Mısır Tatil Rehberi / Mısır Tatil Rehberi hakkında her şey

Konusu 'Turizm Gezi Tatil Türkiye' forumundadır ve Duru tarafından 18 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

 1. Duru

  Duru Administrator  [​IMG]
  Gizemleri ile sizi içine çekecek bir ülke...Mısır’da yemek kültürüne çok yabancı kalacağınız söylenemez. Genellikle yemekleri et ürünlerinden yapılır. Kahire gibi önemli şehirlerde de kolaylıkla fast food restoranları bulabilirsiniz.
  MISIR BİLGİLERİ
  Önemli şehirleri : Kahire, İskenderiye, Luxor. Sarm El Sheikh ,Aswan Uçuş süresi: 2 saat 10 dakika ( İyi yolculuklar) Para birimi: Mısır Poundu Yüzölçümü: 1,001,450 kilometrekareSaat farkı: Yoktur Resmi dil: Resmi dil Arapça'dır. İngilizce ikinci Lisandır Başkenti : Kahire Sıcaklık : Akdeniz ve çöl ikliminin karışımı olan bir iklimi vardır. Kışlar serin, yazlar sıcak ve kuru bir iklimi vardır. İlkbaharda kum fırtınalar olur. Kasım-Mart ayları gitmek için en uygun aylardır .Nüfus: Yaklaşık 69,536,644 Vize: Mısır'a gitmek için vize almanız gerekiyor. Ancak bu vize ülkeye girişte havaalanında alınabiliyor. Yeşil pasaport için vize gerekmiyor ÖNEMLİ TELEFONLAR
  Nasıl telefon edilir: 00+90+alan kodu+telefon numarası Cep telefonları çalışmaktadır Türk konsolosluğu: 25, El Falaki street Bab El Louk--Cairo Tel: (00-20-2) 354- 83-64 Telefon kodu : 20 ( Kahire:2, İskenderiye:3) Ambulans: 122 Polis: 122 NEREYİ GEZSEK?
  Mısır, herkesin hayatında bir kez olsun gezmek görmek ve yaşamak isteyeceği bir ülkedir. Piramitlerin sırları, firavunlar gizemi, çöl sıcağı, deve gezileri, Nil Nehri, sahil şehirlerinde ki lüks tatil merkezleri, başkent Kahire ve diğer şehirleri ile Mısır herkesin rüyası...
  Piramitler
  Mısır’da piramitler; Nil nehri yakınlarında Giza bölgesinde bulunmaktadır. Kahire’deki modern hayatın bitip çölün başladığı bölümdür.
  Mısır’da irili ufaklı bir çok piramit vardır.Ancak en çok dikkat çeken Gize bölgesinde bulunan piramitlerdir. Burada bulunan bütün piramitler, firavunlar tarafından yaptırılmıştır. Piramitlere, yaptıran firavunların adı verilmiş ve piramitlerin içinde firavunların mezarları bulunmaktadır.
  Mısır, dünyanın yedi harikası piramitleri ile, her zaman gizemli, sırlarla doludur. Keops, Kefren ve Mikerinos ve piramitlerin koruyucusu Sfenks...
  [​IMG]
  Keops: Dış görünüşü ile dünyanın birinci harikası olma niteliğini kazanmıştır. M.Ö 2589-2566 yıllarında yapılan Keops’un yüksekliği; 137 metredir, 2.300.000 tane taşın üst üste konulması sonucunda oluşmuş, bazı taşların ağırlığı 10-15 ton civarındadır. Keops’un toplam ağırlığı ise yaklaşık 6,5 milyon tondur.


