Türklerin cinsel ilişki istatistikleri /Türklerin cinsel ilişki istatistikleri hakkın

Konusu 'Cinsel Sağlık Bilgisi' forumundadır ve Duru tarafından 30 Kasım 2010 başlatılmıştır.

 1. Duru

  Duru Administrator

  Türklerin cinsel ilişki istatistikleri

  İspanya’da düzenlenen “Haydi Seks Hakkında Konuşalım” adlı konferansta açıklanan veriler, Türk insanının cinsellik konusunda uçlarda yaşadığının kanıtıydı. Pfizer’ın yaptırdığı araştırmanın rakamları açıklanırken Türkiye’nin verileri ya en altlardaydı ya da en üstlerde.

  [​IMG]

  Ayda 7 kez seks yaparak en az seks yapan ülke olduk. Buna karşın seksten en fazla tatmin olan insanların Türkiye’de yaşadığı açıklandı. Sonra rakamlar okunmaya devam etti ve Türkiye yine en dibi buldu. Yaşlandıkça seksi en çabuk terk eden ülke olarak yine en alt satırda görülüyordu. Diğer ülkelerin 60 yaşla birlikte seks yapma oranları pek değişmiyordu ancak Türkiye’de aniden azalıyordu.

  Ancak Türkiye’de aniden azalıyordu. Bu rakamlar uzmanlar tarafından Türklerin hep uçlarda yaşamayı sevdiği şeklinde yorumlandı. Türkiye’ye özgü bu verileri hazırlayan ekibin başında Prof. Dr. Önder Yaman bulunuyor. Bu veriler Prof. Yaman’ı aslında pek şaşırtmamış...

  Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Önder Yaman, Türkiye’nin seks araştırmasının sonucuna yönelik soruları yanıtladı:

  TIP BUNU KABUL ETMİYOR
  Türkiye’de 60 yaşından sonra seks hayatı nerdeyse duruyor. Sizce bu normal mi?
  Kadınlar menopozdan sonra tedavi olmazlarsa, cinsel sorunlar yaşayabiliyorlar. Ağrılı seks hayatları olabiliyor. Bunun için doktora gitmek yerine, bunu hayatın bir parçası, yaşlılık süreci olarak kabul etmeyi tercih ediyorlar.

  “Ben cinsellikten soğudum çünkü yaşlandım” diye kabullenişe giriyorlar. Erkekte de, o dönemde cinsel problemler başlıyor. Biyolojik sorunlar kendini ilk olarak cinsellikle gösteriyor. Sorunu çözmek yerine seksten mümkün olduğu kadar kaçıyorlar. Sekse ayırdıkları vakit azalıyor.

  Giderek daha az sayıda seks yapıyorlar. Türkiye’de bu son yaptığımız araştırmada, kadın ve erkekler ayda 7 kere seks yaptıklarını söylerken, 60 yaşın üzerinde bu rakamın 2’ye indiği görülüyor. Bu bariz fark, bizim biraz da kültürümüze yerleşmiş önyargıdan kaynaklanıyor.

  Yaşlılık, cinselliğin bitme dönemi gibi düşünülüyor. Tıp bunu kabul etmese de, insanlarımız bir şekilde kabullenmek istiyorlar.

  YÜZ YÜZE GÖRÜŞÜLDÜ
  Türkiye’de bu tip araştırmaları yapmak zor değil mi?
  Biz Türkler seks konusunda abartmayı severiz... İlk kez bir araştırmada en düşük cinsellik rakamlarına sahip olduğumuz açıklandı. Ayda yedi kere seks yaptıkları halde Avrupa’nın cinsellik konusunda en mutlu insanları olmalarını nasıl açıklıyorsunuz? Bu araştırmayı pek çok ülke dijital ortamda yaptı. Biz ise yüzyüze yapmayı tercih ettik. Kadın ve erkekte benzer rakamlara ulaşılması zaten bu araştırmanın güvenilirliğini gösteriyor. Bu araştırma kahvelerde de yapılmadı. Örnekleme metodu kullanıldı ve Haziran- Ağustos ayları arasında 434 kişiye uygulandı.

  Ancak araştırmayı yapan kişiler son derece profesyonellerdi. O nedenle karşılarındaki kişinin sayıları abartması mümkün değil. Bizim daha önceki ve yeni yaptığımız başka araştırmalarla da bu sayılar örtüşüyor. İlginç olanı yaşlandıkça sayının çok hızlı bir biçimde düşmesi.

