Kazakistan İşçi Alım ilanı, Kazakistan İşçi Alım ilanı Hakkında

Konusu 'Kazakistan' forumundadır ve Melek tarafından 5 Şubat 2010 başlatılmıştır.

 1. Melek

  Melek Super Moderator

  Kazakistan İşçi Alım ilanı, Kazakistan İşçi Alım ilanı Hakkında.
  İşsizliğin her gecen gün arttığı ülkemizde dış yatırımlarla yeni işçi alımları yapılıyor.Bunlardan enönemlilerinden biri kazakistandaki türk inşaat firmaları.Her yıl 100 lerce insanımıza iş fırsatı sunan türki cumhuriyetlerinden biri olan kazakistan gelişmekte olan ülkeler arasına giriyor.
  HABERTURK.COM’un girişimciler için hazırladığı yatırım dosyası Kazakistan ile başlıyor. 15 yıllık bağımsızlık tarihine büyük başarı öyküleri sığdıran Kazakistan, bölgenin en hızlı gelişen ülkesi konumunda ve yatırımcılar için büyük fırsatlar sunuyor. Son dönemde finans kurumlarının ilgi duyduğu Kazakistan’da, inşaat sektörünün önemli bir kısmı nı Türk şirketleri elinde bulunuyor. Kazakistan, Türkiye Cumhuriyeti’nin 85 yılda çektiği yabancı sermayeyi 15 yılda çekmeyi başaran önemli ülkelerden biri. Bir milyon vatandaşına istihdam olanağı yarattı ve diğer Türk Cumhuriyetleri arasından sıyrılarak büyük ekonomiler arasına girmeyi başardı. Peki ama Kazakistan’ı farklı kılan ne?

  Bu soruyu Kazakistan’da kime sorsanız yönetimdeki istikrarlı süreci gösteriyor. Gerçekten de Kazakistan, diğer Türk Cumhuriyetler arasında liberalleşmeye ve küresel ekonomiye en hızlı ayak uyduran ülke oldu. Kendisine Amerikan modeli kalkınma politikası belirleyen ülke, 15 yıl içinde enerji, bilişim, tarım ve inşaat sektörlerinde hızla büyüdü. 2007 yılında ekonominin büyüme hızı yüzde 8.5 olan Kazakistan , 2001 yılından itibaren her yıl ortalama yüzde 10 büyüyor. Eskiden, ‘Ne iş olsa yaparım’ mantığıyla bölgeye giden Türkler için de şartlar değişti!
  Peki yeni dönemde Kazakistan hangi alanlarda iş fırsatları sunuyor?

  VİZE SORUNU YOK

  Uçak Almata Havalimanı’na indiğinde önce saatlerinizi 4 saat ileri almanız gerekiyor. Kazakistan’a girişte vize uygulaması yok. Bölgenin en önemli şehri Almata. Burası başkent unvanını yitirmiş olsa da Türkiye için İstanbul ne ise, Kazakistan için de Almata aynı anlama geliyor. Kazakistan ekonomisine ilişkin ilk ipuçlarını ise havaalanından şehre doğru giderken görmek mümkün. Son model lüks Mercedes ‘ ler, Auidi ‘ ler ve BMW ‘ler dikkat çekiyor. Kazakistan Hummer ile Hummer’ın çarpıştığı tek ülke olarak biliniyor. Elbette bunda sıfıra yakın vergilerin ve de sudan ucuz petrolün de etkisi var ama Kazakistan dudak uçuklatan bir zenginliği karşısındakine daha ilk bakışta gösteriyor. Almata’nın merkezine doğru ilerlemeye devam ettikçe lüks ve ihtişamın daha da arttığına şahit oluyoruz . Almaata caddeleri uçak pisti kadar genişliğe sahip. Yeni yapılan konutların tamamı ise rezidans kalitesinde.

