Paranaaa bacaklar sütun gibi oluyor / Çapraz ve paranaaa bacaklar

Konusu 'Alternatif Tıp' forumundadır ve Duru tarafından 20 Mart 2010 başlatılmıştır.

 1. Duru

  Duru Administrator

  [​IMG]

  Çapraz ve paranaaa bacaklar[​IMG] ilizarov yöntemiyle mükemmel bacaklara dönüşüyor. Hasta[​IMG] operasyonun bitiminde uyandığında[​IMG] hayalindeki bacaklarla hayatına devam ediyor

  Şişli Etfal Hastanesi 1. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği doktorlarından Doç. Dr. Metin Küçükkaya[​IMG] çarpık bacakların tedavi yöntemleriyle ilgili bilgi verdi:

  * Bacak çarpıklıklarını estetik amaçla mı düzeltiyorsunuz?
  Hastalar genellikle bize estetik amaçlı başvuruyorlar ama tedaviyi biz ileride meydana gelebilecek ciddi problemleri engellemek amacıyla yapıyoruz. Hastalar bazen de topallama[​IMG] koşamama[​IMG] bacakların birbirine takılması gibi şikayetlerle gelebiliyorlar.

  * Ölçütünüz ne oluyor?
  Kemikler üzerinde kullandığımız belirli standart ölçümler var. Bunlar değerlendirilerek hastalık olarak kabul ettiğimiz eğrilikler düzeltilebiliyor. Bu eğrilik çok ileri düzeyde olmasa[​IMG] şu anda hastanın hayatını ciddi anlamda etkilemese bile kabul edilebilir anlamda bozuklukları düzeltmek gerekiyor. Birkaç derece eğrilik bile kemikler üzerinde mekanik olarak bir eğrilik yaratıyorsa düzeltilmeli. Kişide erken yaşta kireçlenme ve diğer eklem rahatsızlıkları ortaya çıkabiliyor. Bu rahatsızlıkların tedavisi çok daha ciddi ameliyatlar gerektirdiği için deformiteyi erken dönemde düzeltmek gerekiyor.

  * Neden bacaklar paranaaa olur?
  En sık nedeni ülkemizde D vitamini yetmezliğine bağlı 'raşitizm' dediğimiz durum. Çocuklar doğduktan sonra ilk iki yaşına kadar bacakları zaten paranaaa şeklindedir. Dört yaşında çapraz şeklini alır[​IMG] on bir yaşında erişkin şeklini alır. Bu dönemlerdeki beslenme bozukluğu[​IMG] vitamin yetmezliği ve bazı aaaabolik ve hormonal hastalıklara bağlı olarak bacaklarda eğrilikler meydana gelebilir. Diğer bir nedeni 'blount' hastalığı. Travmalar ya da kırıklar ile çocuk felci[​IMG] omurilik felçleri de bu duruma yol açabiliyor. Doğuştan büyüme kıkırdağı hastalıkları da bacak eğriliklerine neden olabiliyor.

  * Çocukları sıkı sıkı kundaklamanın bacaklar üzerinde bir etkisi var mı?
  Kundaklamanın genellikle bacak eğrilikleri üzerine olumlu olumsuz bir etkisi olmuyor. Ama biz kundaklamayı tercih etmiyoruz ve ailelere kesinlikle önermiyoruz. Çünkü kalça çıkığı konusunda risk oluşturabiliyor.

  * Erken teşhisle daha kolay düzeltilme şansı var mı?
  Sebebi saptanır ve erken tedavi edilebilirse eğrilik engellenebileceği gibi düzelebilir de. Hormonal ve aaaabolik hastalıklara bağlı olanlar için bu durum daha geçerli bir yöntem. İlgili ailelerin bir çoğu çocuklarında böyle bir sorun olmasa bile 'çocuğum paranaaa bacaklı mı olacak' korkusuyla doktora getiriyorlar. Oysa bu çocukların büyüme dönemindeki paranaaa bacak[​IMG] iki yaşına kadar normal olarak kabul edilebilir. Ancak çocukta gerçekten tedavi edilmesi gereken bacak eğriliği varsa büyümeyle birlikte artabiliyor.

  * Bacak eğrilikleri ilizarov dışında tedavi edilemez mi?
  Bacak eğriliklerin de ilizarov en son baş vurulacak yöntemlerden biridir aslında. Son yıllarda özellikle ameliyat sırasında ilizarov benzeri cihazlarla eğriliği düzeltip kemiğin içine çivi ya da plak yerleştirerek ameliyatı tamamlıyoruz. Ve hasta uyanmadan cihazı çıkartıyoruz. Böylece hasta uyandığında bacağında ilizarov cihazı olmuyor ve bacağındaki yamukluktan bir tek ameliyatla kurtulmuş oluyor. Hastanın bacağı tek ameliyatla düzelmeye uygunsa bu yöntemi tercih ediyoruz. Ama düzelme sağlanmazsa[​IMG] bacakta kısalık da ortaya çıkıyorsa; ilizarov uyguluyoruz.

  * İlizarov'u kimler için tercih ediyorsunuz?
  İlizarovu bacak yamukluklarında son çare olarak uyguluyoruz. Deformite tek bir seferde düzeltemeyeceğimiz kadar çok fazlaysa kullanıyoruz. İlizarov yöntemini dört yaşından sonra her yaşta uygulayabiliyoruz.

Sayfayı Paylaş