KıBrıs / KıBrıs bir Akdeniz efsanesi

Konusu 'Turizm Gezi Tatil Türkiye' forumundadır ve Duru tarafından 27 Mart 2009 başlatılmıştır.

 1. Duru

  Duru Administrator

  [​IMG]


  Türkiye'nin güneyinde yer alan Kıbrıs[​IMG] Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi olarak ikiye ayrılmış durumda. Kuzeyde Türkler[​IMG] güneyde ise Rumlar yaşıyor. Ada[​IMG] Sicilya ve Sardunya'dan sonra Akdeniz'in en büyük adası. Kuzey sahili boyunca denize paralel Beşparmak dağları uzanıyor. Gözde tatil merkezleri arasında yer alan Kuzey Kıbrıs[​IMG] güneş[​IMG] deniz[​IMG] eğlence ve tarihi eserler açısından Türkiye'nin yanıbaşındaki bir cennet. Kuzey Kıbrıs'ın başkenti Lefkoşa ikiye ayrılmış durumda. Ülkede yaklaşık 270 bin kişi yapıyor[​IMG] Kuzey Kıbrıs'ın yüzölçümü 3355 kilometrekare.

  Kıbrıs Adası konumu itibarıyla yüzyıllardan beri her medeniyetin ilgisini çekti. MÖ. 15 yüzyılda Hitit egemenliğindeki ada[​IMG] MÖ 450 yılına kadar Mısırlıların yönetimine girdi. Çeşitli defalar Finike[​IMG] Asur[​IMG] Mısır[​IMG] Pers[​IMG] Roma ve Bizans hakimiyetine giren Kıbrıs[​IMG] MS 638 yılında müslümanların eline geçti. Ardından yine Bizanslıların hakimiyetine giren ada[​IMG] 1571'de Osmanlıların eline geçti. 19. yüzyılın sonlarına doğru savaşlardan yenik düşen Osmanlılar[​IMG] adayı İngilizlere kiraladı ve adada İngiliz egemenliği başladı. Lozan Antlaşması ile İngiltere'ye bırakılan adada 1925'den sonra Yunanlılar egemen oldu. Rumların[​IMG] Türklere karşı başlattığı ve 1960'lara kadar süren kanlı eylemlerin ardından Türkiye'nin müdahalesiyle Kıbrıs Cumhuriyeti kuruldu. Rumların kanlı cinayetlerine devam etmesi üzerine[​IMG] 1974'te Türkiye adaya müdahale etti. Barış Harekatı'ndan sonra Kıbrıs Türk Federe Devleti[​IMG] 1983'te de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kuruldu.


  YEMEK KÜLTÜRÜ

  Kuzey Kıbrıs'ta restoranların mönülerinde ağırlıklı olarak balık bulunuyor. Şeftali kebabı başta olmak üzere fırın kebabı[​IMG] küp kebap[​IMG] kolakas ve molohiya gibi farklı lezzetler de mevcut.

  BUNLARA DİKKAT!

  Kuzey Kıbrıs'ta İngilizler alışkanlıkları yerleşik hale gelmiş. Trafik[​IMG] tıpkı İngiltere'de olduğu gibi soldan işliyor. Adaya Türkiye'den özel araçla gitmek için Kuzey Kıbrıs'ta geçerli sigorta yaptırmak gerekiyor. Elektrik 240 volt ve İngiliz standardı üç girişli priz kullanılıyor. Tıraş makinesi veya saç kurutma makinesi kullanabilmek için adaptör gerekiyor. Bu arada KKTC'ye gitmek için pasaporta ve vizeye ihtiyaç yok. Adada Türk Lirası kullanılıyor.

  [​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

Sayfayı Paylaş