  HER ALANDA YATIRIMCIYA AÇ

  Almatı’da ilk görüşmemizi Türkiye Büyükelçiliği’nden Ticaret Müşaviri Aykut Eraslan ile yapıyoruz. Eraslan’a göre Kazakistan tam bir yatırım cenneti… Öyle ki; 15 yıllık bağımsızlık tarihinde Türkiye’nin cumhuriyet tarihinde çekebildiği yabancı sermayeyi çekmeyi başarabilmiş. Ancak Arslan’a göre bu daha bir başlangıç. Ülke önümüzdeki 5 yılda bu rakamı katlamayı planlıyor. Eraslan, ülkede en fazla istihdam sağlayan firmaların Türkiye’den geldiğini söylüyor. Eraslan’ın Kazakistan’a yatırım düşünen ya da ticaret yapmayı hedefleyenlere tavsiyeleri ise şunlar: “Öncelikle Kazakistan’ı diğer Türk Cumhuriyetler ‘ den ayrı tutmak gerekiyor. Çünkü burası dışa açılmayı başarabilmiş bir ülke. Ancak daha yolun başında oldukları da bir gerçek. Şu an 4 ana sektörde iş var ; enerji, tarım, bilişim ve inşaat. Kazakistan bölgede Rusya’dan sonra en fazla yatırımcı çeken ülke konumunda. Dünyanın en zengin yer altı kaynaklarına sahip. Doğalgaz ve petrolün yanı sıra; bakır, çinko ve altın rezervlerine sahip. Kazakistan, aynı zamanda büyük bir hammadde ihracatçısı. Özellikle son hazırladıkları teşvik yasası ile bu konuda çok büyük atılımlar yaptılar. Küçük yatırımcılar için de burası tam bir çekim merkezi. Özellikle hizmet sektöründe büyük açık var. Buraya bu alanda birçok Türk girişimci geliyor. Biz de burada onlara her türlü desteği vermeye hazırız .”

  MAĞAZALARDA “BURADA TÜRK MALI SATILIR” YAZILARI VAR

  Çin Kazakistan’a komşu olmasına rağmen ülkede mesamesi pek okunmuyor. Eraslan’a göre bunun başlıca nedeni, Çin mallarına karşı olan ön yargı ve iki halkın birbirine bakış açısı. Hızla zenginleşen halk Çin mallarına itibar etmiyor. Türk malları ise Avrupa kalitesi ile eşdeğer tutuluyor. Hatta Eraslan, birçok mağazanın camlarına “Ürünlerimiz Türk malıdır ” yazdığı bilgisini de veriyor.

  MEVZUATI İYİ ÖĞRENMEZSENİZ BATARSINIZ
  Kazakistan’a 10 yıl önce gelen ve buranın sayılı firmaları arasına girmeyi başaran Galaksi Grup ülkenin en önemli PVC üreticilerinden biri. Sadece Kazakistan değil Rusya’ya ve diğer Türki C umhuriyetlere de PVC satıyor. En önemli özellikleri ise sektördeki boşluğu erken fark etmiş olmaları. Şirketin G enel Müdürü Fatih Uzunoğlu, bu anlamda girişimcilere önemli uyarılarda bulunuyor. Kazakistan’ın artık çok değiştiğini anlatan Uzunoğlu, şunları söylüyor : “Burada hala boş sektörler var. Ama ülke eski ülke değil. Öncelikle bu pazara girecekseniz çok iyi bir sermayeniz olmalı ve işinizi çok iyi yapmalısınız. Yatırımcıların en fazla sıkıntı yaşadığı konu ise mevzuatlar. Birçoğu eski Sovyet döneminden kalan bu mevzuatlar yüzünden milyonlarca dolarınızı burada kaybedebilirsiniz. Örneğin fabrikanıza enerji hattı çektirmenin 50’den fazla prosedürü var. Mutlaka bunları iyi bilen bir danışman ile çalışmalısınız. ” Uzunoğlu’nun dikkat çektiği bir başka konu ise Türkiye ile Kazakistan arasında siyasi görüşmelerin azlığı. Uzunoğlu, “Putin ile Nazabayev 2007 yılında 3’e yakın yüz yüze görüşme yaptı. Türkiye’den ise 10 yıl aradan sonra sadece bir kere Abdullah Gül burayı ziyaret etti” diyor.

  20 BİN TÜRK İŞÇİYE İHTİYAÇ VAR

  Kazakistan yeniden inşa edilen bir ülke olduğu için işgücü gereksinimleri oldukça fazla. Ülkenin en zayıf noktalarından biri kalifiye eleman sıkıntısı. Ülke Sovyet döneminden kalma kültürün etkisi ve hızlı zenginleşme nedeni ile işgücü ithal etmek zorunda kalıyor. Bu nedenle Türkiye’den binlerce kişi Kazakistan’a çalışmak için geliyor. Burada alınan maaşlar , Türkiye şartlarına göre bir hayli yüksek. En düşük işçi maaşı 2 ila 3 bin dolar arasında değişiyor. Kazakistan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müşaviri Özer Özcan, şu an ülkede 20 bin işçiye ihtiyaç olduğunu söylüyor. Ülkede öne çıkan sektörler ise şunlar; Kaporta ve otomotiv yan sanayi, her türlü inşaat ustalığı, kuaförlük , aşçılık , yazılım ve inşaat mühendisliği, mimarlık , grafik dizaynı, demir işlemeciliği ve prodüksiyon. Vize olmadığı için bölgeye kolaylıkla giriş çıkış yapılabiliyor. Bölgede çok sayıda Türk şirketi nin faaliyet göstermesi nedeniyle Türkiye’den giden işçiler büyük zorluklarla karşılaşmıyor.

