amcası Sultan I. Abdülhamid, Ortaköy ile Kuruçeşme arasında Defterdar burnundaki yeri yeğenine verdi. Buradaki Neşatâbâd Sahil Sarayı’nın onarımı, ek bölümler yapması görevi Melling’e verildi. Melling ile Hatice Sultan arasında yakın bir ilişki vardı. Bağımsız bir yaşamı yeğleyen Hatice Sultan için bu sahil sarayını yaptı, bahçesini düzenledi. Ayrıca Sultan III. Selim için bir kasır, Valide Sultan için bir harem dairesi yaptı. Burada Batı mimarisi ile geleneksel sivil mimarinin biçim ve süslemelerini buluyoruz. Hatice Sultan için giyim kuşam ve eşya tasarımlarının yanı sıra, bu sarayın buraya aldığımız resmini de yapan Melling’dir. Bu bölgedeki diğer sahil saraylarından biri de Ortaköy’de Fer’iye Sarayları’dır. Bu yapılara böyle denmesinin nedeni, sultanların oturduğu sarayların dışında bunların ikinci önemde saraylar olduğunu belirtmek içindir. Bunlar Ortaköy’de üç dikdörtgen binadan oluşan bir sahil sarayıdır.


  [​IMG]

  Bu saraylar günümüzde Kabataş Lisesi ve Galatasaray Üniversitesi’ne ev sahipliği yapıyor. Ayrıca iki katlı bir bina ile Cariyeler Koğuşu da burada tarihe direnen yapılar arasında.

  Günümüze kalan bir sahil sarayı ise, Sultan Abdülmecid’in iki kızı, Cemile ve Münire sultanlar için yaptırdığı Fındıklı’daki Çifte Saraylar’dır. Cemile Sultan’ın sarayı 1926’da Güzel Sanatlar Akademisi; Münire Sultan’ın sarayı ise İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, sonra Atatürk Kız Lisesi, günümüzde ise Çifte Saraylar Mimar Sinan Üniversitesi olmuştur.

  İşte bu saraylardan kimileri zamana yenik düşmüş, onları sadece resimlerinden biliyoruz. Kimileri de sapasağlam karşımızda... Umuyoruz gelecek nesiller de bunları gravürlerden, minyatürlerden öğrenmek durumunda kalmaz.

 9. Tırtıl

  Tırtıl Moderator

  Ce: Hatice Sultan Kimdir(I. Selim'in kızı)Kanuninin Kardeşi Hatice sultan Pargalı İbr

  hatica sultan baya bir macaralar yaşamış
 10. muck

  muck Guest

  Ce: Hatice Sultan Kimdir(I. Selim'in kızı)Kanuninin Kardeşi Hatice sultan Pargalı İbr

  hatice sultan başta adını bilmediğim vee onu dul bırakan biriyle daha sonra ise pargalı ibrahim paşa ile evlenmiş olan ve daha da önemlisi KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN HAN HAZRETLERİNİN" laf aramızda isme baksana upuzun"kız kardeşi olan klasik bir osmanlı kızıdır.
 11. Tanem

  Tanem Moderator

  Ce: Hatice Sultan Kimdir(I. Selim'in kızı)Kanuninin Kardeşi Hatice sultan Pargalı İbr

  Hatice Sultan Mezarı,
  Hatice Sultan'ın Mezarı Nerede

  Hatice Sultan Türbesi Osmangazi
  Hatice Sultan’ın Mezarı Bursa, Çekirge’den Kükürtlü Kaplıca’ya inen sokağın köşesinde yer almaktadır. Sultan II.Beyazıt’ın kızı, Kara Mustafa Paşa’nın da zevcesi olan Hatice Sultan’ın türbesini, Bursa Subaşısı Mehmet Bey yaptırmıştır.

  Sultan II.Beyazıt Hatice Sultan’ın kocasını Cem Sultan olayından ötürü zehirletince Sultan Bursa’da inzivaya çekilmiştir.

  Türbe kare planlı olup, üzeri sekizgen kasnaklı bir kubbe ile örtülüdür. Duvarları kesme taş ve tuğla ile örülmüştür. Türbenin içerisi badana yapıldığından bezemesi kaybolmuştur. Yalnızca eski çinilere ait bazı parçalar mihrabın çevresinde bulunmaktadır.

