Vietnam / Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti / Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti Hakkında

Konusu 'Dünyadaki Güzellikler' forumundadır ve Duru tarafından 1 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

 1. Duru

  Duru Administrator

  Vietnam

  Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti
  Cộng hòa xã hội chủ nghĩa Việt Nam
  Vietnam

  [​IMG]

  Bayrak

  [​IMG]

  Arma

  Slogan: Độc lập - Tự do - Hạnh phúc
  "Bağımsızlık - Özgürlük - Saadet"Ulusal
  Marş: Tiến Quân Ca
  "Army March" (first verse)

  [​IMG]


  Başkent Hanoi

  21°2′N 105°51′E / 21.033°N 105.85°E / 21.033; 105.85Resmî dil(ler)VietnamcaResmi alfabeVietnam alfabesiMilliyetVietnamlıYönetim biçimiCumhuriyet

  Tek parti sistemi

  Sosyalizm 1 - Devlet BaşkanıNguyễn Minh Triết - BaşbakanNguyễn Tấn Dũng - Komünist Parti Genel SekreteriNông Đức Mạnh - Kamu Güvenlik BakanıLê Hồng AnhKuruluş - Đại Việt1054 - Fransız Kolonisi1853 - 1883 - Fransa'dan Bağımsızlık2 Eylül 1945 - Vietnam Savaşı30 Nisan 1975 - Sosyalizm Cumhuriyeti'nin ilanı15 Nisan 1992Yüzölçümü - Su (%)1.3Nüfus - 1 Nisan 2009 sayımı85,789,573 (13th)GSYİH (SAGP)2009 - Toplam$256.584 milyar - Kişi başına$2,942GSYİH (düşük)2009 - Toplam$92.439 milyar - Kişi başına$1,060Gini (2002)37 (medium) (59.)İGE [​IMG] 0.725 (medium) (2007)Para birimiVietnam đồngu (₫) (VND)Zaman dilimiUTC+7 (UTC+7) - YazNo DST (UTC+7)Trafik akışısağInternet TLD.vnTelefon kodu84

  [​IMG]

  1 According to the official name and 1992 Constitution.Vietnam (Vietnamca:Việt Nam) resmi adı ile Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti, Güneydoğu Asya'da, Çinhindi Yarımadası'nın doğusunu kaplayan bir ülkedir. Uzun dar bir kara parçası üzerinde yer alan Vietnam'ı, kuzeyde bırakan Çin, batıda Kamboçya ile Laos, güneyde ve doğuda Güney Çin önce Kuzey Vietnam ve Güney Vietnam olarak iki ayrı cumhuriyete bölünmüş olan ülke, 1976'da Vietnam sosyalist Cumhuriyeti olarak birleşmiştir. Vietnam dağlık bir ülkedir. Song-Koi ve Mekong deltaları önemli alçak düzlüktedir. Kıyı ovaları doğruda yer alır. Ormanlık, dağlık bölge geri kalan toprakların büyük bir bölümünü kaplar. Başlıca ürünleri; pirinç, manyok, kocadarı, mısır, kahve, çay, kauçuk, el işleridir. Önemli kentleri; Ho Şi Mingh, Hanoi, Haifong'dur. Eğitim; 12 yaşına kadar parasız ve zorunludur. Kuzey Vietnam ile Güney Vietnam 1976'da tek ülke olarak birleşti, ama yıllarca süren savaş ve bombardıman sonucu büyük bir yıkıma uğramıştır.
  Konu başlıkları

  Tarih


  Vietnam'ın arkeolojik tarihi, 2500 yıl öncesine dayanmaktadır. Ancak tüm tarihi değerleri ve yaşamsal bulgularıyla, Vietnam tarihi 4000 yıllık büyük bir tarihtir. Vietnam, M.Ö. 1. yüzyıldan 10. yüzyıla kadar Çin Uygarlığı'nın egemenliği altında kalmıştır. 939 yılında bir grup Vietnam zümresi tarafından ülke, Çin'e karşı bağımsızlığını kazanmıştır. 968 yılında ise Vietnam, resmi olarak kendi resmi benliğini ilan etmiştir.
  Vietnam Savaşı [değiştir]

  Ana madde: Vietnam Savaşı

  [​IMG]

  Vietnam haritası


  Vietnam 19. yüzyılda Çin-hindi olarak (Kamboçya-Laos-Vietnam) Fransa tarafından sömürgeleştirildi. Yoğunlukla köylü olan halk topraklarından olduğu için Fransız hükümetine karşı tepkiliydi. Arada milliyetçi ayaklanmalar olduysa da bir başarı elde edilemedi. Japonya'nın Vietnam'ı işgaliyle zayıflayan otoriteye karşı bağımsızlık hareketi ligi Vietminh 2 Eylül 1945'te cumhuriyeti ilan etti. Bu Fransa ile Vietnamlı komünist lider Ho Şi Mingh'i karşı karşıya getirdi. Moskova'da bağlantıları olan, Çin'den silah desteği alan ve Mao Zedong'un Kuomingtang'a karşı başarıyla yürüttüğü gerilla hareketi taktiklerini bilinen Ho Şi Mingh karşısında duramayan Fransa 1954'ün Mayıs ayında teslim oldu. 1956'da seçim yapılarak tekrar birleştirilmek üzere Vietnam ikiye bölündü. Kuzeyde Ho Şi Mingh'in komünist hükümeti ve güneyde Fransa'nın desteklediği Ngo Dinh Diem hükümeti kuruldu, fakat söz konusu seçim gerçekleşmedi. Saygon'daki hükümet ABD destekli otoriter bir politika izlemekteydi. Bu güneyde tepkilerin artmasına neden oldu ve kuzeyden silah desteği alan Vietkong cephesi kurularak ABD'nin de dahil olduğu iç savaş başladı. Amerikalı askerler teknik açıdan üstün olsalar da coğrafyasını bilmedikleri bir yerde, alışkın olmadıkları gerilla taktikleri karşısında çok şansları olmuyordu. 1968'de Vietkong "Tet" saldırısını başlattı, 1973'te ateşkes ilan edilse de kısa süre sonra savaş yeniden başladı. Sonunda 30 Nisan 1975'te Vietcong'un Saygon'u ele geçirmesiyle son buldu.