  Sfenks: Gövdesi aslan gövdesi, kafası firavun kafasında olan Sfenksin, 3 piramidin koruyucusu olarak yapıldığı düşünülür.
  O dönemlerin teknolojisiyle, tonlarca ağırlıkta olan taşlarının nasıl olurda bu şekilde üst üste konularak bu piramitler ortaya çıkartılmıştır. Taşlarının ağırlıklarının dışında, piramitlerin konumları ve yılın belli zamanlarında güneş ışığının piramitlerden içeri girmesi gibi çok ciddi anlamda matematik ve geometri bilgisi gereken bu çalışmaların o zamanlarda nasıl yapıldıkları hala bir çok tartışmaların ana konusudur.
  Nil nehri: Mısır’da en çok ilgi çeken gezilerin başında ise tabii ki de Nil Nehri gezileri gelir. Nehir üzerinden yapılan gemi turları ile Mısır’ın bütün güzelliklerine birde Nil Nehri eklenince keyfine doyum olmaz bir tat çıkıyor ortaya.
  BAŞKENT: KAHİRE
  [​IMG]
  Nil NehriKahire, Mısır’ın çöl havası, piramitlerin gizeminin dışında şehirleşmiş, kalabalık, yoğun bir şehirdir. Kahire’ye gittiğinizde görmeniz gereken ilk yer; Arkeoloji müzesi olmalıdır. Piramitler, firavunlar, mumyalar hakkında öğrenmek istediğiniz bir çok bilgiye bu müzeden ulaşabilirsiniz. Müzeyi gezerken yanınızda burada bulunan eserleri anlatacak bir kitap bulunursa bu eserleri çok daha iyi anlamanız mümkün olur. Bütün bir müzeyi gezmek isterseniz bir çok gününüzü buraya ayırmanız gerekebilir. Burada en çok dikkat çeken eserler, ikinci katta bulunan “Tutankom’un hazineleridir” Müzede, altın maskeler, bir çok mücevher ve firavunların gösterişli hayatlarını gözler önüne seren hazineler bulunmaktadır.
  Kahire Kulesi: 187 metre yüksekliğinde olan Kule’nin en büyük özelliği; değişik mimarisini dışında, üst katında bulunan restorandan görünen Nil Nehri ve Kahire görüntüsüdür.
  Kahire görülmesi gereken çok sayıda camii bulunuyor. Bunların arasında en çok dikkat çeken camii ise
  El Ezher Camii ve Kahire’nin ara sokaklarında bulunan bir çok camii Mısır'da keşfedilmeyi değer yapılar arasındadır.
  [​IMG]
  İskenderiye FeneriŞEHİR: İSKENDERİYE
  İskenderiye, Mısır’ın modern yüzüdür. Modern ve biçimli bir mimari ile yapılmış olan yapıları, Mısır’ın öteki yüzünü gözler önüne seriyor. Ayrıca İskenderiye, Büyük İskender’in Cleopatra’yı tanıdığı kent olarak ünlenmiştir.
  İskenderiye Feneri: İskenderiye Limanı karşısında, “Pharos Adası’nda” bulunan dünyanın yedi harikalarının arasında olan İskenderiye Feneri, harikalar arasında, günlük yaşam içinde kullanılan tek eserdir. Fakat şu anda bu harikaya ait olan bir tek taş bile kalmamıştır.
  ŞEHİR: SARM EL SHEİKH
  Mısır’ın güneyinde, Kızıldeniz kıyısında bulunan turistik bir şehirdir. Mısır sadece piramitlerin görselliği, firavunların gizemi değil, Sarm El Sheikh gibi son yıllarda dünyanın dört bir yanından turist çeken şehirleriyle de adından çok söz ettiren bir ülke olmuştur.
  Sarm El Sheikh; mükemmel plajları, eğlence hayatı, Kızıl denizin berrak suyu ve burada bulunan rengarenk mercan balıklarının arasında yüzmenin keyfi ile son dönemlerin en gözde tatil şehirleri arasında yer almaktadır. Bunun haricinde dalış tutkunları için bir çok dalış merkezi bulunan tesisleri ile Kızıl Deniz’in derinliklerini keşfetme fırsatı, alt kısmı camdan olan teknelerle yapılan gezilerde ayaklarınızın altından geçen su altı dünyasının mükemmel görünüşü ile büyüleyici bir şehirdir.
  [​IMG]
  ŞEHİR: HURGADA