  Mimari ve bezeme yönünden önemli bir özelliği olmayan türbe içerisinde Hatice Sultan’ın sandukasından başka on sanduka daha bulunmaktadır. Türbe, Bursa Eski Eserleri sevenler
 12. Tanem

  Tanem Moderator

  Ce: Hatice Sultan Kimdir(I. Selim'in kızı)Kanuninin Kardeşi Hatice sultan Pargalı İbr

  [​IMG]


  Hatice Sultan kardeşi III. Selim`e çok yakındı. III. Selim`in 1789-1807 yılları arasındaki padişahlığı sırasında İstanbul`un en önemli kişiliklerinden biri haline geldi.


  İstanbul`da yaşayan Mimar-Ressam Antoine Ignace Melling ile yakın bir ilişki kurdu. Melling 1804 yılında Hatice Sultan`a ait Ortaköy-Kuruçeşme arasındaki Neşetâbâd Sarayı’nın kısmi onarım ve iç dekorasyonunu yaptı. 1809 yılında Arnavutköy’de bir arazi satın alarak kızkardeşi Beyhan Sultan (1765-1824) ve amcasının kızı Esma Sultan (1778-1848) gibi adını taşıyan sahil sarayını Melling`e inşa ettirdi. Bu saray İstanbul halkı ve Avrupalılar arasında çok ün kazandı. Bir yandan da eleştirilere neden oldu. III. Selim sık sık kızkardeşinin sarayına uğramaktan büyük zevk alırdı. Melling Türkçe öğrenmişti ama Osmanlıca alfabesinde zorluk çekiyordu. Melling ile Hatice Sultan Latin alfabesini kullanarak mektuplaşıyorlardı. Böylece Harf Devriminden 125 yıl önce Türkçeyi Latin alfabesiyle yazmış oluyorlardı. Bu mektuplar Fransa`da özel bir koleksiyonda korunmaktadır, Jacques Perot ve Frédéric Hitzel tarafından toparlanarak yayınlanmışlardır.

  Hatice Sultan 1822 yılında öldü ve Eyüp`teki Mihrişah Sultan Türbesi`ne gömüldü. Hatice Sultan saraylarının yanısıra 1806 yılında Eminönü`nde Mısır Çarşısı`nın Tahmis Sokağı`na açılan kapısının karşısında yer alan bir çeşme yaptırmışt
  ır.​
 13. Viole

  Viole Administrator

  Ce: Hatice Sultan Kimdir(I. Selim'in kızı)Kanuninin Kardeşi Hatice sultan Pargalı İbr

  :ponpon:alamya bende kendime göre paşa kızıyımm gönlüm paşalar gibi :yuppi:
 14. Twitter

  Twitter Member

  Ce: Hatice Sultan Kimdir(I. Selim'in kızı)Kanuninin Kardeşi Hatice sultan Pargalı İbr

  Osmanlı padişahı Yavuz Sultan Selim'in Ayşe Hafsa Sultan ile evliliğinden olan kızıdır. Kanuni Sultan Süleyman'ın kız kardeşidir. Hatice hanım sultan 1496'da doğdu. 1582'de İstanbul'da vefat etmiştir.

  Hatice Sultan ilk evliliğini İskender Paşa ile yapmıştır.

  Hatice Sultan daha sonra Makbul Pargalı İbrahim Paşa ile 2. evliliğini 1524'te yapmıştır.

  Vefatında Sultanselim camiinde şehzadeler türbesine defnolundu.

  Tarih kitaplarında Hatice Sultan ile ilgili detaylı bilgi bulunmamaktadır. Muhteşem yüzyıl dizisinde ise Hatice Sultan'ın hayatı kurgulanarak anlatılmaktadır.
 15. Almira

  Almira Administrator

  Ce: Hatice Sultan Kimdir(I. Selim'in kızı)Kanuninin Kardeşi Hatice sultan Pargalı İbr

  sen bizim günlümüzün paşasısın :)
 16. Almira

  Almira Administrator

  Ce: Hatice Sultan Kimdir(I. Selim'in kızı)Kanuninin Kardeşi Hatice sultan Pargalı İbr

  Hatice Sultanın Hayatı


  En çok merak edilen konulardan biriside Kanuni Sultan Süleyman'ın kızkardeşi Hatice Sultan
  Kim bu Hatice Sultan?
  Ne zaman doğdu? Ne zaman öldü? Nasıl öldü? Nerede Öldü?
  Ve kiminle evlendi? Gerçekten bir aşk yaşadı mı?
  Hatice sultan hakkında tarihte yeterli bir bilgi ne yazık ki yer almamakta. Muhteşem yüzyıl dizisinde ise senarist tarafından kurgu olarak dizinin akışına göre bir hayat uydurulmaya çalışılmış.
  Hatice Sultan'ın hayatına dair tüm bilgiler:


