İstanbul'un Gizli Güzel Yerleri-İstanbul'da Gezilecek Yerler-İstanbul Turistik Yeri

Konusu 'Marmara Bölgesi' forumundadır ve Almira tarafından 7 Şubat 2011 başlatılmıştır.

 1. Almira

  Almira Administrator

  İstanbulun Gizli Guzel Yerleri Bir Dünya Kenti: İstanbul İstanbul'da Gezilecek Yerler  [​IMG]
  AYDOS
  İstanbul’un en yüksek noktası olan Aydos Tepesi eteklerindeki mesire yeri, günlük dinlenme ve aktiviteler için ideal. Akşam vakti, Adalar üzerinde güneşin batışını seyretmek hiçbir şeye değişilmez.
  [​IMG]


  Dört farklı giriş var. Gölet, çevresindeki ekolojik bütünlükle küçük bir Uzungöl manzarası oluşturuyor. Bölgenin piknik sahaları, büfesi ve koşu parkurları da oldukça bakımlı. Ulaşım: E-5

  [​IMG]
  ve TEM bağlantılarıyla Kartal-Yakacık ve Sultanbeyli istikametlerinden. Toplu taşıma araçlarından da
  yararlanılabilir.

  [​IMG]

  SUNUM ALMİRA
 2. Almira

  Almira Administrator

  Ce: İstanbul'un Gizli Güzel Yerleri-İstanbul'da Gezilecek Yerler  [​IMG]
  AYVAT
  Kağıthane Deresi’nin kollarından Ayvat Deresi üzerinde kurulan bölge, adını, 1765 yılında Osmanlı padişahı 3. Mustafa döneminde yapılan tarihi bentten alıyor. Yabani hayvan türlerinin fazlalığı ile ekolojik açıdan da önemli bir

  [​IMG]
  bölge. Doğa ve fotoğraf meraklıları için ideal. Girişteki düzlükler piknik ve dinlenme alanı olarak kullanılabiliyor. Ulaşım: Kemerburgaz’dan Belgrad Ormanları’na giriş kapısı olan Kurtkemeri Giriş Mesiresi’nin içinden geçilerek toprak bir yolla ulaşılıyor
 3. Almira

  Almira Administrator

  Ce: İstanbul'un Gizli Güzel Yerleri-İstanbul'da Gezilecek Yerler

  [​IMG]
  AZİZPAŞA
  Maslak, Gültepe, Levent, Kağıthane, Eyüp gibi yerleşim yerlerine yakınlığı, ilginç bitki örtüsü ve geniş piknik alanlarıyla rağbette. Bölgenin girişinde ziyaretçileri düzlükler karşılıyor. İsterseniz buralarda piknik yapabilir, isterseniz biraz daha ileri giderek tepelere çıkabilirsiniz.


  [​IMG]


  Tepedeki çimenlik saha, özellikle şirket, dernek, okul ve benzeri grupların aktiviteleri için çok uygun. Kafeteryadan piknik için gerekli malzemeleri temin edebileceğiniz gibi, kafeterya mönüsündeki ızgaralardan da tadabilirsiniz. Ulaşım: Maslak’tan aşağı inen Cendere Yolu üzerinde sağ tarafta.

  [​IMG]
 4. Almira

  Almira Administrator

  Ce: İstanbul'un Gizli Güzel Yerleri-İstanbul'da Gezilecek Yerler  [​IMG]

  ELMAS BURNU
  K
  aradeniz’in kenarında uzun kumsal, çam ormanı, sessizlik ve yunuslar. Tepeden denizin içine kadar inen kayalıklar, özellikle zıpkınla balık avcılığı için ideal. Koyun karşısındaki Martı Adası’nda çok sayıda deniz kuşu var


  [​IMG]

