Moda tasarım, çizim modeller / Model çizim Tasarımı

Konusu 'Kadınlara Özel' forumundadır ve Almira tarafından 16 Aralık 2008 başlatılmıştır.

1. Almira

Almira Administrator

2. akdeniz

akdeniz New Member

Ce: Moda tasarım, çizim modeller / Model çizim Tasarımı

Güzel nasıl yapıyorsunuz merka etmişimdir bu tasarımları ?
  3. Almira

Almira Administrator

Kıyafet Çizim tekniği - Kıyafet Çizim yardımları - Kıyafet Çizimi

Şu an kumaştaki kıvrımlar hakkındaki temel konuları biliyoruz. Biraz daha ilerleyelim ve kıyafetin karakter tarafından giyildiği zamanki görünümüne bakalım. Sol tarafta bol ve kıvrımlı bir elbise kolu görüyorsunuz. Daha önce belirttiğim gibi temel şey[​IMG] kumaşın hangi yöne çekildiğidir. Burada kol iki temel yöne çekilmiş durumdadır. Yer çekimi ile aşağıya çekilmiş durumdadır. Bunun yanında ana kıyafete bağlı olduğu ve kol ile insan gövdesi tarafından çekildiği için sol tarafa doğru da çekilmektedir. Koldaki kıvrımlar[​IMG] kıyafetin çekildiği yönleri izlemektedir. Kıyafetin kol kısmında nasıl bir araya geldiğine dikkat edin. Bu gerekli bir şey değidlir ancak kıyafetin uzunluğunu ve bolluğunu gösterir.

Burada üç tane daha kol örneği göreceksiniz. Bu örnekler[​IMG] önceki kadar bol değiller ve hepsi kola biraz daha yakınlar. Bu örneklerde kıyafet yer çekimi ile aşağıya çekileceğine[​IMG] koldan dirseğe ve vücuda doğru çekilmiş durumdadır. Kumaşın aşağı doğru çekilmesi için yeterli madde bulunmamaktadır. Örnekler arasında en iyisi en yukarıdakidir. Kumaştaki kıvrımların yere doğru değil de nasıl omuza doğru gittiğine dikkat ediniz. Orta örnekteki elbise kolu diğerlerine göre daha boldur ve yer çekimi ile aşağıya çekilmiştir. En alttaki kol örneği büyük ve boldur ancak dirsek kısmında kumaş kıvrılmıştır.

Burada diğer kategorilere koyamadığım ancak dahil etmek istediğim çeşitli kıyafetleri göreceksiniz. Bütün bu örneklerde kumaşın nereden çekildiğini ve hangi yöne doğru olduğunu tespit etmeye çalışın. (Örnek olarak: kumaş kabaca omuzdan mı çekilmiş yoksa gevşek şekilde kolunun üzerine mi kaplanmış?) Hiçbir zaman ışığın düşmediği yerleri gölgelemeyi unutmayın; oluklar[​IMG] kıvrımların iç kısımları[​IMG] kumaşın üst üste geldiği yerler gibi.

Bitirmeden önce üzerinde durmak istediğim küçük ama önemli diğer bir nokta kumaş çizgilerinin yapabileceği etkiler. Eğer çizgili ya da desenli kumaş çiziyorsanız[​IMG] desenin kalan kumaş üzerinde de devam etmesine dikkat edin. Kıyafetin kıvrıldığı yerlerde desenin ve çizgilerin de kıvrılacağını unutmayın. Özellikle karışık desenler kullanıyorsanız gölgeleme ve çizme konusunda bu zor bir iş olacaktır. Ancak resminize üç boyut katarak resminizi zenginleştirecektir
  4. Almira

Almira Administrator

Çizim Modeller ,Moda tasarım & Model çizim Tasarımı & Kalıp Modeller

5. Almira

Almira Administrator

6. Almira

Almira Administrator

Yukardaki hanımlar size de Ajda Pekkan'ı hatırlatmadı mı?
    Ya üstteki fotoğraf Emel Sayın'lı filmleri?
    Annemin nişan fotoğrafları gibi.
    Bu üsttekinden olsa ben şimdi de giyerim. Demode memode, tarz ama en sıkısından.
  7. Almira

Almira Administrator

Çoook hanım hanımcık. Beylerden tam not alabileceğimiz bir kesim.
  8. Almira

Almira Administrator

Bu üsttekinden olsa ben şimdi de giyerim. Demode memode, tarz ama en sıkısından.
    Bunu gören Hülya Koçyiğit'i de görmüş olmuyor mu Allah aşkına? Koşma hareketi bile aynı.
    Biraz daha kilolu olsa, Türk filmlerinin en şuh kadın profili Suzan Avcı!
    Üstteki iki resim de çok kullanışlı kesimler. Yeni Burda dergilerinde de var bu kesimler. Hem rahat, hem kolay, hem zevkli, hem kombine uygun. Sahi ben ne duruyorum ki, diksem ya birkaç tane? Siz ne duruyorsunuz? Diksenize birkaç tane
  9. Almira

Almira Administrator

Bunu gören Hülya Koçyiğit'i de görmüş olmuyor mu Allah aşkına? Koşma hareketi bile aynı.
    Biraz daha kilolu olsa, Türk filmlerinin en şuh kadın profili Suzan Avcı!
    Üstteki iki resim de çok kullanışlı kesimler. Yeni Burda dergilerinde de var bu kesimler. Hem rahat, hem kolay, hem zevkli, hem kombine uygun. Sahi ben ne duruyorum ki, diksem ya birkaç tane? Siz ne duruyorsunuz? Diksenize birkaç tane!
    Ooooo!! Fatma Girik Hanım da gelmişler, ne iyi etmişler. Bu sefer çilekeş köylü kadını değil, şehirli Şermin olmuşlar.