  YILIN İŞADAMI BİR TÜRK

  Kazakistan’ın en ünlü işadamı ise aynı zamanda Kazakistan Türk İşadamları Derneği ve Turkuaz Grubu Başkanı Zeki Pilge. Asıl mesleği doktorluk olmasına rağmen 15 yıl önce büyük bir girişimcilik örneği ile geldiği Kazakistan’da ” Yılın iş adamı” olmayı dahi başarmış. 10 yılı aşkın süredir Kazakistan’da bulunan Pilge, Türk girişimcilere yen pazarlar yaratmak için var gücüyle çalışıyor. Ona göre de Kazakistan hala boş bir pazar. Aceleci davranılmazsa büyük fırsatlar kaçırılacak. Türkiye’nin, yurtdışından yılda 30 milyar dolarlık enerji ihtiyacı karşıladığını belirten Pilge, “Türkiye’nin, Kazakistan’da neden enerji yatırımı yapmadığını anlamakta zorluk çekiyoruz” diyor.

  İNŞAATTA ÇOK GÜÇLÜYÜZ

  Kazakistan’daki Türk yatırımlarının yaklaşık üçte biri petrol alanında. Petrol, telekomünikasyon, otel işletmeciliği, eğitim ve bankacılık toplam sermaye stoğunun yüzde 80-90’ını oluşturuyor. Türk müteahhitleri Kazakistan’ın önde gelen işverenler i konumunda. Kazakistan’da faal olan başlıca Türk müteahhitlik firmaları: Alarko, Ahsel, Aysel, Borova, Ceylan, Emsaş, Enka, Fintraco, İdil, İsot, Koray, Mensel, Tekfen, Üçgen ve Zafer.

  MORTGAGE KRİZİNİN EN FAZLA VURDUĞU ÜLKELERDEN
  Orta Asya’nın ekonomik başarı öyküsü olarak değerlendirilen Kazakistan, son dönemde dünyadaki krizden nasibini alıyor. Sorun milyarlarca dolar yatırım yapan şirketlerin büyük bölümün Amerikan ve Avrupa bankalarından kredi almış olmasından kaynaklanıyor. Ancak ülkenin inşaatlardan sorumlu yetkilisi Alen Muhammedov‘a göre, endişe edecek bir durum söz konusu değil. Hatta hükümet birçok firmaya kendisi kefil olarak bu sorunları çözüyor. Edindiğimiz bilgiye göre de, inşaatların durmaması için 30 milyar dolar dış ticaret fazlası olan Kazakistan bunun 5 milyar dolarını mortgage sorunu çözmek için ayırmış. Şimdiden 2009-2013 yatırım planlarını hazırlamaya başladıklarını anlatan Muhammedev, “Bizim Türkiye’nin tecrübeli yatırımcılarına ihtiyacımız var. Özellikle inşaat alanında çok değerli firmalar var, bunların artması en büyük temennimiz” şeklinde konuşuyor.

  PETROL REZERVLERİ ÇOK GÜÇLÜ

  Ülkedeki petrol rezervlerinin ise 12 ile 17 milyar ton dolaylarında olduğu tahmin ediliyor. Şu anda tespit edilen ve işletilen petrol miktarı 4.8 milyar ton, doğalgaz miktarı ise 3.4 milyar metreküp. Bugün pekçok uzmanın tahminlerine göre Kazakistan, 2010 yılında dünyadaki ilk 10 petrol ihracatçısı ülke arasına girecek. Nitekim yeni keşfedilen Kaşagan petrol yatakları da bu tahminleri doğrulamakta. Kazakistan’ın kara sahanlığında keşfedilen petrol yataklarının yanı sıra deniz sularında da çalışmalar devam etmekte. 2007 yılında toplam petrol üretimi 67 milyon ton düzeyinde iken, 2015’te bu rakamın 130 milyon tona çıkması öngörülüyor.

  İŞ FIRSATLARI
  Balıkçılık

  Ülkeye İstanbul’dan uçakla balık ithalatı yapan birkaç Türk girişimci bulunuyor. Ancak yeterli düzeyde değil. Bu nedenle ülkede balık fiyatları alabildiğine pahalı. Uzmanlar, bu alanda yapılacak yatırımların başarılı olacağını belirtiyor.

  Kaporta boya

  Kazakistan’ın her yanı lüks otomobillerle dolu olsa da aracınız çarptığınızda ya da arızalandığında tamir edecek yer bulmak neredeyse imkansız. Mevcut yerlerde de kalifiye ve işi bilen usta yok.