  FATİH ORMANI
  Şehir merkezine çok yakın. 1500 dönüme yayılan gür ağaçları ve rekreasyon alanlarıyla günün her saatinde gezmeye açık. İster giriş bölümündeki kafeteryada bir şeyler atıştırıp yürüyüşe çıkın, isterseniz ana yolu takip ederek ormanın derinliklerine inin. İsterseniz beğendiğiniz bir piknik masasında güzel bir sofra kurun. Bisiklet tutkunları için de ideal. Ayrıca çocuklar için tesisin girişinde geniş çocuk bahçesi var. Ulaşım: Tesise, Maslak Büyükdere Caddesi-Sarıyer Yolu üzerindeki Bahçeköy tabelasından 3 km sonra ulaşılıyor. Alt giriş ise Şişli-Ayazağa  [​IMG]

  GAZİ MAHALLESİ

  İstanbul’un dışına çıkmadan güzel bir gün geçirmek isteyenler için ideal. Alibeyköy Barajı olarak da bilinen mesire yeri, Gazi Mahallesi, Alibeyköy ve Yeşilpınar gibi yerleşimlere sınır, 785 dönüm üzerine kurulu. Yürüyüş ve piknik için uygun. Baraj gölünün kıyısında. Gün batımı manzarasının çok güzel izlendiği baraj gölünde balık avlamak, suya girmek yasak.


  [​IMG]

  İNCEĞİZ
  İstanbul’da tarihin ve tabiatın cömert davrandığı şirin bir vadi arıyorsanız, İnceğiz tam size göre. Çatalca’nın yaklaşık 2500 yıl önce ilk kurulduğu bölgede. Cenevizlilerin 9. yüzyılda yüksek kayalara oyduğu üç büyük mağara ve göğe uzanan ağaçlarla kaplı. Bölgedeki piknik sahasının hemen yanından dere geçiyor. Ulaşım: İnceğiz Mesire Yeri’ne, Çatalca’dan Subaşı’na giden asfalt yolun 3. kilometresinden sola dönerek, yaklaşık
 5. Almira

  Almira Administrator

  Ce: İstanbul'un Gizli Güzel Yerleri-İstanbul'da Gezilecek Yerler  [​IMG]
  KAYMAKDONDURAN
  Beykoz’da, Osmanlı döneminin ünlü Kanije Beylerbeyi Ahmet Paşa tarafından yaptırılan çeşmesinin soğuk suyuyla meşhur. Ahşap masalarla donatılmış çimenliklerde harika bir piknik yapabilir ya da küçük büfenin mönüsünü deneyebilirsiniz. 650 dönümlük mesire yerinde, 200 yaşındaki anıt ağaçlar hayranlık verici. Sonbaharda bol bol kestane toplayabileceğiniz bu alanda sincaplarla karşılaşmak da hoş olabilir. Ulaşım: Bölgeye Beykoz-Akbaba Köyü istikametinden 3 kilometre sonra ulaşılabiliyor.
  [​IMG]
  MARMARACIK
  Y
  unanlı Yorgo Dimopulos, alevler ile tam 17 saat mücadele ettikten sonra kendi yaptığı 300 litre şarabı Karadeniz kıyısında küçük bir koyda sırtını çam ağaçlarına dayamış bir bölge. Balık tutmak, yüzmek, doğa yürüyüşleri, kamp, plaj gibi olanaklarıyla son zamanlarda özellikle gençlerin gözdesi. Bölgede ahşap evler, kır kahvesi, lokanta, mini golf sahası ve yelken tesisleri de var. Bir dönem Volkswagen otomobil tutkunlarının toplanma yeri olarak ünlenen bölge, görsel güzelliğiyle film ve fotoğraf çalışmaları için de uygun. Ulaşım: Marmaracık Koyu’na Sarıyer üzerinden ulaşılan Rumeli Kavağı’nı geçtikten sonra sola dönüp sahili takip ederek ulaşabilirsiniz..
  [​IMG]
  ÇİLİNGOZ
  Karadeniz kıyısında uzun ve geniş beyaz bir kumsal. Dalgaların şekillendirdiği kayalıkların arasından denize karışan bir dere. Ve bu güzel tabloyu tamamlayan yeşil bir örtü... İşte Çilingoz mesire yeri. İster kendinizi sıcak kumsala atın, ister sadece bu yöreye özgü "longos" tabir edilen bitki ve ağaç zenginliğini keşfetmek için yürüyüşe çıkın. Çilingoz, balık tutma meraklılarının da tercihi. Özellikle akşam güneş battığında çadır ve bungalov önündeki sohbetlerin tadına doyamayacaksınız. 6. Almira