  Hatice Sultanın Babası: Yavuz Sultan Selim
  Hatice Sultanın Annesi: Ayşe Hafsa Sultan
  Kardeşi: Kanuni Sultan Süleyman
  Hatice Sultanın Doğum tarihi: 1496

  Hatice Sultanın Evliliği:
  - İlk evliliği İskender Paşa ile yapmıştır.
  - İkinci evliliğini 1524 yılında pargalı ibrahim paşa ile yapmıştır
  HATİCE SULTAN'IN ÖLÜMÜ:
  Bir rivayete göre 1538 yılında başka bir rivayete göre ise 1582 yılında ölmüştür
  Türbesi Sultan selim camiinde şehzadeler mezarlığındadır.


 17. Almira

  Almira Administrator

  Ce: Hatice Sultan Kimdir(I. Selim'in kızı)Kanuninin Kardeşi Hatice sultan Pargalı İbr

  Pargalı İbrahim ve Hatice sultan düğünü

  [​IMG]
  Pargalı İbrahim ve Hatice sultanın düğünleri
  Hatice sultan ve pargalı ibrahim paşa düğünü
  Pargalı ibrahimin hatice sultanla olan evliliği
  [​IMG]
  22 Mayıs 1524’te Kanuni Sultan Süleyman, kız kardeşini Sadrazam İbrahim Paşa’yla evlendirirken, 8 gün süren görkemli bir şenlik düzenlemişti. Şenlik sürerken 28 Mayıs’ta Kanuni’nin adını Selim koyduğu bir oğlu oldu. Bu şenlik için At Meydanı’na çadırlar kurulurken, Sultan için de büyük bir taht konuldu.

  27 Haziran 1530’da ise Kanuni Sultan Süleyman’ın dört oğlunun sünneti için üç hafta süren görkemli şenlik yapıldı.

  Kanuni, damadı Sadrazam İbrahim Paşa’ya sordu:
  “Sence en güzel şenlik hangisiydi? Senin düğünün mü, yoksa oğullarımın sünnet düğünü mü?”
  İbrahim Paşa yanıtladı: “Benimki kadar güzel düğün ne şimdiye dek oldu, ne de olacak.” Süleyman, “Nasıl?” diye, bozularak sordu.
  [​IMG]
  İbrahim Paşa: “Hiçbir şenlikte sizinki gibi bir konuk yoktu, benim düğünümü varlığı ile onurlandıran Mekke ve Medine’nin Padişahı çağımızın Hazret-i Süleyman’ıdır” dedi.

  Bu pohpohlanmadan hoşnut kalan Kanuni dedi ki, “Sana, beni bana anımsattığın için binlerce kez teşekkür ederim.”

  [​IMG]
 18. Almira

  Almira Administrator

  Ce: Hatice Sultan Kimdir(I. Selim'in kızı)Kanuninin Kardeşi Hatice sultan Pargalı İbr

  Pargalı ibrahim paşa ile hatice sultan evlendikten sonra padişahın hediye ettiği sarayda yaşamaya başlıyorlar..
  Dizi seneryosuna göre ilk cocuğunu düşüren hatice sultan ikinci cocuguna hamile kalıyor..
  bu bölümde yeni bebeğin doğumu gerçekleşiyor. Fakat cocuk ölü doğdugu vurgulanıyor ve ısrarla vurmalara rağmen bebekten nefes gelmiyor.. izleyici nefesini tutup izlerken, hürrem yaptığı büyü nedeni ie çocuk öldümü diye panik oluverdiler..
  Büyü tamamen dizinin seneryosu gereği var. Böyle bir şeyin yaşanma durumu yok.. cocugun da yaşamını bu büyü üzerinden vurgulanması dizide reyting kaygısı gözükmekte..
 19. Almira

  Almira Administrator

  Ce: Hatice Sultan Kimdir(I. Selim'in kızı)Kanuninin Kardeşi Hatice sultan Pargalı İbr

  İbrahim Paşa Konağı Hatice Sultanın Sarayı İbrahim Paşa Sarayı
  Hürrem Sultan’ı kıskandıran saray
  [​IMG]