  Prodüksiyon

  Yüzlerce firma olmasına rağmen, ülkede faaliyet gösteren firmaların tamamına yakınının ne bir web sitesi var, ne de tanıtım materyalleri. Kazakistan’da en cazip işlerden birisi reklam ve prodüksiyon olarak görünüyor.
  Lokanta

  Türk lokantalarına yoğun talep var. Özellikle yabancılar Türk lokantalarını tercih ediyor. K aliteli hizmet ve yemek kısa sürede kabul görüyor. Ancak hatırlatmakta yarar var. Ülkede yoğun şekilde at eti tüketiliyor.

  Makarnanın yüzde 80′i bizim

  Ülkede gıda ithalatı en önemli iş kolu. Bu alanda ciddi boşluklar var. Özellikle makarnanın yüzde 80’i Türkiye’den gidiyor. Kazakistan, sadece makarna değil diğer tahıl ürünleri için de uygun bir pazar olarak gösteriliyor. Bisküvi ve çikolata da pazarda kabul gören ürünler arasında yer alıyor.
  Kuaför

  Hizmet sektörünün tamamında olduğu gibi kuaförlükte de kaliteli hizmet bulmak imkansız. Geliri hızla artan halk, kişisel bakıma daha fazla önem veriyor. Bazı Kazak girişimciler güzellik salonu ve kuaför benzeri girişimlerde bulunsalar da çok başarılı olamıyor. Halk hizmet kalitesi yüksek salonları tercih ediyor.

  KİM NE YAPIYOR

  *Okan Holding, Kazakistan’da otel işletmeciliği, gıda üretimi, pazarlama, inşaat ve finans alanlarında faaliyet gösteriyor.

  * 1998 yılında Turkcell’in Kazak Telekom ile oluşturduğu ve çoğunluk hissesine sahip olduğu K’Cell firması Kazakistan’ın iki GSM operatöründen birisi. Diğer GSM operatörü olan K-Mobile ise Rumeli Holding’in Kazakistan’ın Investel firmasıyla kurduğu bir ortaklık. Telekomünikasyon alanında faaliyet gösteren bir diğer Türk şirketi de Netaş.

  * Ahsel İnşaat, kendi tamamladığı Almatı’daki 5 yıldızlı Regent Ankara Hotel ve Astana’daki iş ve alışveriş merkezi kompleksine yatırımda bulunarak, bu tesislerin işletmeciliğini de yapılıyor.

  * Koç Grubu’nun Kazak ortağı Butya ile sahibi olduğu Rambutya Alışveriş Merkezleri bünyesinde ikisi Almatı’da ve biri Astana’da olmak üzere 3 alışveriş merkezi bulunuyor. Rambutya Almatı’da iki mağaza daha açmayı planlıyor.

  * Anadolu Grubu’nun içecek üretimi ve şişeleme alanında üç büyük yatırımı bulunuyor.

  * Turkuaz Şirketler Grubu, bin 200 çalışanı ve Kazakistan’ın 10 bölgesindeki ofisleri, depoları ve bayilik ağı ile bugün Kazakistan’ın en büyük dağıtım zinciri konumunda ve Nestle, Unilever gibi uluslararası firmalarla çalışıyor.

  * Bericap Holding ile Bericap Türkiye’nin ortak teşebbüsü olan plastik kapak fabrikası da, Kazakistan’da son dönemlerde faaliyete geçen Türk yatırımlarından birisi. Bu verilen örnekler dışında Türk firmalarının otel ve alışveriş merkezi işletmeciliği, otomotiv, yapı malzemeleri, finans ve eğitim alanlarında önemli yatırımları bulunuyor.

  GİRİŞİMCİYE DİPNOT

  Kazakistan’da 23-26 Ekim tarihleri arasında Senexpo Fuarcılık tarafından ‘Almaata Otomotiv Yan Sanayi Fuarı’ düzenlenecek.

  BUNLARA DİKKAT
  Şartlar hızla değişiyor

  Doğal kaynakları ve iş olanakları açısından zengin olan Kazakistan, hızlı değişen bir piyasa görünümünü sergiliyor. Bu açıdan ülkeye yönelik girişimlerde esnek ve sabırlı olunmalı.

  Resmi Tatilleri

  1 Ocak – Yeni Yıl 28 Ocak – Kuruluş Günü 8 Mart – Kadınlar Günü 21 Mart – Nevruz Bayramı 1 Mayıs – İşçi Bayramı 9 Mayıs – Zafer Bayramı 25 Ekim – Cumhuriyet Bayramı 16 Aralık – Bağımsızlık Günü.