  SERTLİK ERKEĞİN SORUNU KADIN ÖNEMSEMİYOR
  Sizce erkeklerin seks sorunlarını bu kadar saklamasının nedeni kadınların bunu fazla önemsememesi olabilir mi?
  Sertleşme sorunu erkek için, kadın için olduğundan daha önemli bir problem. Bu problem yaşansa bile cinsel tatmin olabilir. Bu nedenle kadınlar çok önemsemiyor ve eşlerine tedavi konusunda destek vermiyor olabilirler. Ama tatmin olmak yatak ile sınırlı değildir.

  YAŞLANINCA SEKSTEN EN ÇOK TÜRKLER KAÇIYOR
  Ülkeler...............Erkek...............Kadın
  TÜRKİYE...............2.....................2
  Çek Cumhuriyeti....5.....................7
  Macaristan............9....................4
  Polonya................8....................8
  Romanya..............8....................6
  Rusya...................8...................12
  Slovakya...............7....................6
  İsrail.....................5...................2

  Havalarda uçuşan, duvarlara yansıyan bu rakamlar kadın ve erkeğin sekse gerçek bakışını gösteriyordu. Seks skorlarıyla ilgili araştırmanın verileri açıklanırken herkes dikkat kesildi. Kadınlara ve erkeklere en özel konulardan biri sorulmuştu. “Ne kadar seks yapıyorsunuz?”. İşte bu sorunun yanıtları Eurovision şarkı yarışmasında ülkelerin aldıkları puanlar gibi açıklandı. Verileri açıklayan kişi Dr. Arik Schecter oldu.

  Araştırmayı hazırlayan doktorlardan biri olan İsrailli aile hekimi ve seksolog Dr. Arik Schecter bu araştırmayla ilgili sorularımızı yanıtladı:

  İsrail ve Türkiye’den katılanlar az sayıda seks yapmalarına karşın seks tatminlerinin çok yüksek olduğunu söylüyorlar. Az seks yapmak, tatmin olmanın anahtarı mı?
  Çiftler hiç cinsel birleşme yaşamasa da çok iyi bir cinsel tatmin yaşayabilirler. Sekste tatmin olmak çok parçalı bir durumdur. Cinsel tatmin hayat için çok önemli, ancak bu araştırma skorun çok önemi olmadığını gösteriyor.

  İnsanlar kendilerini haftada şu kadar birlikte olmalıyım diye şartlandırmamalılar. İllaki seks yapmak bile şart değil. Ancak şunu da unutmamak gerekir tatmin edici seks hayatı olan kişilerin hayat mutluluğu daha fazla. İyi bir seks, iyi bir hayatın anahtarı ve bunun için bir sayıya gerek yok.

  ARADA FARK YOK
  Seks erkek için hep olmazsa olmaz diye görülür, araştırmalar kadınlar için de en az erkekler kadar önemli olduğunu gösteriyor. Sizce bu doğru mu?

  Evet, seks konusunda kadınlar ve erkekler arasında pek fazla fark yok. Bu çalışmaların gerçekten mevcut durumu yansıttığına inanıyorum. Yalnızca yaş yükseldikçe bu oranda bir değişim oluyor. Yaş arttıkça erkekler için seks daha önemli oluyor.

  Bunun nedeni daha çok demografik. İleri yaşlarda tek başına olan erkek sayısına kıyasla partneri olmayan kadın sayısı daha fazla. Dolayısıyla, erkekler ve kadınlar arasında yaşam beklentisindeki farklılıktan dolayı, ileri yaşlardaki erkeklerin çoğunun sürekli bir partneri oluyor.

  Araştırmanızda Türk kadınları Türk erkekleri kadar seks yaptıklarını söylüyorlar. Diğer ülkelerde de benzer rakamlar var. Rusya’da kadınlar erkeklere göre daha fazla seks yapıyor. Bu fark neden kaynaklanıyor?
  Bu araştırmayı biz çiftler üzerinde yapmadık. Kadınlara ve erkeklere ayrı ayrı sorduk. Kadınların cinsel deneyimden kastettikleri ile erkeklerinki farklı olabilir. Bu ülkelerin kültürleriyle ilgili bir durumdur.