  Bugün Türk İslam Eserleri Müzesi olarak kullanılan İbrahim Paşa Sarayı bir zamanlar At Meydanı’nın büyük kısmını kaplayan ihtişamlı bir yapıymış. Artık eski görkeminden eser yok ama entrika dolu tarihiyle, İstanbul’un ruhuna kazınmayı başarmış bir eser. İstanbul Life, yeni sayısında sarayın bilinmeyenlerini anlatıyor
  Muhteşem Yüzyıl’ dizisi dikkatleri Sultanahmet’e çekti, semtte yerli turist patlaması oldu. Dikkatlerin çekildiği bir başka noktaysa Türk İslam Eserleri Müzesi olarak kullanılan İbrahim Paşa Sarayı. Dışarıdan bakıldığında küçük bir bina gibi görünen yapı, yapıldığı dönemde son derece heybetli ve genişmiş. Bugün Tapu Kadastro Binası ve Adalet Sarayı olarak kullanılan binalar, İbrahim Paşa Sarayı’nın parçasıymış. Günümüzde birçok sergi düzenlenen ve ziyarete açık olan müze binası, gerçek sarayın dörtte biri kadar. İbrahim Paşa Sarayı’nı kimin, ne zaman inşa ettiği konusunda kesin bilgi yok. Lakin Solakzade Tarihi’nde binanın İkinci Beyazıd döneminde yapıldığına işaret ediliyor. Osmanlı geleneğinin dışında, kagir olarak inşa edilmesi de burayla ilgili önemli bir bilgi. Bizi şu anda ilgilendiren kısmıysa İbrahim Paşa ve sarayda yaşananlar. Aslında sadece bizi değil, Osmanlı tarihini de ilgilendiren kısmı bu. Her şeyden önce adı sanı olmayan bu kagir yapının İbrahim Paşa Sarayı adını alması bu ilgiyi gösteriyor.
  İbrahim Paşa kim?

  [​IMG]
  Önce İbrahim Paşa’yı bilmeyenler için bir bilgi verelim. Kökeni hakkında esaslı bir bilgi yok. Rum, Hırvat veya Arnavut olduğuna dair iddialar var. Bazı kaynaklarsa babası Rum, annesi İtalyan olduğunu yazıyor. Yunanistan’ın küçük şehri Parga’da dünyaya gelen paşa, çocukken esir alınmış. Daha sonra Manisa’da Sancak Beyi olarak görev yapan Şehzade Süleyman’ın (Kanuni Sultan Süleyman) yanına verilmiş. İbrahim Paşa hayatı boyunca ‘pargalı’, ‘damat’, ‘makbul’ gibi unvanlarla anılmış. Ölümüyle de ‘maktul’ unvanını almış.
  Yükselişin ev sahibi
  Şimdi geçmişe dönelim… Şehzade Süleyman, Kanuni Sultan Süleyman namını alacağı hükümranlık dönemi için İstanbul’un yolunu tutar. Yanına İbrahim’i de alır. Kendisi kadar İbrahim’i de parlak bir dönemin beklediğini o zamanlar Sultan Süleyman bile tahmin etmiyordur. İstanbul’a geldikten sonra Pargalı İbrahim olarak ün yapan İbrahim Paşa, önemli görevlerde bulunur. Sırasıyla Kapıağası, Has Odabaşı ve İç Şahinciler Ağası, Rumeli Beylerbeyi görevlerini yerine getirir. Belgrad Seferi’nden birkaç yıl sonra sadrazam olur.
  Akrabalığı güçlendiren bir simge
  İbrahim Paşa’nın yükselişinde Kanuni Sultan Süleyman’ın kardeşi Hatice Sultan’la evlenmesinin payı büyük. Kendi adını alacağı bu saray, Kanuni tarafından 1521’de tamirattan geçirilmiş ve çifte hediye edilmiş. Saraydaki ilk büyük tören de 1524’te Hatice Sultan ve İbrahim Paşa’nın düğünü olmuş. 15 gün süren şenlikle kutlanmış bu düğün. Tabii İbrahim Paşa Sarayı’nda yapılan tek düğün bu değil. Saray, Sultan Süleyman’ın şehzadelerinin sünnet törenlerine de ev sahipliği yapmış.
  Kıskandıran cazibe

  [​IMG]