Şimdi gelelim 1975 yılına. Cıvıl cıvıl çiçek desenler, yarasa kollar, mendil yakalar, geneli kolay ve düz kalıplar, bellerde kemerler, gözlerde iri gözlükler, dar, daha dar, daha da dar basen kesimler, bol daha bol, daha da bol paçalar... Üç beş model baktım da işe yarar gibi. Bir de siz bakın:

Almira Administrator

Yukarıdakileri görünce neden Füsun Önal geliyor aklıma acaba
  11. Almira

Almira Administrator

Yukardaki resimlerin çoğu çocukluğumda ailedeki hanımlarda veya konu komşu teyzelerde gördüğüm kıyafetlere benziyor. Sanırım yaşlanıyorum artık.
    Üstteki siyah gece elbisesinin daha işli taşlısını düğünlerde az görmedik, değil mi?
  12. Almira

Almira Administrator

Burda dergisinin internet sayfası sıklıkla ziyaret ettiğim bir sitedir. Her seferinde değişik şeyler keşfediyorum. Mutlaka bu siteyi bileniniz ve hatta buradan kalıp indireniniz veya satın alanınız vardır. Ben henüz keşfetmemiş arkadaşlar için bilgi vermek ve 35-50 yaş aralığındaki dostlara nostalji yaşatmak istiyorum müsaadelerinizle. Resimler benim ancak kaydetmeye gücümün yettiği kadardır. Kalanını mutlaka siteyi girip dolaşmanızı tavsiye ederim. Yeni sayılar ve bir sonraki ayın modelleri de 15-20 gün önceden veriliyor. Ayrıca Türkiye'de yayımlanmayan dergilerinin de içeriğini görebilirsiniz. Dünyanın her yerinden kendi dikişlerini sergilemek isteyen amatör terzilerin de fotoğrafları var, yanlış anlamadıysam. Adres:
    Bugün derinlere daldım Burda sayesinde. Çocukluğumda annemin dolabında gördüğüm ve her seferinde ilk defa bakıyormuş gibi zevk aldığım dergiler gözümün önüne geldi. Bakalım size de tanıdık geliyor mu şu resimler? İşte 1956-1957 Sonbahar-Kış Kreasyonu!

Beller incecik. Hatta bel bile yok bu hatunlarda. Tabi bunlar model çizimleri. Kalıplar daha normaldir. Yine de, annemin benim çocukluğumdaki kıyafetlerini düşünüyorum da, daha o zamanlar bile bana oluyordu. Şimdi şöyle kesimlere kaçımız sığarız hanımlar, itiraf edin bakalım. Ben nesil uzadı ve beslenmeye bağlı olarak kemikler irileşti falan diye konuyu fazla kurcalamadan geçiştirmeyi -kendim dahil, çoğumuzun özgüvenini sarsmamak adına- uygun görüyorum.
    Gelelim, 1966 yılına. Bu biraz daha tanıdık. Ben henüz doğmamışım ama, o zamanlara ait peeek çok Türk filmi izlemişim sonradan, herkes gibi. Bakın kimler geliyor?
    En önde, sinemamızın sahici sarışını, salon filmlerinin güzel ve masum kızı Filiz Akın! Her dönem tarzını beğenmişimdir. Asil duruşu, havası, tevazusu, güzelliği.. Daha ne olsun?
  13. Almira

Almira Administrator

Mantolar ve pelerinler de havalı olmalıydı değil mi ama? Hiç değilse rengi çarpıcı olmalıydı.

14. Almira

Almira Administrator

15. Almira

Almira Administrator

Bilgisayar teknolojisini kullanarak sizler için hazırladığım, 2010 İlkbahar / Yaz tasarımlarımı sunuyorum. Bu sezon; dökümlü, ince ve yumuşak kumaşları renk uyumunu da göz önünde bulundurarak üst üstte giyebilirsiniz.

Volanlar, mini piliseler, zarif danteller, bol kesim rahat kuplar, dokulu kumaşlar, organze kumaşlar,metraj baskılı cotton/viscose kumaşlar ile ilk baharın ılık rüzgarlarında romantizmi yansıtmanız için.
    Sevgilerimle
  16. Kayıtsız

Kayıtsız Guest

bunu yapabilecek program var mı acaba
  17. Kayıtsız

Kayıtsız Guest

bu moddelerin çizimi kolaymış çok saolun 2dk da 5 elbise çizdim hepside farklı

Sayfayı Paylaş