  Dövizde işaret kabul edilmiyor

  Kazakistan’da döviz değişimi yapılacağı zaman dövizinizin üzerinde herhangi bir işaretleme olmamasına özen göstermek gerekiyor. Ayrıca döviz büroları haricinde hiçbir yerde Tenge dışında para kabul edilmiyor. Büyük otellerde açılan döviz büfesi benzeri bölümlerde günün her saatinde para değişimi yapılabiliyor.
  Peşin çalışıyorlar

  Kazak işadamları genellikle peşin ödeme yöntemini kullanmayı tercih ediyor.

  Vize yok

  Ülkeye girişte 30 günü aşmamak kaydıyla vize uygulanmıyor.

  Karasal iklim hakim

  Ülke genelinde, sert, karasal iklim hakim. 8 aya yakın bir süre sıcaklık artı değerlere ulaşmıyor.

  Ulaşım için taksi kullanılıyor

  Şehir içi ulaşım, otobüs, troleybüs ve taksilerle sağlanıyor. Taksi ücretleri ise taksimetre bulunmadığı için pazarlığa bağlı ve çok yüksek değil.

  Mafya hala sorun

  Kazak Mafyasına ve sokak çetelerine karşı dikkatli olmanız gerekiyor. Özellikle son aylarda çok fazla gasp sorunları yaşanıyor. Ayrıca yabancı işçilerin yüksek maaş alıyor olması da bu gasp olaylarını tetikliyor.

  ÖNEMLİ TELEFONLAR

  Kazakistan Cumhuriyet Büyükelçiliği-Ankara

  Ebüzziya Tevfik Sok. No:6 Çankaya/Ankara

  Tel: (312) 441 23 01

  Faks: (312) 441 23 03

  Kazakistan Cumhuriyet Başkonsolosluğu- İstanbul

  Şevkatiye Mah. Fener Sok. Ahenk Apt. No:5 D:1-2 Yeşilköy/Bakırköy

  Tel: (212) 662 53 47-48

  Fax: (212) 662 53 49

  e-mail : consulkzist@superonline.com

  TC Almatı Büyükelçiliği

  TOLE B 129 480100 Almatı

  Tel: (007 3272) 618 153 – 613 932 – 601 508

  Sanayi ve Ticaret Bakanlığı (Ministry of Industry and Trade)

  33 Pobeda Str. Astana

  Tel: +7 (3172) 717511

  Maliye Bakanlığı (Ministry of Finance)

  33 Pobeda Str. Astana

  Tel: +7 (3172) 717299

  Web: ????????? ??????????????? ????? ???????????

  Ekonomi ve Bütçe Planlama Bakanlığı (Ministry of Economy and Budget Planning)

  33 Pobeda Str. Astana

  Tel: +7 (3172) 717770

  KATİAD (Kazakistan-Türkiye İşadamları Derneği)

  Dostık 105, 6. Kat Hotel “Alatau”, Almatı

  Tel: +7 32 72 64 12 12, 58 16 74

  Faks: +7 64 64 63

  E-mail: katiad@nursat.kz

  Web: Kazakistan Türk İş Adamları Derneği

  KZI Bank (Kazakhstan-Ziraat International Bank)

  132, Klochkov Str. Cor. Satpayev Almatı, 480057

  Tel: +7 32 72 50 60 80 (pbx)

  Faks: +7 3272 50 60 82

  Teleks: 251277 KAZIB KZ

  KAZAKİSTAN’IN ÜLKE PROFİLİ

  Devletin Adı: Kazakistan Cumhuriyeti

  Başkenti : Astana

  Yönetim Biçimi : Cumhuriyet

  Resmi Dili: Kazakca

  Dini: Islam, Ortodoks

  Para Birimi : Tenge

  Yıllık Ortalama Döviz Kuru (Bir dolar karşılığı) : 132,88

  Büyük Kentleri: Almati, Astana, Atirau, Aktau, Cimkent, Akmola, Aktobe, Cambul, Karaganda, Kostanay, Kizilorda, Pavlodar.

  Türkiye ile Saat Farkı : Yaz saati 3, kış saati 4.