  Almira Administrator

  Ce: İstanbul'un Gizli Güzel Yerleri-İstanbul'da Gezilecek Yerler

  Kız Kulesi

  [​IMG] [​IMG][​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG][​IMG][​IMG]
  hakkında çeşitli rivayetler anlatılan, efsanelere konu olan, İstanbul Boğazı'nın Marmara Denizi'ne yakın kısmında, Salacak açıklarında yer alan küçük adacık üzerinde inşa edilmiş yapıdır.
  Üsküdar'ın sembolü haline gelen kule, Üsküdar’da Bizans devrinden kalan tek eserdir. M.Ö. 24 yıllarına kadar uzanan tarihi bir geçmişe sahip olan kule, Karadeniz’in Marmara ile birleştiği yerde küçük bir ada üzerinde kurulmuştur. Bazı Avrupalı tarihçiler buraya Leander Kulesi derler. Kule hakkında pek çok rivayetler bulunmaktadır. Evliya Çelebi kuleyi şöyle tarif eder:
  [​IMG][​IMG][​IMG]

  [​IMG][​IMG][​IMG]
  Deniz içinde karadan bir ok atımı uzak, dört köşe, sanatkarane yapılmış bir yüksek kuledir. Yüksekliği tam seksen arşundur. Sathı mesehası iki yüz adımdır. İki taraftan yerde kapısı vardır.


  [​IMG]


  Bugün görülen kulenin temelleri ve alt [​IMG][​IMG][​IMG]katın önemli kısımları Fatih devri yapısıdır. Kulenin etrafındaki sahanlık geniş kaplanmıştır. Üstündeki madalyon halindeki bir mermer levhada, kuleye şimdiki şeklini veren Sultan II. Mahmut’un, Hattat Rasim’in kaleminden çıkmış 1832 tarihli bir tuğrası vardır. Kulenin Eminönü tarafı daha genişçe olup burada bir de sarnıç vardır.
  [​IMG][​IMG][​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG][​IMG][​IMG]
  İlk olarak Yunan döneminde bir mezara ev sahipliği yapan bu ada Bizans döneminde inşa edilen ek bina ile gümrük istasyonu olarak kullanılmıştır. Osmanlı döneminde ise gösteri platformundan, savunma kalesine, sürgün istasyonundan, karantina odasına kadar bir çok işlev yüklenmiştir. Asli görevi olan ve yüzyıllardan beri varlığı ile insanlara, geceleri ise geçen gemilere göz kırpan feneri ile yol gösterme işlevini hiç kaybetmemiştir.Geçmişten geleceğe en çok da düşlere yol göstermektedir Kız Kulesi. Kız Kulesi 2000 yılında restore edilerek, artık çatal-bıçak seslerinin duyulduğu bir mekân haline dönüştürülmüştür. Kız kulesine ulaşım Salacak ve Ortaköy'den sandallarla yapılmaktadır.
  Çok eski tarihi geçmişi olan Kız Kulesi, bir zamanlar, Boğazdan geçen
  [​IMG][​IMG][​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG][​IMG][​IMG]
  gemilerden vergi alınmak maksadı ile kullanılmıştır. Kule ile Avrupa Yakası boyunca büyük bir zincir çekilmiş ve gemilerin Anadolu Yakası ile Kız Kulesi arasından geçişine(o zamanlar gemi boyutları küçük olduğu için geçebilmekteydi) izin verilmiştir. Bir süre sonra Kule, zinciri taşıyamamış ve Avrupa Yakasına doğru yıkılmıştır. Kuleden suyun içinde bakıldığında yıkıntıları görülmektedir.
  Antik Çağ'da Arkla(küçük kale) ve Damialis(dana yavrusu) adları ile anılan kule, bir ara da "Tour de Leandros"(Leandros'un kulesi) ismi ile ün yapmıştır. Şimdi ise Kız Kulesi ismi ile bütünleşmiş ve bu ismi ile anılmaktadır.​
 7. Almira

