İkizdere -İkizdere Rize -İkizdere Resimleri

Konusu 'Karadeniz Bölgesi' forumundadır ve Almira tarafından 20 Aralık 2010 başlatılmıştır.

 1. Almira

  Almira Administrator

  İkizdere, Rize iline bağlı bir ilçedir. Çamlık Deresi ile Cimil Deresinin birleştiği yerde kurulan İkizdere, adını bu derelerden almıştır. Toplam nüfusu 8.400 olup, 1.823’ü ilçe merkezinde, 6.577’si köylerde yaşamaktadır. Merkez bucağına bağlı 25, Güneyce bucağına bağlı 2 köyü vardır. Yüzölçümü 898 km² olup, nüfus yoğunluğu 9’dur. Nüfus piramidi sırasıyla;


  [​IMG]

  [​IMG]
  • Türk
  • Rum
  • Laz
  • Hemşin
  Asimile olmuş Laz aileler Merkez yakını köylerde yaşamaktadırlar.Hemşinliler ise dağ köylerinde yaşamaktadırlar  [​IMG]  Laz kökenli ailelerin yaşadığı köylerden bazıları ; Rüzgârlı (Miz'e) , Ayvalık Köyü (Kap'se) , Gürdere (Etxone) , Meşeköy (P'et'rani)  Köylerde yaşayan Laz kökenli ailelerin asimilasyonunun başladığı tarih, göçmen olarak geldikleri tarihle aynıdır.Ancak ne zaman ve neden geldikleri bilinmemektedir. Kullandıkları kelimelerin çoğu diğer köy halkından farklıdır.Parpali , Xarati , Raxna , Çxiroba , Paponi , Limbo3'a (ve ya Limxana) , T'ik'ina , Ğorma , Laxeri gibi kelimeleri ilçede yanlız köylerdeki halk kullanır.Nüfuslarını az olmasına karşın Hemşinlilerden daha fazladırlar.

  [​IMG]

  Hemşinliler ise Yüksek köylerde, İspir ilçe sınırları ardına kadar uzanan bölgede yaşarlar.Yaşayış tarzları diğer halklardan farklı olup, onlarla pek fazla iletişimde bulunmaz ve kendi içlerinde kız alıp verirler.

  [​IMG]
  [​IMG] [​IMG]
  İkizdere ilçesinin güneybatısında bulunan ve Ballıköy yaylası olarak ta bilinen Anzer yaylasında çok sayıda endemik türde çiçek yetişmektedir. Bu yaylada Anzer balı üretimi yapılmaktadır.
  [​IMG]  [​IMG]

  [​IMG]

  İlçe toprakları dağlıktır. Dağlar dar vadilerle parçalanmış olup yüksek kesimlerinde yaylalar bulunur. Başlıca akarsuyu İkizdere’dir. İkizdere üzerinde elektrik üretmek gayesiyle bir baraj kurulmuştur. Dağlar zengin ormanlarla kaplıdır.  İlçe topraklarını İkizdere sulamaktadır. Rize Dağlarından kaynaklanan Çamlık ve Cimil Dereleri ile Karadere’nin birleşmesinden oluşan İkizdere, kuzeye doğru akar ve ilçe sınırları dışına çıkar. Dağların doruklarında buzyalakları ve buzul gölleri vardır. Ünlü pop sanatçısı Tarkan aslen buralıdır.


  [​IMG]


  [​IMG]  Sunum Almira

Sayfayı Paylaş