  Uluslararası Telefon Kodu : + 7
 2. Ce: Kazakistan İşçi Alım ilanı, Kazakistan İşçi Alım ilanı Hakkında

  merhaba ben 15yılık usta aşcıyım sizinle yurtdışın da calışmak isterım saygılarımla 05346812399
 3. ali fortacı

  ali fortacı Guest

  Ce: Kazakistan İşçi Alım ilanı, Kazakistan İşçi Alım ilanı Hakkında

  internette olan iş ilanlarının açıklamasının yapılmaması daha detaylı bilgi istitoruz
 4. Kayıtsız

  Kayıtsız Guest

  Ce: Kazakistan İşçi Alım ilanı, Kazakistan İşçi Alım ilanı Hakkında

  benim anlamak istedigim bu ticarette bana bu devletin ne tür bir kazanc saglicagi bunu aciklarmisiniz ?LÜTTVEN
 5. japonali

  japonali Guest

  Ce: Kazakistan İşçi Alım ilanı, Kazakistan İşçi Alım ilanı Hakkında

  20 yıllık möbilya boyacısıyım almatada az br süre calışdım yine orda calışmak isdiyorum 05387352605 tl mumaram
 6. ELDAR

  ELDAR Guest

  Ce: Kazakistan İşçi Alım ilanı, Kazakistan İşçi Alım ilanı Hakkında

  Merhaba. İsmim Eldar. 28 yaş. Antalyada yaşiyorum.
  eğtim durumu- Kazakistan Milli Universite mezunu
  iş teklifini beklerim. yurdışı çalışmak istiyorum.
  Dil bilgisi RUSÇA. KAZAKÇA,TURKÇE.
  ehliyet var.
  +905387077396
  Antalyadom@gmail.com
 7. gurbetçi789

  gurbetçi789 New Member

 8. gurbetçi789

  gurbetçi789 New Member

  Ce: Kazakistan İşçi Alım ilanı, Kazakistan İşçi Alım ilanı Hakkında

  Adres :merkez / /karabük
  Gsm : 0536 672 64 50
  Ev : 0542 318 9715
  E-Mail : kandakoglum@hotmail.com  Kişisel bilgilerim:

  Uyruğum : T.C.

  Doğum Yerim : ÇERKEŞ

  Doğum Tarihim : 17 / 05 / 1974

  Askerlik Durumum : 1994 / 1996

  Medeni Durumum : Bekar  Kariyer hedefim:

  1987 DE ORTA OKULU BIRAKIP TEORİ ELEKTRİK ATÖLYESİN DE İŞE BAŞLADIM.TEORİ ELEKTRİK ATLÖYESİNDE ARZA,MOTOR SARIMI,BAKIM ONARIM,PANO MONTAJ VE TESSAT İŞLERİNİ YAPMAKTA OLAN KARABÜKTE BULUNAN DEMİR ÇELİK ARZA VE MOTOR SARIMINI YAPAN BİR NUMARALI İKİ ORTAKTAN OLUŞAN BAYRAM AYDIN VE YUSUF KALYONCU PATRONLARIM. ÇOK BÜYÜK GELİŞİM YAPTILAR.5 YIL ÇALIŞTIM .KENDİMİ İSPATLAMAK İÇİN VE HAFTALIGIM AZ OLDUGU İÇİN ÇIKTIM.

  1992 DE VERGİLİ DEMİR ÇELİKTE VARDİYA DA ELEKTRİK USTASI OLARAK İŞE BAŞLADIM.13 AY ÇALIŞTIKTAN SONRA VERGİLİNİN KARABÜK TE OLAN İKİ CEMİR ÇELİK TEN BİRİNİ KAPATINCA İŞÇİLERİ ÇIKARDILAR ELEKTRİKÇİLERİDE ÇALIŞAN FABRİKADA ÇALIŞMAYA BAŞLADIK TADİLATTA OLDUGU İÇİN MEKANİK,TESSAT MONTAŞ İŞLERİNİ YAPTIKTAN SONRA FABRİKA ÇALIŞMAYA BAŞLADI.FAZLA ELEKTRİKÇİ OLDUGU İÇİN ÇIKIŞIMIZ VERİLDİ.
  1993 DE PELENKOGLU ANLAŞIP 5 AYRI YERDE TEKSTİL ATÖLYESİ KURULACANI SÖYLEYİP İŞE BAŞLADIK.HER BİRİ 250/300 KİŞİLİK ATÖLYE MEKANİK VE ELEKTRİK VE MONTAJ İŞLERİNİ YAPTIM.HEMEN FALİYETE ALINIP ASKERE KADAR ÇALIŞTIM.


  İş Deneyimlerim:
  1- 1996 DA ASKERDEN GELDİM.PELENKOGLUNUN TAVSİYESİYLE CUMHUR KAHRİMANIN YANINA GİDİP TEKSTİL KURACANI VE İŞLERİNİ YAPMASINI İSTEDİ PARASAL KONUDA ANLAŞTIKTAN SONRA İŞE BAŞLADIM. MEKANİK,ELEKTRİK,MONTAŞ İŞLERİNİ BİTİRDİKTEN SONRA FALİYETE ALINDI.29/09/2000 TARİHİNE KADAR ÇALIŞTIM.MAAŞTA ANLAŞAMADIGIM İÇİ İŞTEN AYRILDIM.