  Almira Administrator

  Ce: İstanbul'un Gizli Güzel Yerleri-İstanbul'da Gezilecek Yerler-İstanbul Turistik Ye

  [​IMG]

  • Hisar (kale): Bir şehrin veya önemli bir yerin korunması için taştan yapılmış, yüksek duvarlı ve kuleli, çevresinde hendekler bulunan küçük kale, kermen, germen.
  [​IMG]
  • Hisar (hisâr): Klasik Türk müziğinde bir birleşik makam veya re diyez notası.
  • Hisar (dergi): Artık yayımlanmayan aylık edebiyat dergisi.
  [​IMG]
  EYÜP SULTAN CAMİİ  Kara surları ile Haliç surlarının birleştiği yerin dışında yer alan Eyüp Camii ve Türbesi İslam dünyasının kutsal yerlerinden kabul edilir. Eyüp-el Ensari


  [​IMG]


  Hz. Muhammet’in bayraktarlığını yapmış bir şahıstı, 7 yy. Arap kuşatması esnasında burada ölmüş, İstanbul’un Türk kuşatması sırasında  [​IMG]  mezarı keşfedilmiş, sonradan türbe ve şehrin ilk camii buraya yapılmıştı. İlk camii zelzeleden ötürü yıkılınca 1800 de bu günkü inşa edilmişti. İslam’ın kutsal Cuma günleri inançlı kalabalıklar türbeyi ziyaret ederler.

  MISIR ÇARŞISI
  [​IMG]


  [​IMG]
  Eminönü’nde Yeni Cami’nin arkasında ve Çiçek Pazarı’nın yanındadır.İstanbul’un en eski kapalı çarşılarından olan Mısır Çarşısı 1660 yılında Turhan Sultan tarafından yaptırılmıştır.Mimarı Kazım Ağa’dır.

  HALİÇ
  [​IMG]


  Tarih boyunca İstanbul un gelişmesine coğrafi konumu kadar, doğal ve çok emin bir liman olan Haliç’te etkin olmuştur. Balat semtinde sahildeki dökme demirden yapılma küçük Bulgar kilisesi ve az ötede Fener Rum Ortodoks Patrikliği Baş kilisesi ve tesisleri yer almıştır. Karşı kıyıda; Kasımpaşada’ki büyük sahil binası (19 yy.) Deniz Kuvvetlerine aittir. Gemi çıpa ve demirleri atölyesi olan eski, 8 kubbeli bir yapı Koç ailesi tarafından tamir ettirilip maket, model, makine ve denizcilik alet ve edavatının teşhir edildiği bir müze haline getirilmiştir. Aynı semtteki Aynalı Kavak Kasrı Haliç Saraylarının günümüze gelmiş tek kısmıdır ve müze olarak ziyarete açıktır.
  VALİDE CAMİİ  [​IMG]


  Yeni camii diyede anılır. Klasik uslupta inşa edilen son örnektir. Kalabalık şehir yaşantısının en merkezi yerlerinden birisinde, araç ve deniz trafiğinin yanı başında yer alır. Sultan III Mehmetin annesi Safiye Sultan’ın 1589 da başlattığı inşaat 1603 te ölümü üzerine durmuş, 1661 de Turhan sultan tarafından devam ettirilip 1664 te tamamlanmıştı​  GALATA KULESİ

  [​IMG]


