Jandarma Ozel Harekat Timleri / Jandarma Ozel Harekat Timleri Hakkında

Konusu 'Cumhuriyet Tarihi' forumundadır ve Duru tarafından 8 Aralık 2009 başlatılmıştır.

 1. Duru

  Duru Administrator

  Jandarma Ozel Harekat Timleri
  Tamamen seçme ve gönüllü askerlerden oluşan seçkin terörle mücadele birimleridir.bu seçkin birimlerin başında çoğunlukla bir yüzbaşı olur.genelde gönüllü uzman çavuşlardan oluşurlar ancak bünyesinde subay,astsubay ve erler de bulunur.erler c timi denen timlerde görev alır.
  jandarma özel harekat birimlerinin toplam mevcudu bir tugay kadardır.pkk’ya karşı yürütülen savaşta büyük rol oynamaktalar.
  efeler,dadaşlar,ejderler,roketler,akrep,kurtlar,fa tihler gibi isimler alıp,kollarında birimlere özgü birlik arması taşırlar.
  şüphesiz türkiyenin en iyi eratına sahip birliktir. komandolardan farkı, komando intikal yapar, görüntü alır ve rapor eder. duruma göre komandoların müdahalesine karar verilir ya da jöh birlikleri ortama intikal ettirilir. bunun helikopterle olduğu da görülmüştür. komandolardan diğer bir farkı da, eratın 3 ay değil 5 ay eğitim görmesidir. bunun ilk on haftası komando eğitimi, bir haftası uygulamalı intikal, on haftası da tim eğitimidir. tim eğitimi sayesinde c timleri, grup halinde savaşma ve binaların aranması, mağaraların aranması, mayınların temizlenmesi gibi koordineli harekatlarda üstün bir seviyeye gelirler. c timlerinde bir tane tim çavuşu bulunur. timi oluşturan diğer erat onbaşıdır.
  Resimler ;

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı bünyesindeki operasyon timleri teröristlere gözaçtırmıyor. Birçok operasyonda görev alan bu timler Ankara’da kurtarma tatbikatları da yapıyor.

  Altı yıl önce kurulan ve yaptıkları ‘nokta’ operasyonlar ile adları ‘Hayalet Tim’lere çıkan Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK) Tunceli ve Tokat’tan sonra Karadeniz Bölgesi’ne açılmaya çalışan PKK/KONGRA-GEL’li teröristlerin peşine düştü. Keskin nişancılardan oluşan Operasyon Taburu timleri, son bir yıl içinde Tunceli ve Tokat’ta düzenledikleri seri baskınlarda birçok terörist grubu etkisiz hale getirdi.

  En seçkin birlik

  Jandarma Genel Komutanlığı’nın en seçkin birliği sayılan JÖAK, uçak, tren, gemi otobüs kaçırma, rehine alma, bina işgali ve hücre evi baskını ile yaşanacak doğal afetlerde hayat kurtarmak amacıyla kuruldu. Özel birliği dönemin Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman kurdurttu. Yüzde 80’i subay, astsubay ve uzman çavuş gibi rütbeli personelden oluşan tim mensupları gerçekleştirdikleri ‘kusursuz’ operasyonlar ile tanınıyor.

  Üç tabur, bir bölük var

  Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK) bünyesinde, Operasyon, Özel Harekat (JÖH), Arama ve Kurtarma Taburları ile Barışı Destekleme Bölüğü bulunuyor. Operasyon ve Özel Harekat Taburu’nda 124’er rütbeli personel görev yapıyor. Bünyesinde; Dağcılık, Su Altı ve Köpekli Arama-Kurtarma timleri bulunun Arama-Kurtarma Taburu’nun mevcudu 235 kişi. 3 Tabur ile 1 Bölük’ten oluşan JÖAK’ta 700’ü aşkın ‘Rambo’ yeralıyor. Sadece JÖH Taburu’nda özel eğitimli er ve erbaşlar bulunuyor.

