Ordumuzun Kullandığı Termal Kameralar / BAYKUŞ Termal Kamera Sistemi

Konusu 'Cumhuriyet Tarihi' forumundadır ve Duru tarafından 8 Aralık 2009 başlatılmıştır.

 1. Duru

  Duru Administrator

  Ordumuzun Kullandığı Termal Kameralar

  Termal Kameralar
  BAYKUŞ Termal Kamera Sistemi
  BAYKUŞ Portatif Termal Kamera Sistemi gece, sis, pus ve yağmur gibi doğal hava koşulları ile toz, duman, yangın ve kamuflaj gibi muharebe sahası koşullarında, görüşün zayıf veya sınırlı olduğu tüm ortamlarda hedefin tespit, teşhis ve izlenmesini sağlayan bir kızılötesi görüntüleme sistemidir. Görüntüleme işleminin pasif bir yapıda olması, düşman tarafından tespit edilmeden gözetleme imkanı sağlar.
  [​IMG]

  Hafif ve kolay taşınabilir bir yapıda olması, bir kişi tarafından kolayca kurulup çalıştırılabilmesi, 12-24 VDC sızdırmaz akülerle veya sabit kullanımda 220 VAC şehir şebekesiyle beslenebilmesi, minimum odaklama mesafesinin düşük olması, kötü arazi ve hava şartlarından etkilenmeksizin sürekli çalışabilecek bir yapıda olması, düşük gürültü düzeyine sahip olması ve yüksek çözünürlükte net görüntü sağlaması nedeniyle askeri ve sivil amaçlar için ideal bir sistemdir. ASELSAN Hedef Koordinat Belirleme Sistemi (HEKOS) BAYKUŞ Termal Kamera Sistemine kolaylıkla entegre edilebilmektedir.


  Genel Özellikler
  - Sınır gözetlemeleri,
  - Karargah, askeri tesis ve karakolların korunması,
  - Kıyı-liman gözetlemeleri,
  - Petrol platformu, boru hattı ve baraj gibi sivil tesislerin korunması.


  Alçak Hava Savunma Sistemleri İçin Termal Kamera

  Karşı tedbirlerin yoğun olarak kullanıldığı Hava Savunma sistemlerinde, hedef tespit ve takibinin pasif bir sensör ile gerçekleştirilmesi zorunlu bir ihtiyaç olarak ortaya çıkmaktadır. ASELSAN, hava savunma sistemlerinin bu ihtiyacına, kızıl ötesi algılama teknolojisinin son aşaması olan 2. nesil termal kamera ile çözüm bulmaktadır. Radarın, tespit edilen hava hedeflerinin takibi ve silah tevcihi sırasında karşılaşabileceği elektronik karşı tedbir, HARM füzesi saldırılarını engellemek amacı ile susturularak göreve termal kamera ile devam edilmesi çok önemli taktik avantaj sağlamaktadır.


  [​IMG]


  İki değişik bakış açısına sahip ASELSAN 2. nesil Termal Kamerası, görüşün zayıf ve sınırlı olduğu gece, sis, pus ve yağmur gibi koşullarda hava hedeflerinin tespit, teşhis ve takibine imkan sağlar. Görüntüleme sisteminin pasif yapıda olması düşman tarafından tespit edilmeden gözetlemeyi ve hedefe nişan alınarak ateş altına alınmasını mümkün kılar.

  L-70 ve Oerlikon Hava Savunma Sistemleri’nin radarına kolaylıkla entegre edilebilen ASELSAN 2. nesil Termal Kamerası radar ve gündüz görüş dürbünü ile birlikte veya bunların kullanılamadığı koşullarda tek başına silah sistemine etkin ve ilave bir yetenek kazandırmaktadır.


  ASELFLIR-200

  ASELFLIR-200 Jiroskopik Stabilizasyonlu Aviyonik Termal Görüntüleme Sistemi (FLIR-Forward Looking InfraRed) kullanıcıya pilotaj/seyrüsefer, keşif, arama-kurtarma, otomatik hedef takibi, hedef tespit, tanımı ve teşhis kabiliyetleri sağlayan hafif, küçük boyutlu ve çok amaçlı bir cihazdır.

  ASELFLIR-200, açık mimari tarzındaki tasarımıyla yazılım ve donanım olarak her türlü esnekliğe sahip olup sabit kanatlı,döner kanatlı ve insansız hava araçları ile, gemilerde kendinden beklenen görev gereklerinin tümünü yerine getirecek yetenek ve özelliktedir.

  ASELFLIR-200 kullanıcı isteğine bağlı olarak aşağıda belirtilen tek, çift ve üçlü sensör olarak konfigüre edilir.

  - Sadece FLIR
  - FLIR+Renkli Gündüz Görüş Kamerası
  - FLIR+Göze Zararsız Laser Mesafe Bulucu
  - FLIR+Renkli Gündüz Görüş Kamerası+Göze Zararsız Laser Mesafe Bulucu

  [​IMG]


  Genel Özellikler
  - Gelişmiş Görüntü İşleme Tekniği
  - Jiroskopik ve Elektronik Stabilizasyon
  - Çok İşlevli Otomatik Takip Modları
  - Bağlandığı platform üzerinde bulunan diğer donanımlar ile arayüzü sağlayan MIL-STD-1553/ARINC-429 veriyolları
  - Seyrüsefer Kabiliyeti Sağlayan Üçüncü (Geniş) Görüş Açısı Alanı
  - Görüntü dondurma özelliği
  - Görüntü isteğe göre, CCIR veya RS-170 video formatında sağlanabilmektedir.