  TÜM HAYATI ETKİLİYOR
  Tıbbi araştırmalar hep rakamlara dayalı, erkeklerin ereksiyon sertliği bile rakamlarla ifade ediliyor. Sertlik ölçüsü gerçekten iyi seks için olmazsa olmaz mı?
  Elbette, ereksiyon sertliği ve seksten tatmin olma arasında çok güçlü bir ilişki var. Çünkü, performans gösterebilme veya ilişkiye girebilme yeteneği büyük oranda ereksiyon sertliğine bağlı.

  Yeterli düzeyde ereksiyon sertliğine ulaşamayan erkekler çok sıkıntı çekiyor ve bazen bu sıkıntıyı kadın partnere de yansıtıyor. Çiftlerin bu nedenle ilişkiye girememelerinin genel yaşamlarını etkilediğini düşünüyorum. Başlangıçta bu sorunlar yalnızca yatak odasında yaşanıyor. Ancak daha sonra, yaşamın diğer alanlarına da sıçrıyor. İlaçla kolaylıkla düzeltilebilecek, basit bir tıbbi sorun, tüm yaşamı etkiler hale geliyor.

  TÜRKİYE’DE KADIN VE ERKEK AYDA 7 KERE SEKS YAPIYOR
  Doğu Avrupa ülkeleri üzerinde yapılan araştırmaya göre Türkler, Avrupa’nın en az seks yapan, buna karşın cinsellikten en büyük zevki alan erkekleri... Araştırmaya toplam 4 bin kadın ve erkek katıldı. Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya, Romanya, Rusya, Slovakya, Ukrayna’nın yanı sıra Türkiye ve İsrail’de araştırma yapıldı.

  4 BİN KİŞİ KATILDI
  Verilere göre her yüz erkekten 58’i, her yüz kadından ise 64’ü cinsel yaşamlarından tatmin olamıyorlardı.

  SEKS MUTSUZU ÇOK FAZLA
  Kadın ve erkekler seksin hayatın çok önemli bir parçası olduğuna inanıyorlar. Erkeklerin yüzde 67’si seksin hayatları için çok önemli olduğunu açıkladı. Yalnızca yüzde 42’si seks hayatlarından mutluydu. Her yüz kadından 55’i seksin hayat için önemli olduğuna inanıyordu ancak onların da yüzde 35’i cinsel hayatından tatmin olabiliyordu.

  İSRAİL VE TÜRK ERKEĞİ BENZİYOR
  Araştırmanın verilerine göre Türk ve İsrailli erkeklerin sekse bakış açıları benzerlik gösteriyordu. Türk erkeklerinin yüzde 38’i yeterli ereksiyon düzeyine ulaşamadığını söylüyor.

  Buna karşın yüzde 45’i optimum ereksiyonun seks için çok önemli olmadığını savunuyor. Türk kadınınlarının yüzde 66’sı da seks için ereksiyon kalitesinin önemli olmadığını belirtti.

  DOKTORA KADIN GÖTÜRSÜN
  Kadınlar eşleri ile seks sorunları konusunda konuşmalı mı, bu konuda ısrarcı olmaları ilişkiyi zedelemez mi?
  Bir kadının partnerinin doktora gitmesini önermemesi ve hatta eşinin sorunuyla ilgili aile hekimiyle görüşmemesi için hiçbir neden yok. Bu ilk adım olabilir. Bir sonraki adımda aile hekimi sorunu hastanın kendisiyle görüşüp hastaya cinsel sorununu sorabilir.

  Bir erkek ereksiyon sorunu yaşıyorsa, bu sorun sadece onun sorunu olmakla kalmıyor, bu sorun çiftin sorunu oluyor. Dolayısıyla, bir kadın bu sorunu ele alabilir ve bunun üstesinden gelebilmesi için partnerine yardımcı olabilir.

  AYDA KAÇ KEZ SEKS YAPIYORSUNUZ?
  ÜLKELER..............ERKEKLER..............KADINLA R
  Romanya......................12................... ...11
  Polonya.........................12................ ......9
  Bulgaristan.....................11................ ......9
  Rusya............................11............... ......13
  Ukrayna.........................11................ .......9
  Slovakya........................10................ .......9
  Çek Cumhuriyeti..............8........................ 8
  İsrail..............................8............. ...........6
  Türkiye...........................7............... .........7

  Maksimum sertlik önemli mi
  Endişeleniyorum................... % 60
  Sorun değil............................ % 40

  Seks hayatınız tatmin edici mi?
  Erkekler (%) Kadınlar (%)

  Tatmin edici.............42 .................36

  Tatmin edici değil....67 .................55

Sayfayı Paylaş