Smilodon, Smilodon Kaplanı, Smilodon Resimleri

Konusu 'Biliyormuydunuz' forumundadır ve Melek tarafından 31 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. Melek

  Melek Super Moderator

  Smilodon, Smilodon Kaplanı, Smilodon Resimleri
  Kılıç dişli kaplan (Smilodon), tabir edilen kaplanlar normalde kılıç dişli kedilerdir. Endurusarkıs türü gibi ilk insan türü olan osturololepkıs türüne saldırdığı gibi bunlarda kendi zamanının besin zincirinin tepesindedirler. Amerika kıtasının açık alanlarında bulunmuştur. Koloni şeklinde yaşarlar (1 erkek 10 dişi). 20 cm boyundaki dişleri oldukça sertti. Bunları avlarının işini bitirmek için sapladığı düşünülür. En büyük kılıç diştir.
  [​IMG]

  3 milyon yıl önce Kuzey ve güney amerikada görülen ve 10.000 yıl önce buzul çağında nesli tükenen dev kedilerdir. Yetişkin bir smilodon 600 kg ağırlığında 2.75 cm uzunluğundadır. Uzun köpek dişleri 17 cm dir. Çenesi 120 derece açılabilir. Koşarak kısa sürede 50 km nin üzerinde bi hıza ulaşabilir. Muhtemelen çizgili veya benekli bi kürke sahipti. Dev kurt gib yırtıcılarla mücadele halindeydi. Son buzul çağında nesli tükenmiştir.

  Kendisi de büyük bi hayvan olduğu için avları da büyüktü. Kedigiller familyasının en güçlüsü ve en saldırganıdır, bir aslanı bile parçalayabilir. Amerika devesi, kanada geyiği, karaca, bizon, at, dev tembel hayvan ve mamut gibi hayvanlarla beslenirdi.

  tr.wikipedia.org/wiki/Smilodon
  [​IMG][​IMG]

Sayfayı Paylaş