  Tim mensupları, olası bir terörist eyleme karşı heran hazır olmak amacıyla Esenboğa Havalimanı ve Behiçbey Tren İstasyonu’nda düzenli olarak eğitim tatbikatları gerçekleştiriyor.

  24 saat eğitim

  Havalimanı’ndaki tatbikatlar ayda iki kez gece ve gündüz saatlerinde yapılıyor. Terörist ya da hava korsanlarının yolcularıyla birlikte kaçırdığı uçağa baskın yapılıyor. Yolcu treni kaçırılmasına dönük eğitim çalışmaları da haftanın iki günü Behiçbey İstasyonu’nda düzenli biçimde yürütülüyor. Yolcu otobüsü, bina işgali ve rehine kurtarma tatbikatları ise birliğin Güvercinlik Kışlası’ndaki eğitim alanında icra ediliyor.

  Her an tetikteler

  Her türlü iklim ve doğa şartında görev kabiliyetine sahip olan tim elemanları, yaşanabilecek, uçak, tren, otobüs kaçırma, rehine kurtarma, hücre evi baskını ile doğal afetlerde vatandaşları kurtarmak için ‘tetikte’ bekliyor. Tim mensuplarının tatbikatlarında gerçek mermiler kullanıyor. Açık ve kapalı poligondaki atış talimleri ‘nokta’ baskınlarda önemli rol oynuyor. 12 kişiden oluşan timler, yolcularıyla birlikte kaçırılan uçak ya da trene ‘sessiz ve derinden’ ilerleyerek dalıyor. Terörist kılığındaki kişiler vurularak etkisiz hale getiriliyor ve rehineler sağ olarak kurtarılıyor.


  PKK’nın izini sürüyorlar

  Operasyon Taburu’nda 6’şar kişiden oluşan 4 ‘keskin nişancı timi’ bulunuyor. Bu timler, Özel Harekat (JÖH) Taburu’yla birlikte Tunceli ve Tokat’ta sürdürülen terör operasyonlara katılıyor. Üç ay boyunca Tunceli kırsalına yerleşen keskin nişancı timleri, bir yıl içinde çatışmaya girdikleri PKK/KONGRA-GEL ile MKP’ye mensup birçok teröristi ölü ele geçirdi. Tokat’ta da TKPML-TİKKO’ya dönük operasyonlar düzenleyen tim elemanları, şimdi de Karadeniz Bölgesi’ne açılmaya çalışan PKK’ya karşı bölgeye sevk edildi. Operasyon ve Özel Harekat Taburları’ndan 6 tim Karadeniz ormanlarına kaydırıldı. Karadeniz’in sık ormanlarında ‘pusuya’ yatan timler, iki grup halinde dolaşan PKK’lı teröristlerin izini sürüyor.

  Adları hayalet tim

  10 Eylül 2003 günü saat 04.15 sıralarında Samsun-İstanbul seferini yapan bir yolcu otobüsü silahlı muavini tarafından 46 yolcusuyla birlikte Bolu’da kaçırıldı. Olaydan üç saat sonra Güvercinlik Kışlası’ndan 2 Skorsky helikopterle Bolu’ya inen 24 kişilik iki operasyon timi, tarladan sürünerek silahlı muavin Necdet Tabak’ın iki kız kardeşi rehin tuttuğu yolcu otobüsüne ani baskın gerçekleştirdi. Kimsenin burnu bile kanamadan yapılan müthiş operasyonla silahlı muavin etkisiz hale getirildi ve rehin tutulan iki kız kardeş kurtarıldı. Bolu’daki bu operasyonla ilk kez kamuoyunun gündemine gelen JÖAK timlerinin adı ‘Hayalet Tim’lere çıktı. Dönemin Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur, Kıdemli Albay Ömer Mimiroğlu komutasında kusursuz operasyon gerçekleştiren 24 kişilik tim personelini kutladı.

