Piraye {Canan Tan }, Kitap Özeti, Özetleri

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve Almira tarafından 22 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. Almira

Almira Administrator

Piraye {Canan Tan }

...Kızıl saçlıymış Piraye.

Kendimi[​IMG] keşke ben de kızıl saçlı olsaydım[​IMG] diye hayıflanırken yakaladım kaç kez...

Okudukça[​IMG] dizelerin arasına dalıp kendimden geçtikçe[​IMG] tehlikeli bir biçimde özdeşleşiyordum Piraye'yle.

Tiyatro sahnemde[​IMG] bundan sonraki rolüm belliydi artık. Nâzım Hikmet'in Piraye'si rolünü oynamak...

Peki bana eşlik edecek oyuncu kim olacaktı?

Bunu düşünmek hile anlamsızdı; karşımda Nâzım vardı ya...

ŞİİR YÜZLÜ PİRAYE... kendi yazdığı senaryolarda yaşıyor.

...Kim olursa olsun; evleneceğim insan[​IMG] benim varlığımı yok sayarak bir başkasıyla beraberlik yaşayacak ve ben buna seyirci kalacağım ha...

Yazgıymış!

İnanmıyorum yazgıya falan... Onu yaratan da[​IMG] şekillendiren de bizleriz.

Benim yazgım kendi çizeceğim yoldur!

O yolda beraber yürümeyi kabullendiğim insanı da kimseyle paylaşamam ben...

YAZGIYA BİLE KAFA TUTACAK KADAR YÜREKLİ... Özgürlüğe âşık!

Ancak[​IMG] başkaları tarafından yerinden oynatılan kilometre taşlarının[​IMG] gene başkalarınca gelişigüzel dizilmesiyle önüne serilen yolda yürümeye mecbur bırakılınca... İşler değişiyor.

...Hiç hayıflanma[​IMG] o şiirsellikten uzak düştün diye. Gözlerini aç ve o günlerde göremediğin gerçeği gör artık...

Nâzım da o sevda yüklü dizelerini eliyle bir kenara itip[​IMG] daha sıcak bulduğu kollara koşmamış mıydı?

Haşindin yaptığı[​IMG] onunkinden çok mu farklı?

..Kendince tanrılaştırdığın tapınmaktan gurur duyduğun putların[​IMG] gerçekte basit birer taş parçası olduğunu ne zaman kavrayacaksın?

Ama[​IMG] gönlün gerilerde bir noktaya takılı kaldıysa eğer[​IMG] sevinebileceğin bir gerçeklik duruyor orada.

İşte şimdi[​IMG] Nâzım'ın kızıl saçlı Piraye'siyle tam olarak özdeşleştin.

Kutlu olsun.

Fırtına gibi bir yaşam öyküsünün başoyuncusu oluveriyor PİR

Sayfayı Paylaş