  ASIR Termal Görüntüleme Sistemi

  ASIR, 8-12 mikrometre bandında algılama yapan, 288x4 Odak Düzlemli Dizin Dedektöre sahip bir üründür. Sistemin sahip olduğu yüksek hassasiyet ve çözünürlük, nesnelerin uzak mesafelerde algılanmasını ve tehdit oluşturan unsurların kolaylıkla teşhis edilmesini sağlar.

  Gündüz veya gece olumlu hava koşullarına ilave olarak, görüş mesafesinin sınırlı olduğu olumsuz hava koşullarında (sis, pus, vs.) veya muharebe şartlarında (toz, duman, alev, vs.) yüksek algılama performansına sahiptir.

  Özel olarak tasarlanmış kumanda birimi üzerinden tüm kontroller gerçekleştirilir. Sahip olduğu standart arayüzler sayesinde farklı platformlara entegre edilebilmekte olup montajı ve taşınması son derece kolaydır.

  ASELSAN ürünü olan Hedef Koordinat Belirleme Sistemi ASIR’a kolaylıkla entegre edilmektedir. Bu sayede tek bir butona basılarak hedefin mesafesi ve yan-yükseliş açıları bulunabilmekte ve hedefin koordinatları hesaplanarak termal görüntü üzerinde kullanıcıya aktarılmaktadır.

  Genel Özellikler
  - Olumsuz Hava ve Taktik Alan Koşullarında Yüksek Performans
  - Yüksek Çözünürlükte Görüntü Kalitesi
  - Hafif, Kompakt Mekanik Yapı
  - Ergonomik Uzaktan Kumanda Birimi
  - Ekrandaki Görüntünün Durdurulması ile Hedef Analizi
  - Montaj ve Kullanım Kolaylığı
  - Hedef Koordinat Belirleme Sistemi ile Entegrasyon
  - Gündüz Kamerası Takılabilmesi için Arayüz
  - Görüntü Üzerinde Elektronik Semboloji ve Şebeke
  - Kendi Kendini Test Edebilme Yeteneği
  - Harici Bilgisayar Bağlantı İmkanı
  - Askeri Standartlara Uygun Tasarım

  STINGER Termal Nişangahı

  ASELSAN’ın hafif yapıdaki Stinger Termal Nişangahı, Stinger füzesi kullanıcısına gece/gündüz ve görüşün kısıtlı olduğu sis, pus gibi olumsuz hava koşullarında mükemmel bir görüntü ve atış imkanı sunarak çok önemli bir taktik avantaj sağlamaktadır.Soğutma gerektirmeyen (uncooled) yapıda olup, sessiz ve hafiftir.

  [​IMG]


  Termal Nişangah, Stinger Manpad füze sistemine gündüz görüş biriminin çıkarılmasına gerek kalmaksızın kolaylıkla entegre edilebilmektedir. Gündüz görüş birimiyle aynı bakış açısı ve sembolojiye sahip olması, gündüz görüşden termal kullanıma geçişte veya tersi durumda adaptasyon zorluğu yaratmamaktadır


  Genel Özellikler
  - 320 x 240 Odak Düzlemli Dizin dedektör
  - Stinger tetik tertibatına çok kısa sürede monte imkanı
  - Entegrasyon sonrası sistem performansını etkilememe
  - Düşük güç sarfiyatı
  - Stinger Manpad Füze Sistemine uyumlu bakış açısı ve semboloji
  - Stinger Dost/Düşman Ayırma Biriminin çalışmasına herhangi bir engel teşkil etmez.

  Termal Silah Dürbünü

  ASELSAN Termal Silah Dürbünü, 8-12 mikrometre dalga bandında çalışan, küçük boyutlarda hafif, dayanıklı, kullanımı son derece kolay soğutmasız bir termal dürbündür.
  [​IMG]
  Pasif yapıdaki dürbün görüş alanındaki nesnelerin yaydığı ısı farklılıklarını 320x240 elemanlı odak düzlemli dizin dedektör vasıtasıyla algılayarak gece ve/veya gündüz koşullarında mükemmel bir görüntü sağlar. Tam karanlık ortamlarda çalışırken ani ışık parlamalarından etkilenmez. Toz, duman, sis, pus gibi hava koşullarında ve muharebe alanının tüm olumsuzluklarında kullanıcının yanındadır. Tarayıcı ve soğutucu kullanılmaması güvenilirliği arttırır. Son derece sessiz çalışır.

  Termal Silah Dürbünü silah üzerinde, gözetleme amacıyla elde veya gerektiğinde üç ayağa takılarak kullanılabilmektedir. Üzerinde bulunan bir düğme, kullanılan silaha göre şebeke seçimini sağlamaktadır. Şarj edilebilir Lityum İyon pillerle çalışabildiği gibi 9V’luk pillerle de çalışabilir. Ayrıca, 10-30 VDC harici güç kaynağı ile de beslenebilir.  Genel Özellikler
  - Hafif yapı
  - Çok yüksek güvenilirlik
  - Sessiz çalışma
  - Düşük güç tüketimi
  - Kullanılan silaha göre şebeke seçimi
  - Kullanım kolaylığı
  - Harici video çıkışı

Sayfayı Paylaş