  Afganistan’da görev aldı

  JÖAK’ta Birleşmiş Milletler (BM) nezninde uluslararası barış güçlerinde görev yapmak üzere ‘Barışı Destekleme Bölüğü’ kuruldu. 200 rütbeliden oluşan bölüğün 74 personeli Tümgeneral Hilmi Akın Zorlu’nun komuta ettiği Afganistan’daki Uluslararası Güvenlik Yardım Kuvveti’nde (İSAF) görev aldı. Şubat-Ağustos 2005 tarihlerinde Kabil’deki İSAF bünyesinde görev yapan 74 subay ve astsubay üstün başarı gösterdi.

  Bosna’ya barış götürdüler

  Avrupa Birliği’nin Bosna-Hersek’te başlattığı ‘ALTHEA’ Harekatı kampasında Barışı Destekleme Bölüğü’nden seçilen 21 personel Saraybosna’ya gönderildi. Özel eğitimli takım, BUTMİR-2 adıyla anılan Entegre Polis Birimi (IPU) Kışlasına konuşlandı. Jandarma takımı, Bosna-Hersek Cumhuriyeti sınırları içerisinde tüm bölgelerde üs emniyeti, yol kontrolleri, trafik hizmetleri, sınır devriyeleri, bilgi toplama ve benzeri görevleri üstlendi. Barış birliği, 8 aydır yürüttüğü görevdeki başarısıyla IPU Komutası’nın takdirini kazandı.

  JÖAK’ta görevli keskin nişancı timi (sniper) dünyanın en etkili ve ekonomik keskin nişancı tüfeğinin ‘mucudi’ oldu. Sniper astsubaylar, üzerinde bir yıl çalışarak keskin nişancı tüfeğinin dizaynını gerçekleştirdi. ASELSAN’ın üzerine ‘gece görüş dürbünü’ monte ettiği tüfekler Jandarma Ordonat fabrikasında üretilmeye başlandı.

  Kendi tüfeklerini kullanıyorlar

  TSK’nın Amerika, İsrail ve İngiltere’den tanesini 15 milyara ‘ithal’ ettiği tüfekler, sadece 2 milyara mal edildi. ‘Made İn Jandarma’ olan tüfekler, ithal oranlarına oranla daha hafif ve etki tesiri daha yüksek. Portatif model, poligonlarda defalarca test edildi. Alınan mükemlel sonuçlardan sonra portatif model Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’e tanıtıldı. Özkök’ün tam not vermesi üzerine dünyanın en etkili ve ekonomik keskin nişancı tüfeğinde seri üretime geçildi. Keskin nişancı tüfekleri ilk aşamada TSK’nın ihtiyacını karşılayacak, önümüzdeki yıllarda ise dünyaya ihraç edilecek. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ile Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Fevzi Türkeri, projede görevli Sniper astsubayları takdirname ile ödüllendirdi. İthal tüfeklere oranla daha hafif ve ucuz olan tüfeklerin menzili de diğerlerinin iki katı. İthal tüfeklerin etki mesafesi bin metre iken, askerlerin geliştirdiği tüfeğin menzili tam 2 bin metre. Poligonda alınan sonuçlar bu tüfeklerin hedefe isabet oranının da ithallere oranla çok daha yüksek olduğunu ortaya koydu. Belirlenen hedeflere yapılan atışlarda milimetrik isabet alındı. Tüfekler 7.623 mm çaplı mermi atıyor. Bu mermilerde MKE tarafından üretiliyor. JÖAK’ın keskin nişancı timinde görev yapan astsubaylar geliştirdikleri bu tüfek sayesinde TSK’ya ciddi oranda tasarruf sağlamış oldu.


  Hayat kurtaran tabur


  234 subay, astsubay ve uzman çavuştan oluşan Arama-Kurtarma Taburu ise Jandarma’nın ‘AKUT’u olarak adlandırılıyor. Taburda, Dağcılık, Su Altı ile Köpekli Arama-Kurtarma timleri görev yapıyor. Üstün birlik ödülü alan taburda görev yapan 234 personelin tamamı özel eğitimli. Taburun karnesi ise oldukça parlak.