  Kule 1349′da Cenovalılarca Galata’yı çevreleyen surların başkulesi olarak inşa edilmiştir. Yapılışı hakkında çeşitli söylentiler vardır. Başlangıçta isa Kulesi olarak adlandırılan kule, Osmanlılar döneminde zindan ve gözlemevi olarak kullanılmıştır. Yangın ve fırtınalardan sonra sık sık restore edilen bina, son olarak 1964′de onarım görmüş ve 1967′de yeniden kullanıma açımıştır.​  Dolmabahçe Sarayı
  [​IMG]
  Dolmabahçe Sarayı, Avrupa sanatı üslûplarının bir karışımı olarak 1843-1856 yılları arasında inşa edilmiştir. Sultan Abdülmecit’in mimarı Karabet Balyan’ın eseridir. Osmanlı Sultanlarının her devirde birçok sarayı bulunurdu. Ancak esas saray Topkapı, Dolmabahçe Sarayının tamamlanmasından sonra terk edilmiştir. Dolmabahçe Sarayı 3 katlı, simetrik planlıdır. 285 odası ve 43 salonu vardır​


 8. Duru

  Duru Administrator

  Ce: İstanbul'un Gizli Güzel Yerleri-İstanbul'da Gezilecek Yerler-İstanbul Turistik Ye

  ne güzel yerler, insan mest oluyor, ellerine sağlık Almira'm...
 9. Burcu

  Burcu New Member

  Ce: İstanbul'un Gizli Güzel Yerleri-İstanbul'da Gezilecek Yerler-İstanbul Turistik Ye

  Al benden de o kadar .. :) :eek:yy:
  :gül:
 10. Almira

  Almira Administrator

  Ce: İstanbul'un Gizli Güzel Yerleri-İstanbul'da Gezilecek Yerler-İstanbul Turistik Ye

  Bizim memleketimiz gibi ülke varmı durucum .Yorumlar icin
  Teşekkür ederim
 11. Viole

  Viole Administrator

  Ce: İstanbul'un Gizli Güzel Yerleri-İstanbul'da Gezilecek Yerler-İstanbul Turistik Ye

  anam istanbulda bir yere gitsen trafikte insan esir kalıyor ay öle gezinin ben icene ..... şeker :D:D atayım dicektim :D
  şu kızın yazıları beni gülme kırizine sokuyor
 12. Almira

  Almira Administrator

  Ce: İstanbul'un Gizli Güzel Yerleri-İstanbul'da Gezilecek Yerler-İstanbul Turistik Ye

  viole ağzına acı biber sürecem :)
 13. Almira

  Almira Administrator

  Ce: İstanbul'un Gizli Güzel Yerleri-İstanbul'da Gezilecek Yerler-İstanbul Turistik Ye

  istanbulun en güzel yerleri, istanbul gizemli mekanlar, istanbul en güzel yerleri, istanbulda bilinmeyen yerler, yeşilpınar en güzel yerleri, istanbulda toplu taşımayla gezilecek görülecek yerler, araba sote yerler, istanbul gezilecek mekanlar, yeşilpinar in tarihçesi, istanbul gezilecek ilginc mekanlar, güzel mekanlar, istanbulun güzel yerleri, istanbul un gizemli yerleri, istanbulda gezilecek yerler, istanbul un en ilginç mekanları, istanbulun gezilecek yerleri, istanbulun en güzel gezilecek yerleri, gezilecek yerler istanbul da, istanbul yeri ve gezilcek yerleri, turistlerin gezip görebileceği yerler istanbul, marmara bölgesinde gezilecek g, istanbul un bilinmeyen yerleri, istanbulda gezilecek en güzel yerler, istanbulun gezilecek turistik, istanbulun gezilecek tarihi yerleri,

 14. çalıkuşu

  çalıkuşu New Member

  Ce: İstanbul'un Gizli Güzel Yerleri-İstanbul'da Gezilecek Yerler-İstanbul Turistik Ye

  teşekkürler, ya bi arkadaşım şehir dışından bilişim eğitim merkezi'nin yaz kampına gelecek, hem kurs için hem de istanbul'u görmüş olacak, kurs epey kalitelidir zaten yaz kampı da eminim çok iyi olur süper bir uygulama, hele ki arkadaşımla görüşebileceğim için bana çok daha iyi geldi istanbul'u gezdireceğim yalnız fark ettim ki o fotoğraflardan benim bile akıl edip gitmediğim yerler var bakmak lazım :)
 15. acquagamze

  acquagamze Banned

  Ce: İstanbul'un Gizli Güzel Yerleri-İstanbul'da Gezilecek Yerler-İstanbul Turistik Ye