  Yönetim

  Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti'nde tek yasal parti iktidardaki Vietnam Komünist Partisidir. 1975'deki anayasanın değiştirilmesiyle 1992'nin Nisan ayında yeni anayasa kabul edildi. Komünist partinin idari anlayışı yönetimin, politikanın bütün birimlerinde tekrar uygulandı. Seçimlere muhalefet etme yetkisi sadece Komünist Parti ve onun organizasyonlarına verildi.
  Bunlar Vietnam Anayurt Cephesi çalışanlarını ve esnaf ticaret birliklerini kapsar. Her ne kadar eyalet kamusal yönetimi sosyalist olsa bile, onun uygulanması, 1990'lardan beri azalarak devam eden ideolojik etkisi altındadır. Vietnam Cumhurbaşkanı görünürde eyalet başkanı olsa bile normalde Vietnam ordusunun başkomutanıdır. Ayrıca Ulusal Savunma ve Güvenlik makamındadır. Vietnam Başbakanı Nguyan Tan Dung hükümetin başıdır. Ayrıca 3 yardımcı bakandan oluşan Bakanlar kurulunun ve 26 bakanın başkanıdır.

  Siyasî Bölgeler

  Vietnam 59 eyalete veya şehre (Vietnamca tỉnh olarak bilinir ) bölünmüştür. Ayrıca şehirlerle aynı seviyede olan (şehir statüsünde bulunan) 5 merkezi yönetim birimi vardır.
  Bu şehirler; ilçe, kasaba ve köy gibi alt bölümlere ayrılmıştır.
  Merkezi yönetim birimi, nahiye ve köy gibi alt bölümlere ayrılır.

  Turistik bölgeleri

  Yakın zamana kadar sadece savaşla anılan Vietnam, son dönemlerde dünyanın ileri gelen tatil merkezleri arasında sayılmaktadır. Öte yandan, Asya'da suç oranı en az ve en güvenli yerler arasındadır.

  [​IMG]

  Ha Long Koyu, Vietnam'daki doğa harikası


  • Halong koyu
  • Cat ba adası
  • Cuc Phuong Milli Parkı
  Vietnam Halk Ordusu


  Ana madde: Vietnam Halk Ordusu
  Vietnam Halk Ordusu (Vietnamca: Quân Đội Nhân Dân Việt Nam), Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti]]'nin silahlı kuvvetleridir. 484,000'ü aktif olmak üzere toplam 9,564,000 personelden oluşmaktadır. Birinci Çinhindi Savaşı, Vietnam Savaşı ve Üçüncü Çinhindi Savaşı'ndaki tecrübeler sayesinde, gerilla savaşı konusunda uzmandır. 22 Aralık 1944'de Kuzey Vietnam'da kurulmuş, 1976 yılında Güney Vietnam ile olan birleşme sonucu yeni kurulan Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti'nin silahlı kuvvetleri olmuştur. Çoğunluğu Vietnam Savaşı'ndan kalmak üzere şu ekipmanlara sahiptir:


  • 1,800 Tank
  • 4,900 ZPT
  • 7,350 Savaş Topu
  • 159 Helikopter
  Ordu 6 ana kuvvetten oluşmaktadır:
  • Vietnam Kara Ordusu (Lục quân)
  • Vietnam Özel Kuvvetler (Lực lượng Biên phòng)
  • Vietnam Halk Donanması(Hải quân Nhân dân Việt Nam)
  • Vietnam Denizci Askerler(Hải quân Nhân dân Việt Nam)
  • Vietnam Deniz Polisi (Lực lượng Cảnh sát biển Việt Nam)
  • Vietnam Hava Ve Hava Koruma Kuvvetleri (Phòng không-Không quân nhân dân Việt Nam).
 2. Duru

  Duru Administrator

  Ce: Vietnam / Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti / Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti Hakkında

  [​IMG]
  Vietnam/Mağara

  [​IMG]

  Asya Vietnam


  [​IMG]
  Asya Vietnam/Laos/Budda Park

  [​IMG]
  vietnam işçileri yemek yiyorlar

  [​IMG]
  Vietnam mili gösterisi

  [​IMG]

  vietnam manzara

  [​IMG]

  vietnam 1

  [​IMG]

  [​IMG]
  vietnam

  [​IMG]

  vietnam tarihi

Sayfayı Paylaş