  Hertürlü deprem, sel baskını gibi doğal afetler ile dağ, orman ve mağaralarda mahsur kalan insanlar ile deniz, göl, gölet gibi sularda kaybolan vatandaşların imdadına yetişen tabur Jandarma’nın gözbebeği.

  Yüksek teknoloji içeren teçhizatla donatılan tabur, turuncu renkli S.O.S. kıyafetleri giyiyor. Özel eğitimli köpekleri bünyesinde barındıran tabur özellikle Bingöl depremi ile Konya’daki bina enkazından kurtardığı hayatlar ile ön plana çıktı. Su Altı timleri de Ankara Gölbaşı’ndaki Eymür ve Mogan gölleri ile Bolu’daki Abant Gölü’nde özel botları ile sık sık eğitimler yaparak formlarını koruyor.
 2. Duru

  Duru Administrator

  Ce: Jandarma Ozel Harekat Timleri / Jandarma Ozel Harekat Timleri Hakkında

  Jandarma Ozel Harekat Timleri
  [​IMG]
  Bu tablodanda anlıyoruzki JÖH timleri A,B ve C timleri gerçekten çok farklı timler,piyade komando birliklerini yetiştiren Eğridir Dağ komando Okuluna göre Foça Jandarma Komando okulu verdiği eğitimler daha ağır ve yorucu..Unutmadan söylemek gerekir bu eğitimlerde C timlerinin A ve B timlerinden ayrı değil bilakis aynı eğitimi görürler,eğitimlerinin son haftasındaki 27 km lik koşuyla namı değer ölüm koşusu eğitimlerini sonlandırırlar.

  öncelikle merhaba arkadaşlar ben 1989/2 devre c timi kursiyer eriyim acemi birligim yeni foçadaydı ve yeni bitti bu tarihten 1 gün önce geldim eve acemi birligim tam 105 gündü yemin töreninden 2 gün sonra c timlerinin o dönem gitcegi yerlerden komutanları geldi ve alay komutanı huzurunda tim komutanları kurra çekti benim timim hatay dörtyola düştü ve ertesi gün egitime başladık arkadaşlar kısaca egitim safalarını gecicem biraz karışık şekilde olucak ama sıralamaya çalışıcam
  arkadaşlar her gün öglene kadar ders şeklinde anlatımlı egitim vardır
  ögle yemeginden sonra eşofmanlar giyilir silah bakımı yapılır ve koşu sürünme hkp parkuru ne varrsa bölgeye gidilir yapılacak şey yapılır en az koşu 5 km en az sürünme 50mt hkp parkuru dedigimde engelli koşudur hoplama zıplama sürünme vs vs alıştırma koşuları eşofmanla olur ama test olarak yapılan 5 km 8 km 16 km koşular kamuflajlı silahlı ve botludur yukarıda göründügü gibi son testte istenilen şeyler oldugu gibi dogrudur ekleyen arkadaşa teşekkür ederim arkadaşlar ama şunu göz önüne alın egitim zor evet zor ama bu vatan için sadece bu egitim yetmez bizim yıllarca egitim almamız lazım atalarımız dedelerimiz bu vatanı nasıl kazandı nasıl korudu bir düşünün vatanını seven herkezin askerligini en iyi şekilde yapması lazımdır bu kadar zor egitim alıcaksınız sadece c timine gönüllü gireceklere sölüyorum egitiminiz zorlu ama gittiginiz yerlerde terör tehlikesi az egitiminiz bittiginde buna üzülüceksiniz ben gönüllü olarak katıldım celimsiz zayıf ve kassız biriydim hiç boy aynasında kendime bakmıyodum şimdi evdeyim kendime şöle bi baktım inanın ben bile şaşırdım her tarafım kas o kadar güveniyorum ki kendime gittigim yer hatay dört yol geciş bölgesi ve en az 15 tane kendine gerilla diyen ********in kellesini görev yapıcagım karakola götürmeden eve dönmeyi düşünmüyorum egitim birliginde şunu çok görüceksiniz arkadaşlarınız vatan sana canım feda sözünden bıkıcak belki sizde bıkıcaksınız devamlı aynı marş sölenicek coguzaman bagırmıycaksınız ama her komando c timi olamaz marşı sölendiginde sonuna kadar bagırıcaksınız ama bunun tam tersi olması lazım çünkü ordan çıktıgında sende daha önceki abilerin gibi sessiz kahramanlar ünü ve şanı altına gireceksin her komando c timi olamaz ı kimse duymayacak şekilde sölemelisin vatan sana canım fedayıda camları kıracak şekilde sölemelisin ben c timi kursumu bitirdim ve hataya gidicem sadece arkadaşın açtıgı konuya yeni mezun olmuş biri olarak birşeyler katıyım dedim damarlarında TÜRK kanı dolaşan her 20 yeşında yeni askere giden gençin c timine girmek için herşeyi yapıcagından ben eminim ama damarlarında TÜRK kanının gercekten dolaştıgını hissetmek için herkezin girmesi lazım gönüllü olması lazım giremeyenlerinde onlara özenip onlara yetişmesi ve yetişemiyosa bence titremesi lazım "NEMUTLU TÜRKÜM DİYENE "" HER ŞEY VATAN İÇİN "
 3. ZaHLeN