  Bir İstanbullu olarak neredeyse hiçbirisini görmediğimi fark ettim :( Paylaşım için çok teşekkürler!
 16. Almira

  Almira Administrator

  Ce: İstanbul'un Gizli Güzel Yerleri-İstanbul'da Gezilecek Yerler-İstanbul Turistik Ye

  Kız Kulesi

  [​IMG] [​IMG][​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG][​IMG][​IMG]
  hakkında çeşitli rivayetler anlatılan, efsanelere konu olan, İstanbul Boğazı'nın Marmara Denizi'ne yakın kısmında, Salacak açıklarında yer alan küçük adacık üzerinde inşa edilmiş yapıdır.
  Üsküdar'ın sembolü haline gelen kule, Üsküdar’da Bizans devrinden kalan tek eserdir. M.Ö. 24 yıllarına kadar uzanan tarihi bir geçmişe sahip olan kule, Karadeniz’in Marmara ile birleştiği yerde küçük bir ada üzerinde kurulmuştur. Bazı Avrupalı tarihçiler buraya Leander Kulesi derler. Kule hakkında pek çok rivayetler bulunmaktadır. Evliya Çelebi kuleyi şöyle tarif eder:
  [​IMG][​IMG][​IMG]

  [​IMG][​IMG][​IMG]
  Deniz içinde karadan bir ok atımı uzak, dört köşe, sanatkarane yapılmış bir yüksek kuledir. Yüksekliği tam seksen arşundur. Sathı mesehası iki yüz adımdır. İki taraftan yerde kapısı vardır.  [​IMG]


  Bugün görülen kulenin temelleri ve alt [​IMG][​IMG][​IMG]katın önemli kısımları Fatih devri yapısıdır. Kulenin etrafındaki sahanlık geniş kaplanmıştır. Üstündeki madalyon halindeki bir mermer levhada, kuleye şimdiki şeklini veren Sultan II. Mahmut’un, Hattat Rasim’in kaleminden çıkmış 1832 tarihli bir tuğrasıvardır. Kulenin Eminönü tarafı daha genişçe olup burada bir de sarnıç vardır.
  [​IMG][​IMG][​IMG]
  [​IMG]


  [​IMG][​IMG][​IMG]
  İlk olarak Yunan döneminde bir mezara ev sahipliği yapan bu ada Bizans döneminde inşa edilen ek bina ile gümrük istasyonu olarak kullanılmıştır. Osmanlı döneminde ise gösteri platformundan, savunma kalesine, sürgün istasyonundan, karantina odasına kadar bir çok işlev yüklenmiştir. Asli görevi olan ve yüzyıllardan beri varlığı ile insanlara, geceleri ise geçen gemilere göz kırpan feneri ile yol gösterme işlevini hiç kaybetmemiştir.Geçmişten geleceğe en çok da düşlere yol göstermektedir Kız Kulesi. Kız Kulesi 2000 yılında restore edilerek, artık çatal-bıçak seslerinin duyulduğu bir mekân haline dönüştürülmüştür. Kız kulesine ulaşım Salacak ve Ortaköy'den sandallarla yapılmaktadır.
  Çok eski tarihi geçmişi olan Kız Kulesi, bir zamanlar, Boğazdan geçen
  [​IMG][​IMG][​IMG]
  [​IMG]
 17. sezai guler

  sezai guler New Member

  ortaköyüngöbeğinde republika'da her türlü kalınır,academic apart olarak geçiyor ismi,istanbula gelen öğrenciler için oldukça konforlu ve ideal bir seçenek olur bence. http://bit.ly/KwEyyI

Sayfayı Paylaş