  2- 2000/2004 BAŞARAN DEMİR ÇELİKTE VARDİYA ELEKTRİK USTABAŞI OLARAK İŞE BAŞLADIM.7 AY DEGİŞMEDEN GECE VARDİYASINDA ÇALIŞTIM ÇİFT VARDİYA OLAN BAŞARAN TEK VARDİYAYA DÜŞÜNCE GÜNDÜZ VARDİYASINA GEÇTİM BİR YIL ÇALIŞTIKTAN SONRA TEK KALDIM. ENGİN BAŞARAN PATRONUMUZ ÇİFT VARDİYA OLACAZ DEYİP BANA ELEMAN BULMAMI SÖYLEDİ.BEN DE BEN HER İKİ VARDİYAYA BAKIRIM DEDİM VE ÖYLE DE OLDU ÇİFT VARDİYAYA BAKTIGIM İÇİN ÇİFT MAAŞ ALIYORDUM. HADDE BİR ARA DURDU. VE SADECE ELEKTRİKÇİ ,OFİS VE CAYCI ÇALIŞIYORDUK.2004 TE İŞTEN ÇIKTIM.  3-2004 /2005 TE RAMSEY TAKIM ELBİSE FABRİKASI EK BİNASINDA ÜÇ ARKADAŞ OLARAK İŞE BAŞLADIK MEKANİK,TESSAT VE MONTAJ YBİTTİKTEN SONRA ARKADAŞLAR ÇIKTI. EN SON BEN 2005 SON AYLARINA KADAR ÇALIŞTIM VE İŞ BİTTİ.
  4-2006 DA İLK YURT DIŞI SEMBOLÜN TAŞARONU OLAN ORBİT FİRMASIYLA PALIŞ VERİŞ MERKEZİNDE PANOCU OLARAK İŞE BAŞLADIM.4 AY SÜREN MONTAŞ VE BAGLANTILAR İŞ BİTİMİ OLARAK DÖNÜŞ YAPTIOM.

  5- 2007 DE KIBRISTA MERİT OTEL PROJESİN DE ELEKTRİK FORMENİ OLARAK GÖREV YAPTIM.YAPTIM.OTELİN FALİYETE ALINDI SORUNSUZ TESLİM EDİLDİ.


  6-2009 DA AHSEL HOL. KAZAKİSTAN ALMATADA OLAN PROJELERİNDE GÖRE VİLLA VE 1200 KONUT OLAN PROJELERİNDE ELEKTRİK FORMENİ OLARAK GÖREV YAPTIM. BİTİRİP DÖNÜŞ YAPTIM.
  7-2010 IRAKTA OLAN YÜKSELİN TAŞARONUYLA KONKASÖR ELEKTRİK FORMENLİ YAPTIM ÜÇ AY ÇALIŞIP MAAŞLAR YATMADIGI İÇİN DÖNÜŞ YAPTIM HALEN ALACAGIM VAR.
  8-EN SON LİBYADA MEAMMAR FİRMASINDA KONUT,CAMİVE HASTANE PROJELERİNDE ELEKTRK FORMENİ OLARAK GÖREV YAPMAKTAYDIM Kİ MAALESEF LİBYANIN İSTEMEDİGİMİZ GELİŞMELER OLDU VE İÇ SAVAŞ ÇIKMSIYLA DÖNÜŞ YAPTIK.


  Sertifikalarım
  1- KALFALIK
  2- USTALIK
  3- USTA ÖGRETİCİ BELGEM VAR


  Referanslar:
  1-ÜNKAR SEF 05324214921 MEAMMAR ŞANTİYE ŞEFİ
  - GÖKHAN ALBAYRAK 05423033977 AHSEL ELEKTRİK MÜHENDİSİ
  2-ALİ YILDIRIM 05545891585 ORBİT ELEKTRİK MÜHENDİSİ
  3-GÖKHAN BEY 05372230365 MEAMMAR MEKANİK MÜHENDİSİ

 9. Kayıtsız

  Kayıtsız Guest

  Ce: Kazakistan İşçi Alım ilanı, Kazakistan İşçi Alım ilanı Hakkında

  Yurdışı deneyimli çalışmış Türkiyede 5 yıl çelikkapı imalatı ve satışı yapmış şu an işyerini kapatmış abisinin istanbuldaki paslanmaz makina imalatı yapan iş yerinde çalışmaktayım yurtdışında çelikkapı komple imalat ve montaj içinde çalışmak istemekteyim 32 yaşındayım yurdışı deneyimim kazakistan astana almata kıgızistan bişkek talgarda çalıştım çalışmak için hiçbir fiziki engelimyok. telefon numaram: 05386934438
 10. özhan