  ZaHLeN Guest

  Ce: Jandarma Ozel Harekat Timleri / Jandarma Ozel Harekat Timleri Hakkında

  merhabalar ben 1992/3 olarak askerlik vazifemi yapacağım açıköğretim lise okuyorum jandamra özel harekata girebilirmiyim eğitim durumu sorun çıkarırmı ?
 4. Ce: Jandarma Ozel Harekat Timleri / Jandarma Ozel Harekat Timleri Hakkında

  ben hüseyin kaşsız ben ve bir arkadasım jandarma özel harekata girmek istiyorum ama hiçbir netice alamadım ben siirt eruh'ta askerlik yaptım yeni teskere aldım 1 ay oldu bana yardımcı olurmusunuz
 5. Almira

  Almira Administrator

 6. Almira

  Almira Administrator

 7. ekkooo

  ekkooo New Member

  Ce: Jandarma Ozel Harekat Timleri / Jandarma Ozel Harekat Timleri Hakkında

  s.a 92 2 mayısta askerim abim 3 gün önce bitirdi ankarada şöför olarak yaptı izmirliyim ve izmirde oturuyorum foça ve kırkağaca gitmeyi çok istiyorum en azından komando olmayı.sizce benim ikisinden birine gitme ihtimalim neidr bilgilendirirmisiniz??
 8. Almira

  Almira Administrator

  Ce: Jandarma Ozel Harekat Timleri / Jandarma Ozel Harekat Timleri Hakkında

  [​IMG]
 9. Almira

  Almira Administrator

  Ce: Jandarma Ozel Harekat Timleri / Jandarma Ozel Harekat Timleri Hakkında

  sivas 5 piyade er eğitim tugayının sivas merkez mesafesi, sivas jöh, jöh nedir, jöh timi, jandarma özel harekat, jandarma özel harekat nasıl olunur, dadaslar ozelharekat haberler, dadaşlar özel harekat, izmir foça denizci astsubay isimleri, uzman komandolar resimleri, askeriyede jöh anlamı ne, jandarma komando, jöh eğitimi, özel harekat kursu, keskin nişancı komando resmi, jandarma özel harekat timi hakkında bilgi, jandarma timleri nasıl olur, jandarma özel harekat hakkında bilgi, jandarma astsubay nerede görev yapar, jöak operasyon gorev tanımı, efeler, jandarma manın yeni elbiseleri, izmir eski foça jandarma komando okulu dağ operasyomu, jöh nasıl olunur, yeni foça 7 jandarma komando eğitim alayı,

Sayfayı Paylaş