mahidevran sultan kimdir+ hayatı+ biyoğrafisi+ hakkında

Konusu 'Osmanlı İmparatorluğu' forumundadır ve Ayça_ tarafından 9 Nisan 2011 başlatılmıştır.

 1. Ayça_

  Ayça_ New Member

  Mahidevran Sultan
  [​IMG]
  Mahidevran Sultan ya da Mahidevran Gülbahar Sultan (-ö.1580) Osmanlı padişahı(Sultanı) Kanuni Sultan Süleyman'ın hasekilerinden biridir.
  Mahidevran Sultan'ın Kanuni tahta çıkmadan önce Manisa valisi olarak görev yapmaktayken gözdeleri arasına girdiği bilinmektedir. 1515 yılında Kanuni'nin en büyük erkek çocuğu olan Şehzade Mustafa'yı dünyaya getirdi. 1520 yılında eşinin padişah olması üzerine çocuğuyla birlikte İstanbul'a geldi. Bu sırada Hürrem Sultan saray haremine girmişti ve kısa zamanda Kanuni'nin en sevdiği eşi haline gelmişti. 1521 yılında Hürrem Sultan da bir erkek çocuk dünyaya getirdi.
  Şehzade Mustafa yetişkinliğe ulaşınca Osmanlı geleneğine uyarak Amasya'ya vali olarak gönderildi. Yine gelenek olduğu üzere annesi Mahidevran Sultan da oğluyla birlikte Amasya 'ya gitti. Şehzade Mustafa'nın Kanuni'nin en büyük oğlu olması ve sevilen bir şehzade olması nedeniyle babasından sonra tahta çıkması bekleniyordu. Ancak Kanuni 1553 yılında oğlu Mustafa'yı kendisini tahttan indirmeyi planladığı inancıyla boğdurttu. Hürrem Sultan'ın Kanuni'yi bu kararında etkilediği inancı yaygındır. Şehzade Mustafa'nın öldürülmesinden sonra Mahidevran Sultan iyice gözden düştü. Yaşamının büyük bir bölümünü fakir olarak oğlunun mezarının bulunduğu Bursa'da geçirdi. Ancak annesi Hürrem Sultan'ın ölmesinden sonra Hürrem Sultan'ın oğlu II. Selim Mahidevran Sultan'a maaş bağlattı ve 1555 yılında oğlu Mustafa'nın türbesini yaptırttı.
  Mahidevran Sultan 1580 yılında Bursa'da öldü. Oğlunun türbesine gömüldü.
  Vikipedi: Özgür Ansiklopedi
 2. CNMS

  CNMS New Member

  Ce: mahidevran sultan kimdir+ hayatı+ biyoğrafisi+ hakkında

  Etkİleyici bir hayat:(
 3. Almira

  Almira Administrator

  Ce: mahidevran sultan kimdir+ hayatı+ biyoğrafisi+ hakkında

  Teşekkürler ayca

Sayfayı Paylaş