  özhan Guest

  Ce: Kazakistan İşçi Alım ilanı, Kazakistan İşçi Alım ilanı Hakkında

  15 yıllık kaporta deneyimim var kalfalık belgem mevcut hiçbir sağlık problem yoktur

  kazakistanda çalışmak istiyorum 31yaş 05464289701
 11. Kayıtsız

  Kayıtsız Guest

  Ce: Kazakistan İşçi Alım ilanı, Kazakistan İşçi Alım ilanı Hakkında

  ben 20 yıldır inşat işçisiyim teknik servis elektirik halfasıyım tuğla harç işlerı çalışırım 0541 452 6103 çalışmak istiyorum libya rusya bağdat türkmenistan iran mısır ürdün kuveyt ülke fark etmez ingilizcem iyi arapçam normak alman cam orta rusçam az pasaport tum hazır iş teklifi bekliyorum şanlı urfa dan bedri
 12. koray

  koray Guest

  Ce: Kazakistan İşçi Alım ilanı, Kazakistan İşçi Alım ilanı Hakkında

  29 yaşındaayım iş makinesi exc ve loder oparotörüyüm kazakistanda çalışmak istiyorum 17 almatada daha önce çalıştım tel: 0534 074 23 18
 13. Ce: Kazakistan İşçi Alım ilanı, Kazakistan İşçi Alım ilanı Hakkında

  merhaba ben 27 yasında ordu kumru dogumluyum. adım salım 1998 yılından 2011 yılına kadar calışmnaktayım. kazakıstanda ve libyada tas yapı insaatla calıştım. ırakta 77 insaatla calıştım. suanda sivasta calısıyorum. kullandıgım makınalar eskavatör loder ve bekoloder. suan kazakıstanda tekrar calısmak istıyorum saygılar. 05417390052
 14. İsmail BOZ

  İsmail BOZ Guest

  Ce: Kazakistan İşçi Alım ilanı, Kazakistan İşçi Alım ilanı Hakkında

  Merhaba Ben Alçı Pen Alçı Sıva Boya Fayans Duvar Kağıdı Dış Cepe Montalama Usatasıyım Kırk Kişilik Ekibimde Mevcut Eger İhtiyacınız Varsa Kazakistan,da İş Aramaktayım Saygılarımla İsmail BOZ İrtibat Tel:0536 730 00 17
 15. Kayıtsız

  Kayıtsız Guest

  Ce: Kazakistan İşçi Alım ilanı, Kazakistan İşçi Alım ilanı Hakkında

  Merhabalar ben fatih 8 sene pilastik dograma üretiminde ve ısı camda çalıştım sizinle kazakistanda çalışmak istiyorum böyle bi imkanım varmı aceba.?benim tlfn no 0507 448 03 36
 16. Ce: Kazakistan İşçi Alım ilanı, Kazakistan İşçi Alım ilanı Hakkında

  merhaba profesyonel elektrik oksi asetilen ve argon kaynakcisiyim. ayrica celik kondisyon montalama ustasiyim. yurt disi gecerlilik sertifikam var.seyahat engelim yok.bilgilerinize. 05322641811
 17. Kayıtsız

  Kayıtsız Guest

  Ce: Kazakistan İşçi Alım ilanı, Kazakistan İşçi Alım ilanı Hakkında

  merhaba ismim resul hava ben tataristan kazanda türk firmasında çalıştım mesleyim pvc alüminyum doğrama ve panjur sistemleri ve şimdi kazakistanda çalışmak istiyorum ararsanız sevinirim tel 05455093407 hoşça kalın
 18. cahit

  cahit Guest

  Ce: Kazakistan İşçi Alım ilanı, Kazakistan İşçi Alım ilanı Hakkında

  slm ben cahit Kazakistanda calısmak ıstıyorum ınsaat sektorunde veya meslegım otomotıv sektoru numaram 05334670437 arasanız sevınırım
 19. zaafer

  zaafer New Member

  Ce: Kazakistan İşçi Alım ilanı, Kazakistan İşçi Alım ilanı Hakkında

  mrb ben zafer kırşehirliyim inşaat soğuk demir ustasıyım 20 kişiye yakın deneyimli ekibiz hazır beklemekteyiz
  yurt dısında bir çok ülkede projelerde çalıştık 05514099390
 20. adem kalayci

  adem kalayci Guest

  Ce: Kazakistan İşçi Alım ilanı, Kazakistan İşçi Alım ilanı Hakkında

  kazakistan gitmek istiyoro

Sayfayı Paylaş