  Hurgada Sarm El Sheikh gibi bir tatil kasabasıdır. Deniz, güneş ve kum üçlüsünü doya doya yaşayabileceğiniz bir yer... Burası Sarm El Sheikh gibi yoğun ve kalabalık değildir. Daha çok sesiz ve sakin bir tatil için tercih edebilirsiniz. Genellikle dalış merkezlerinin çokluğu ile ünlenmiş olan bu adada, tüple dalışlarınızda size eşlik edecek binlerce balıkla birlikte keyifli dakikalar yaşayacağınız bir yer.
  ŞEHİR: LUKSOR
  Mısır’ın yüzyıllık tarihini bu şehirde bulabilmeniz mümkün. Krallar tahta geçtikten sonra kendilerine ilk iş olarak görkemli bir piramit yaptırmanın planlarını yapmaya başlarlarmış, ancak piramitlerin yapımı pahalıya çıkmaya başlayınca, kayalıkları oyup mezarlar yapmaya başlamışlar. Ve zamanla bu mezarlar "Krallar Vadisi" olarak ortaya çıkmış. Burada 63 tene firavunun mezarı bulunuyor. En meşhur olan mezar ise Tutankom mezarıdır. Mezar soyguncularının yağmalayamadığı tek mezar Tutankom mezarıdır. Bu mezara ait olan bir çok lanet efsaneleri vardır. Mezardan çıkarılan bir çok eser, Kahire Müzesi’nde sergilenmektedir. Ayrıca şehir de bulunan bir çok yapı tapınak ve özellikle "Kaynak Tapınağı" sizi bambaşka diyarlara götürmeye yetecektir.
  NE YESEK?
  Mısır’da yemek kültürüne çok yabancı kalacağınız söylenemez. Genellikle yemekleri et ürünlerinden yapılır. Kahire gibi önemli şehirlerde de kolaylıkla fast food restoranları bulabilirsiniz.
  Mısır’da yemek yemek için öncelikle söylememiz gereken şey; hijyene dikkat etmeniz olacak. Mümkün olduğunca yiyecekleriniz kapalı ürünlerden almaya özen gösterin. Mısır’da en çok tüketeceğiniz şey tabii ki de su olacaktır. Yalnız bu konuda dikkat etmeniz gereken şey, şişe suyu almanız olacaktır.
  Mısır’da denemeniz gereken bir şey ise nane kokulu çaylarıdır. Bunu en güzel “Han El Halil” çarşısında bulunan ve 200 yıllık bir geçmişi olan “Fishawi Kahvesi’nde” deneyebilirsiniz. Bu kahveye, gelmişken nargile içmeyi unutmayın.
  NE ALSAK?
  Mısır’ın her şehrinde satın alabilecek bir şey bulabilirsiniz. Etrafta çok fazla sayıda gezen satıcılar vardır. Alışveriş için söylenebilecek ilk yer; Başkent Kahire “Han El Halil” çarşısı olacaktır. Burası kapalı çarşı tadında bir yer, her yerde altın, gümüş ve takı satan mağazaları, tabii ki baharat çeşitleri, piramit heykelleri, küçük objeler, bir çok kartpostal... yani alışveriş adına her şeyi burada bulabilmeniz mümkün.
  Sarm El Sheikh’de de, kapalı çarşı tarzında bir çarşı mevcut. “Eski Çarşı” ancak, bu şehir lüks tatil için tercih edilen bir şehir olduğu için daha pahalı olduğunu söylemek gerekiyor.
  Sarm El Sheikh'in merkezinde, hediyelik eşya, parfüm, firavun heykelleri, altın, gümüş, mercan kolyeler gibi takıları bulabileceğiniz bir çok mağaza ve dükkan mevcuttur.
  Mısır’da alışveriş için bilmeniz gereken ilk şey kesinlikle sıkı bir pazarlık yapmanız gerektiğidir.
  EĞLENCE ZAMANI
  Mısır’ın başkenti Kahire’de her yıl bir çok festivaller düzenlenmektedir.
  Piramitlerin bambaşka bir yüzünü izlemek için özellikle gece düzenlenen turlara katılırsanız, burada yapılan ışık ve ses görüntüleri eşliğinde, piramitlerin görüntüsü ile eğlenceli ve şaşırtıcı dakikalar yaşamanız mümkün.
  Sarm El Sheikh da gece hayatı neredeyse 24 saat sürüyor denebilir. Özellikle Mısır’a özgü olan “Tanura” dansını izlemelisiniz. Mısır’da genel olarak her şehrinde rastlayabileceğiniz, Türk kahvesi nargile kokuları sizi şehrin büyüsüne çekmeye yetecektir.
  İç: Fishawi Kahvesi’nde nargile iç.
  Gör: Piramitleri gör.
  Gez: Sarm El Sheikh’ı gez.
  Eğlen : Çölde yapılan dansözlü ve zenneli gece eğlencelerinde eğlen.
  Dikkat et: Hijyene dikkat et.
  Hayran kal: Kahire Müzesi’nde bulunan eserler hayran kal.

Sayfayı Paylaş