  Dönemin tarihçileri, bugün dörtte biri yaşayan İbrahim Paşa Sarayı’nın, Topkapı Sarayı’nın haşmetini ve güzelliğini geride bıraktığını kaydetmiş. Dört avluluk bu yapının At Meydanı cephesi Firuz Ağa Camii’ne, arka cephesiyse Binbirdirek Sarnıcı’na kadar uzanıyormuş. Sarayın yıllık masrafı 18 bin 358 akçeymiş. İbrahim Paşa oğlunun sünnet düğününe çok özenmiş. Kanuni Sultan Süleyman kendi oğullarının düğününü gölgede bırakan bu törene pek içerlemiş. İbrahim Paşa durumu şöyle toparlamış: “Sizin düğününüze ben davetliydim, benimkineyse siz… Bu düğünün ihtişamı misafirinden, yani sizden kaynaklanıyor.”
  [​IMG]

  İbrahim Paşa Sarayı’nın heybeti ve gücü, İbrahim Paşa’nın Sultan’a alttan alta meydan okumasının da simgesi haline gelmiş. Saray, Topkapı Sarayı’nı ihtişamıyla geride bırakmış. Bazı kaynaklar sarayın gösterişli ve güzel olmasının Hürrem Sultan’ı da öfkelendirdiğini söyler. Zaten İbrahim Paşa ve Hürrem Sultan arasında Şehzade Mustafa yüzünden gerginlik vardır. İbrahim Paşa tahtta Şehzade Mustafa’yı görmek ister. Hürrem Sultan’sa kendi şehzadelerinden birinin tahta çıkmasını hayal eder. Bu çekişme, İbrahim Paşa’nın canına mal olur. Bir gün saraya satranç oynamak için davet edilen Sadrazam, boğularak öldürülür. Ölümünde Hürrem Sultan ve Rüstem Paşa’nın payı olduğu söylenir. Öldürüldüğü akşam Kanuni Sultan Süleyman’ın kederlendiği ve hatta pişmanlık duyduğu anlatılır.
  Saraydan müzeye

  İbrahim Paşa Sarayı, günümüzde Türk İslam Eserleri Müzesi olarak kullanılıyor. Son yıllarda müze ziyaretçisinde artış görülüyor. Bu artışta burada gerçekleştirilen sergilerin de payı var.
  Müze müdürü Seracettin Şahin, ‘Türk İslam Eserleri Müzesi Emevilerden Osmanlılara 13 Asırlık İhtişam’ adlı kitabında İbrahim Paşa Sarayı hakkında önemli bilgiler veriyor. İstanbul Life, kendisine sarayın bugünkü durumunu ve müzeyi sordu:
  “Türk İslam Eserleri Müzesi’nin tarihi oldukça eski. 1914’te kurulan müze Osmanlı döneminde kurulan ikinci müze unvanını taşıyor. Müze ilk önce Süleymaniye Külliyesi içinde Evkaf-ı İslamiye Müzesi olarak hizmet vermeye başlamış. Bu müzenin açılmasının amacı İslam eserlerine meraklı Avrupalıların yurt dışına eser kaçırmasını engellemekmiş. Bu müzeyle bir tür önlem alınmış. Müze bünyesinde kilim, çini,
  yazma gibi bir sürü tarihi obje bulunuyor.
  [​IMG]
  Müze, 1925’te Türk İslam Eserleri Müzesi adını almış. Şu anda bulunduğu İbrahim Paşa Sarayı, 1967 ve 1983 arasında onarımdan geçmiş. Türk İslam Eserleri Müzesi 1983’te İbrahim Paşa Sarayı’na, yani yeni binasına taşınmış. O yıllardan sadece sarayın bir avlusu ve çevresi kalmış. Sarayın büyük bir kısmına, 1945’te Adliye Sarayı inşa edilmiş. O dönemde birçok gazeteci buna karşı çıkmış. Adliye Sarayı bu bölgeden taşınınca arşiv olarak kullanılan bölüm, bu müzeye verilecek. Oldukça geniş olan bu alanda teşhir etme olanağı bulamadığımız eserler sergilenecek. Düşünsenize müzede sergilenmeyi bekleyen 40 binin üzerinde eser bulunuyor. Dünyadaki en geniş ve zengin halı koleksiyonu burada. Abbasi, Emevi, İlhanlı, Osmanlı gibi birçok medeniyete ait yazma eserler de koleksiyonun önemli bir parçası. Müzeye ziyaret gün geçtikçe artmış. Bunda burada yapılan sergilerin ve Müze Kart uygulamasının payı büyük. 2003’te ortalama ziyaretçi sayısı 53 binken, bugün 200 bin.”

  [​IMG]
 20. Almira

  Almira Administrator

Sayfayı Paylaş